یک راننده اسنپ که ساعت یک بعد از نیمه‌شب در حال مشاهده یک خانواده زباله گرد است، با خشم می‌گوید: «خدا لعنتت کنه خامنه ای، ببینید آخوندها چه بر سر ما آوردند!»

راننده خودروی اسنپ با دیدن صحنه این خانواده زباله گرد می‌گوید: «الان اینجا ساعت یک شب است. خیابان درختی سعادت‌آباد در غرب شهر تهران است. یک پدر با یک بچه ۸، ۹ ساله، از همه مهمتر یک بچه کوچک همراه آنها است.»

وی سپس در حالی‌که از درد دیدن این صحنه به خشم آمده است آهی می‌کشد و می‌گوید: «خدا لعنتت کنه خامنه‌ای، خدا لعنتت کنه خامنه‌ای».

این فیلم گوشه کوچکی از فقر و گرسنگی مردم را نشان می‌دهد که با توجه به فشارهای اقتصادی و تشدید تورم و گرانی هر روز بدتر از روز قبل می‌شود. در تمامی شهرهای ایران به هر کوچه و محله که نگاه می‌کنید، شاهد مردان، زنان و کودکان زباله گرد هستیم که تا کمر در منبع زباله خم شده به‌دنبال ضایعات می‌گردند!!

گسترش دامنه فقر و گرسنگی مردم و جوانان معترض را به آستانه انفجار خشم خود نزدیک می‌کند. روزی نیست که رسانه یا یک مقام دولتی یا یک نماینده مجلس این حکومت از ترس و وحشت این انفجار، اظهار نگرانی نکنند.

۳۰ میلیون نفر در فقر مطلق

به گزارش معاونت رفاه اجتماعی، وزارت تعاون، کار و رفاه، تا پایان سال گذشته، ۲۶ میلیون نفر در فقر مطلق زندگی می‌کردند.

این گزارش می‌افزاید: «انتظار می‌رفت تا پایان این سال و با توجه به شیوع گسترده کرونا در کشور و خروج حدود ۲ میلیون نفر از بازار کار، تعداد افرادی که در فقر مطلق زندگی می‌کردند، از ۲۶ میلیون نفر به حدود ۳۰ میلیون نفر برسد.»

۱۱ میلیون تومان خط فقر

خط فقر یک خانواده ۴ نفره به نزدیکی ۱۱ میلیون رسیده است. یعنی در سال ۱۴۰۰، بیش از نیمی از مردم ایران در فقر بسر می‌برند. پارامتر مهم در گسترش خط فقر، تورم بالا در دو بخش خوراکی‌ها و مسکن می‌باشد.

یک پژوهش معتبر در خارج از ایران طی روزهای گذشته منتشر شد. بنا به آمار منتشره تعداد فقرای ایران در دهه ۹۰ دو برابر شده است. در این گزارش از سقوط ۸ میلیون نفر از طبقه متوسط به طبقه متوسط رو به پایین خبر می‌دهد.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)