جنگ در درون دسته‌بندی‌های سپاه بر سر خزانه خالی

دو خبرگزاری سپاه پاسداران و گردانندگان آن بر سر انتشار نامه جوابیه حسن روحانی به محمد باقر نوبخت؛ معاونش و رئیس وقت سازمان برنامه بودجه، به تاریخ ۹ مرداد ۱۴۰۰ در مقابل هم سنگربندی کرده و خبرگزاری مهر خبر اعلام شده از سوی تسنیم را «کذب» خواند.

جنگ از آنجا آغاز شد که خبرگزاری تسنیم نامه‌‌‌ی جوابیه حسن روحانی به نوبخت؛ معاون و رئیس برنامه بودجه دولتش را منتشر کرد.

در این نامه که خبرگزاری تسنیم آن را در روز سه‌شنبه ۴ آبان منتشر کرد حسن روحانی در جواب درخواست محمد باقر نوبخت، مبنی بر اختصاص بودجه برای پروژه آبرسانی به آبیک، اعلام کرده بود تمامی موجودی خزانه بر اساس درخواست‌های وی خالی شده و موجودی در خزانه وجود ندارد.

خبرگزاری سپاه علیه خبرگزاری دیگر سپاه

انتشار این خبر از سوی خبرگزاری تسنیم متعلق بخشی از سپاه پاسداران، به مذاق بخش دیگر رسانه‌ای سپاه پاسداران خوش نیامد.

خبرگزاری مهر دیگر رسانه وابسته به سپاه پاسداران بعد از انتشار جوابیه روحانی به نوبخت، به میدان آمد و به گردانندگان تسنیم تاخت و به خاطر نبود مهر رسمی ریاست جمهوری و ادبیات عجیب منتصب به روحانی اصل این نامه را زیر علامت سوال برده و آن را «کذب» خواند.

بار دیگر سپاه علیه سپاه

هنوز چند روز بیشتر از سیلی خوردن عابدین خرم، استاندار به تازگی منصوب شده آذربایجان شرقی و سرتیپ سپاه، توسط یک سرهنگ سپاه نمی‌گذرد که موضوع سنگربندی و جدال بین خبرگزاری‌های سپاه بر سر بودجه و خزانه خالی توجهات را به سوی خود جلب می‌کند. [نواخت سیلی که هنوز در گوش خامنه‌ای صدا می‌دهد!]

کشیده شدن اختلافات حاکمیت به درون سپاه و جناح خامنه‌ای

در اولین نگاه برای هر ناظر آگاه به مسائل سیاسی ایران این واقعیت رخ می‌نماید که بعد از انتصاب ابراهیم رئیسی به ریاست جمهوری ولایت فقیه توسط خامنه‌ای، که می‌خواست حکومتش را یکپایه و کاملا منقبض کند حال جنگ و جدال از جنگ جناحی بین جناح روحانی و خامنه‌ای، به داخل جناح خامنه‌ای و سپاه پاسدارانش کشیده شده و تفرقه و اختلافات دسته‌بندی‌های مختلف سپاه که دارای رسانه‌های مربوط به خود هستند در سیلی خوردن استاندار آذربایجان شرقی و جنگ و دعوای تسنیم و مهر؛ هر دو خبرگزاری متعلق به سپاه، رخ می‌نماید.

بر این اختلافات درونی سپاه، باید افزود کینه‌ای که جناح روحانی بر اساس تصفیه خونین در انتخابات ریاست جمهوری از خامنه‌ای و سپاه دارد.

افزون بر این بخش‌های میانی حاکمیت مانند لاریجانی‌ها نیز بعد از جراحی توسط خامنه‌ای و شورای نگهبانش، طبعا در جبهه مقابل خامنه‌ای و سپاه صف‌آرایی خواهند کرد.

سپاه و جنگ اصلی

اما جنگ و نبرد اصلی بین تمامی این دسته‌بندی‌های درون حاکمیت ولایت فقیه و انتشار یا عدم انتشار از خبر خزانه خالی برای سفیدسازی رئیسی نیست.

جنگ اصلی بین مردم ایران با تمامیت حاکمیت ولایت فقیه به سردمداری خامنه‌ای و سپاهش است و آنجا که در درون سپاه اختلافات و تفرقه‌ها، این چنین به اوج می‌رسد و صدای سیلی نواختن سپاهیان به یکدیگر طنین‌انداز می‌شود بد به حال خامنه‌ای است که وضعیت جناح‌های درون حکومت و سپاهش چنین باشد.

مردم ایران کینه‌های عمیق از خامنه‌‌ای، سپاه پاسداران و کلیت حاکمیت به دل دارند و آبان ۱۳۹۸ در حافظه تاریخی مردم ایران هنوز زنده و پویا باقی مانده است.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)