کانون حقوق بشری نه به زندان – نه به اعدام، به نقل از حقوق بشر ایران، صبح روز یکشنبه ۲۸ آذرماه ۱۴۰۰، یک زن زندانی بنام فاطمه اصلانی با اتهام قتل در زندان اصفهان اعدام شد.

فاطمه اصلانی ۹ سال پیش بازداشت شده و متهم بود که قصد قتل همسرش با همکاری یک نفر دیگر را داشته است.

بر اساس این گزارش وی در دادگاه گفته بود که بی گناه است و قاتل همسرش از ایران خارج شده است. اما او را به اتهام قتل همسرش اعدام کردند.

شایان ذکر است پیشتر در روز سه شنبه ۲۳ آذر ۱۴۰۰ نیز، حکم اعدام یک زن زندانی بنام معصومه زارعی با اتهام مشارکت در قتل در زندان آمل اجرا شد.

از ابتدای آذرماه تا کنون ظرف ۲۸ روز دستکم ۳۷ زندانی از جمله ۷ زن اعدام شده اند. اعدام زنان یکی از شنیع ترین اعمال ضدبشری نظام ولایت فقیه است. درحالیکه زنان از اولیه ترین حقوق خود در ایران محروم هستند.

این درحالی است که هیچکدام از این اعدامها توسط رسانه های رسمی اعلام نشده و احکام اعدام بصورت مخفیانه در زندانها اجرا می‌شود. در نتیجه عدد حقیقی اعدامها بسا بیشتر از عددی است که از دیوار سانسور می گذرد و توسط ارگانهای حقوق بشری اعلام می شود.

با احتساب اعدام این زن زندانی، از ابتدای سال جاری ۱۴۰۰ تاکنون دستکم ۲۵۰نفر اعدام شده اند.

گفتنی است بسیاری از اعدامهای صورت گرفته از جمله اعدام این زن زندانی با اتهام قتل بوده است. به اعتراف ارگانها و رسانه های حکومتی بسیاری از این قتل ها دلیلی جز فقر و فساد نهادینه شده در جامعه که عامل آن همین حکومتی است که احکام اعدام را صادر و اجرا می‌کند ندارد.

بر اساس گزارش سالانه عفو بین الملل بیش از دو سوم کشورهای جهان (۱۴۴ کشور) اکنون مجازات اعدام را در قانون لغو یا در عمل متوقف کرده‌اند، اما قضاییه ایران احکام اعدام را یکی پس از دیگری صادر و اجرا می‌کند.

همچنین براساس گزارش منتشر شده توسط کانون حقوق بشری نه به زندان نه به اعدام، آمار اعدامها از اکتبر ۲۰۲۰ تا اکتبر ۲۰۲۱ میلادی دستکم ۳۱۴ مورد بوده است که از این تعداد ۲۸۳ مرد، ۱۲ زن، ۱۳ زندانی سیاسی و ۶ کودک_مجرم، در ۲۵ استان ایران در زندانها به ثبت رسیده است.

از هموطنان می خواهیم که اخبار مربوط به اعدام و سرکوب را برای شبکه های اجتماعی ما ارسال کنید.

به کانال نه به زندان نه به اعدام در تلگرام بپیوندید
https://t.me/NoToPrisonNoToExecution

اعدام یک زن

اعدام یک زن

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)