در قطعنامه پایانی بر حقوق مسلم معلمان و بازنشستگان و همچنین حمایت از حق تحصیل دانش‌آموزان تاکید شده است

روز پنچ‌شنبه ۲۰ آبان ماه ۱۴۰۰، معلمان و بازنشستگان فرهنگی در بیش از ۴۰ شهر گردهمایی برگزار کردند. در پایان این تجمع، قطعنامه پایانی اعتراض سراسری معلمان و بازنشستگان فرهنگی قرائت شد.

معلمان و بازنشستگان فرهنگی در شهرهای تهران، البرز، تبریز، شیراز. کرمانشاه، لردگان چهارمحال بختیاری، بندر گناوه، شیروان، زرین دشت، خرم آباد، پلدختر، ایذه، ماهشهر، قم، اندیمشک، اصفهان، مریوان، رشت، ممسنی، ایلام، بندرانزلی، الیگودرز، اهواز، بروجرد، کوهدشت، قزوین، زنجان، سقز، نکا مازندران، … دست به گردهمایی زدند.

قطعنامه پایانی تجمع سراسری معلمان و بازنشستگان فرهنگی پنجشنبه ۲۰ آبان‌ماه ۱۴۰۰

«شورای هماهنگی فرهنگیان شریف

امروز پنجشنبه ۲۰ آبان ۱۴۰۰، ما فرهنگیان در قالب شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی، در تجمعات گسترده‌ سراسری، آمده‌ایم تا فریاد اعتراضی خود را نسبت به شیوه تقسیم بودجه و اختصاص درصد بسیار اندکی از سهم بودجه‌ سالانه‌ کشوری به آموزش و پرورش، با توجه به جمعیت ۱۳ میلیونی دانش‌آموزان، جمعیت یک میلیونی معلمان، خانواده‌ آنان و اهمیتی که نظام تعلیم و تربیت در زیرساخت‌های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی کشور دارد، اعلام کنیم.

دولت‌ها و مجلس‌های گذشته، بیش از ۱۴ سال است که اجرای قانون مدیریت خدمات کشوری را برای آموزش و پرورش شاغلین و بازنشستگان به بهانه‌های گوناگون به تاخیر می‌اندازند.

اجرای قانون را در حق فرهنگیان به بهانه‌ افزایش تورم نادیده می‌گیرند.

فرهنگیانی که به زیر پا گذاشتن قانون توسط حاکمیت اعتراض می‌کنند، با برخوردهای شدید امنیتی مانند، زندان‌های طولانی مدت، ضرب و شتم در خیابان، اخراج، تبعید و محرومیت‌های گوناگون روبرو می‌شوند.

ما تجمع‌کنندگان به حاکمیت هشدار می‌دهیم که بدون اغراض شخصی و جناحی، بدون فریب‌کاری، برای جلوگیری از انحطاط آموزش و پرورش کشور، به خواسته‌های فرهنگیان توجه کرده و در برطرف کردن مشکلات آنان اقدام نماید.

خواسته‌های معلـمان و بازنـشستگان فرهنگی

آزادی معلمان زندانی، آموزش رایگان و باکیفیت برای جوانان، اجرای نظام رتبه‌بندی ۸۰ درصد حقوق هیات علمی دانشگاه‌ها. اجرای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان، بستن پرونده‌های فعالان صنفی، مشکلات آموزشیاران نهضت سوادآموزی. رسیدگی به مشکلات مربیان پیش‌دبستانی، پاداش پایان خدمت بازنشستگان، پرداخت حق‌التدریس معلمان. رسیدگی به مشکلات معلمان خرید خدمت، بازگشت به کار معلمان اخراجی، انتخاب وزیر از میان فرهنگیان. واگذار کردن مدیریت صندوق ذخیره‌ فرهنگیان به سهامداران آن صندوق.

حاکمان بدانند، اعتراضات و تجمعات فرهنگیان و سایر اقشار معترض جامعه پاسخ به سوءتدبیر آنها است.

معلمان کشور در قالب شورای هماهنگی اعلام می‌کنند:

 پیشتر موارد اشکال لایحه‌ ثبت شده در سامانه‌ مجلس، بوسیله‌ شورای هماهنگی به آگاهی نمایندگان مجلس رسیده است. بدون توجه به موارد یاد شده، هرگز اجرای ناقص رتبه‌بندی و همسان‌سازی حقوق بازنشستگان را نخواهند پذیرفت. در صورت ادامه‌ بی‌اعتنایی به خواسته‌های آنان، در چند هفته‌ آینده این اعتراضات به شیوه‌های گوناگون همچنان دنبال خواهد شد.»

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)