عذرخواهی” نمی‌کنند.
آیت‌الله علی خامنه‌ای٬ رهبر جمهوری اسلامی٬ روز یک‌شنبه (۲۸ ژوئیه/ ۶ مرداد) در دیدار با جمعی از دانشجویان به حوادث پس از انتخابات مناقشه‌برانگیز ریاست‌جمهوری ۱۳۸۸ اشاره کرد و گفت: «جماعتى در مقابل جريان قانونى كشور، به شكل غير قانونى و به شكل غيرنجيبانه ايستادگى كردند و به كشور لطمه و ضربه وارد كردند.»

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر رهبری وی در دیدار با دانشجویان گفت:‌«آن كسانى كه فكر می‌كردند در انتخابات تقلب شده، چرا براى مواجهه‌ى با تقلب، اردوكشى خيابانى كردند؟ چرا اين را جواب نمی‌دهند؟ صد بار ما سؤال كرديم؛ نه در مجامع عمومى، نخير، به شكلى كه قابل جواب دادن بوده؛ اما جواب ندارند. چرا عذرخواهى نمی‌كنند؟»

آیت‌الله خامنه‌ای در ادامه گفت که «البته ممكن است در گوشه و كنار يك حادثه‌ى بزرگ زد و خوردهائى انجام بگيرد كه انسان نتواند ظالم را از مظلوم تشخيص دهد؛ يا يك نفر در موردى ظالم، در موردى مظلوم باشد؛ اين كاملاً امكان‌پذير است٬ اما در اين قضايا، مسئله‌ى اصلى گم نشود.»

بخش بزرگی از رای‌دهندگان انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ در ایران، نتایج اعلام‌شده انتخابات را “غیرواقعی” می‌دانستند و در اعتراض به “دستکاری” آرای خود توسط حاکمیت به اعتراض برخاستند. این اعتراض‌ها ماه‌ها ادامه یافت و دهها کشته برجای گذاشت. چندین هزار نفر نیز در جریان این ناآرامی‌ها بازداشت شدند که شماری از آنها همچنان در زندان به‌سر می‌برند.

ادامه این اعتراض‌ها به بازداشت خانگی مهدی کروبی و میرحسین موسوی، دو نامزد معترض انتخابات سال ۸۸ و زهرا رهنورد٬ همسر موسوی منجر شد. این سه نفر از اوایل اسفند ۱۳۸۹ تاکنون در حصر خانگی قرار دارند.

روز یکشنبه (۶ مرداد/ ۲۸ ژوئيه) علی مطهری٬ نماینده مردم تهران در مجلس٬ در واکنشی به بحث “لزوم عذرخواهی از سوی موسوی و کروبی” گفت: «اگر این دو نفر باید عذرخواهی کنند آیا نیازی به عذرخواهی آقای احمدی‌نژاد که هیزم فتنه را با مناظره و رفتارهای بعدی خود مطرح کرد نیست؟ حداقل این است که به آن‌ها اجازه دفاع از خود داده شود.» علی مطهری پس از انتخابات سال ۱۳۸۸ از منتقدان به نحوه برخورد با معترضان بود

میرحسین موسوی و مهدی کروبی و نیز آزادی زندانیان سیاسی‌ای شد که جرمی جز انتقاد ندارند. او همچنین از نمایندگان افراطی مجلس خواست روحانی را در انتخاب وزیر آزاد بگذارند.
پیش از این حبیب‌الله عسگراولادی٬ عضو ارشد حزب موتلفه و دبیرکل جبهه پیروان خط امام و رهبری، در گفتگویی با سایت خبرآنلاین که متن آن روز جمعه (۲۱ تیرماه/ ۱۲ ژوئیه) منتشر شد از کروبی و موسوی خواسته بود به “راه توبه” وارد شوند.

آیت‌الله خامنه‌ای در نشست خود با دانشجویان گفت که نامزدهای معترض انتخابات ۸۸ “در جلسات خصوصى می‌گويند ما اعتراف می‌كنيم كه تقلب اتفاق نيفتاده بود٬” او افزود: «خب، اگر تقلب اتفاق نيفتاده بود، چرا كشور را دچار اين ضايعات كرديد؟ چرا براى كشور هزينه درست كرديد؟ اگر خداى متعال به اين ملت كمك نمی‌كرد، گروه‌هاى مردم به جان هم مى‌افتادند، می‌دانيد چه اتفاقى مى‌افتاد؟»

وی با اشاره به بحران جنگ داخلی و خشونت در منطقه گفت: «مى‌بينيد امروز در كشورهاى منطقه، آن‌جاهائى كه گروه‌هاى مردم مقابل هم قرار می‌گيرند، چه اتفاقى دارد مى‌افتد؟» آیت‌الله خامنه‌ای نامزدهای معترض انتخابات پیشین را متهم کرد که “كشور را لب يك چنين پرتگاهى بردند؛ خداوند نگذاشت، ملت هم بصيرت به‌خرج دادند.”

در جریان مبارزات انتخاباتی ریاست جمهوری امسال در ایران گروه‌های مختلفی از ایرانیان موضوع آزادی زندانیان سیاسی و از جمله رفع حصر از میرحسین موسوی و مهدی کروبی را به عنوان درخواست‌های اصلی خود مطرح کردند. برآورد می‌شود این موضوع یکی از چالش‌های پیش روی دولت حسن روحانی خواهد بود.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)