شش رنگ (شبکه لزبین ها و ترنسجندرهای ایرانی)، مطلع شده که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی یک زن لزبین به نام ساره را در استان آذربایجان غربی بازداشت کرده‌است.
بر اساس اطلاعاتی که به دست شش‌رنگ رسیده، ساره ۵ آبان ۱۴۰۰ هنگام عبور از مرز و رفتن به ترکیه دستگیر شده و دیگر خبری از او در دست نیست.

در ۱۵ آبان ماه، چند روز پس از دستگیری ساره، خبرگزاری تسنیم وابسته به نیروهای امنیتی خبر داد که سپاه پاسداران افرادی را با اتهام «تشکیل باند قاچاق دختران و حمایت از همجنسگرایی» در آذربایجان غربی بازداشت کرده که به نظر می رسد این خبر با دستگیری ساره مرتبط باشد.

در اطلاعیه سپاه، یکی از اتهامات این افراد که «شبکه قاچاق» خوانده بود، «ارتباط و پشتیبانی از گروه‌های همجنس‌گرایی» اعلام شده که «تحت حمایت سرویس‌های اطلاعاتی فرامنطقه‌ای فعالیت می‌کردند».

ساره کیست؟
ساره، ۲۸ ساله ساکن و شاغل در کردستان عراق بود. او چندی پیش بعد از مصاحبه‌ با بی‌بی‌سی فارسی در مورد شرایط افراد ال‌جی‌بی‌تی در کردستان عراق، توسط پلیس کردستان عراق شناسایی و دستگیر و مدت ۲۱ روز زندانی شد.

ساره برای فرار به ترکیه و نجات خود مجبور شده بود در بخشی از مسیر از مرزهای ایران عبور کند، او با توجه به شرایط موجود و احتمال دستگیری هنگام عبور از مرز، ساعاتی قبل از رفتن به سمت ترکیه، با شفافیت و شجاعت بسیارویدئوهایی تهیه کرده و برای یک فرد معتمد خود که مایل نیست نامش فاش شود، فرستاده بود تا در صورت دستگیری، صدایش را به گوش رسانه‌ها و سازمان های حقوق بشری برساند.

این ویدیوها توسط وی در اختیار شش رنگ گذاشته شده تا نسبت به انتشار آن (همه قسمت ها در یک ویدیو) و خبررسانی پیرامون وضعیت ساره اقدام کند.

شش رنگ امیدوار است که با برآوردن خواست ساره و انتشار خبر دستگیری وی، بتوانیم دیوارهایی که برای حمایت از فعالین و زندانیان متعلق به جامعه ال جی بی تی وجود دارد را شکسته و نگذاریم در سکوت خبری، در انزوای اتاق های بازجویی، با آنها هر نوع که می خواهند رفتار کنند. از یاد نبریم که سپاه و سایر نهادهای امنیتی سابقه ای طولانی در این نوع پرونده سازی دارند.

شش‌رنگ (شبکه‌ لزبین‌ها و ترنسجندرهای ایرانی)

۷ دسامبر مصادف با ۱۵ آذر

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)