مشکل آب در تهران

بحران آب که در هفته‌های اخیر اعتراضات گسترده مردم استان اصفهان را به دنبال داشت ظاهرا مشکلی است که به استان تهران هم سرایت کرده است.

اصفهان تنها نیست؛ برخی استان‌ها که دیگر مقطع خشکسالی را رد کرده و دیگر امیدی به آب ندارند و راه مهاجرت را پیش گرفته‌اند.

چندی پیش از این استاندار اصفهان اعلام کرد که آب‌های پشت سد زاینده رود تنها کفاف ۱۰۰ روز مصرف آب مردم استان را می‌دهد.

این در حالی است که حکومت ایران آب را از سرچشمه‌های زاینده‌رود از طریق حفر تونل‌های عظیم برای صنایع پر آب‌بر به استان‌های خشک مرکزی ایران انتقال می‌دهد و برای تامین آب در استان‌های اصفهان و چهار محال مشکل ایجاد کرده است.

در ۲ هفته اخیر اعتراضات گسترده کشاورزان و مردم اصفهان و چهار محال و بختیاری از مطالبات صنفی به شعارهای سیاسی تغییر ماهیت داد و حکومت ولایت فقیه را نشانه گرفت.

مشکل بزرگ آب در تهران

اما مشکل بزرگ در اصفهان نیست؛ مشکل بی‌آبی بزرگ تهران بزرگ و همچنین حاکمان ایران را تهدید می‌کند.

اخیر استاندار تهران با تایید مشکلات آبی در استان تهران به ویژه در بخش کشاورزی و در نگرانی از آنچه در ۲ هفته اخیر در استان اصفهان اتفاق افتاده است از شهروندان تهرانی خواست تا «نگران کمبود آب شرب» نباشند.

تهران تنها برای ۹۰ روز آب دارد

در روزهای اخیر اخباری در رسانه‌‌ها و فضای مجازی منتشر شد مبنی بر اینکه تهران تنها برای ۹۰ روز آینده آب شرب دارد و…

از جمله هدایت فهمی؛ معاون سابق دفتر برنامه‌ریزی آبفای وزارت نیروی حکومت ایران روز چهارشنبه ۱۰ آذر در گفتگویی با تجارت نیوز اعلام کرده بود که اگر خشکسالی و فقدان نزولات جوی به شکل فعلی ادامه یابد و ایران شاهد باراش نباشد آب تهران تنها کفاف نود روز این استان را می‌دهد.

ذخیره آب تهران تنها ۴۰۹ میلیون متر مکعب است

پیش از فهمی نیز محمد شهریاری؛ مدیر دفتر بهره‌برداری از تاسیسات آبی و برقابی آب منطقه‌ای استان تهران نیز ضمن اشاره به ۴۰۹ میلیون متر مکعب آب ذخیره مخازن سدهای تهران اعلام کرده بود که این مقدار تنها جهت مصرف آب شرب شهروندان استان تهران می‌باشد و بخش کشاورزی و صنعت باید آب مورد نیاز خود را از منابع زیرزمینی تامین کنند.

استاندار تهران: کمبود آب صحیح نیست اما شهروندا صرفه‌جویی کنند

صرف نظر از اینکه در صورت صحت خبر کمبود آب در پایتخت، حکومت در پی تنش‌زدایی قطعا تلاش می‌کند آن را بپوشاند و با سیاست «از این ستون به آن ستون فرج» حرکت کند، استاندار تهران؛ محسن منصوری در روز جمعه ۱۲ آذر ۱۴۰۰ اعلام کرد این امر که گفته می‌شود تهران تنها برای نود روز آب شرب دارد صحیح نسیت اما منصوری افزود شهروندان صرفه‌جویی کنند!

اهمیت کمبود آب در تهران

مشکل آب در پایتخت می‌تواند بسیار مهم‌تر از هر استان دیگر باشد. [خامنه‌ای و بحران آب و بن‌بست مذاکرات در وین + ویدئو]

چرا که ابعاد جمعیتی این استان غیر قابل قیاس با هر استان دیگر است و لاجرم تامین آب آن نیز غیر قابل قیاس با هر استان دیگر می‌شود.

به همین ترتیب در صورتی که کمبود یا قطعی آب برای پایتخت به وجود بیاید بحران و اعتراضات ناشی از آن نیز برای حکومت ولایت فقیه بزرگتر و قدرت اعتراضات نیز بیشتر خواهد شد.

به نظر می‌رسد حرکت دومینوار اعتراضات به بی‌آبی که در سال ۱۴۰۰ از استان خوزستان شروع شد چهار محال و بختیاری را در نوردید و در اصفهان به فراز خود رسید در ادامه حرکت خود دارد به پایتخت نزدیک می‌شود.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)