کانون حقوق بشری نه به زندان – نه به اعدام به نقل از کمپین فعالین بلوچ، سحرگاه امروز ۲۹مهرماه ۱۴۰۰، حکم اعدام یک زندانی بلوچ بنام نظرناز قنبرزهی (سیاهانی) با اتهام مواد مخدر که از نابینایی ۸۰ درصدی رنج می برد در زندان مرکزی زاهدان به اجرا درآمد.

بر اساس این گزارش نظرناز قنبرزهی اهل چشمه زیارت در سال ۹۷ با اتهام مواد مخدر در زاهدان بازداشت شده بود.

مسئولان زندان زاهدان از دو روز قبل این زندانی را جهت اجرای حکم به سلول انفرادی منتقل کرده و به خانواده وی اعلام کردند که ظهر روز چهارشنبه جهت آخرین ملاقات مراجعه کنند.

در این گزارش به نقل از یک منبع مطلع آمده است: «نظرناز از نابینایی رنج می برد و ۸۰درصد بینایی چشم های خود را از دست داده و قرار بود تحت عمل جراحی چشم قرار بگیرد اما حکم اعدام او اجرا شد.»

با احتساب اجرای حکم اعدام نظرناز قنبرزهی، از ابتدای سال ۱۴۰۰ تا کنون دستکم ۱۹۲نفر اعدام شده اند.

اعدام با اتهام مواد مخدر در حالی اجرا می شود که بنا به اذعان مقامهای حکومتی این اعدامها نه تنها مثمر ثمر نیست بلکه تاثیر معکوس نیز در جامعه داشته است. از سوی دیگر در قانون جدید جرائم مربوط به مواد مخدر، اصلاح سال ۱۳۹۶، صدور حکم اعدام به طور اخص محدود شده و به طور عام یک درجه تخفیف در برخی از موارد پیش‌بینی شده بود؛ با اینحال اعدام زندانیانی که با اتهامات مربوط به مواد مخدر به اعدام محکوم شده‌اند همچنان ادامه دارد.

بر اساس گزارش سالانه عفو بین الملل بیش از دو سوم کشورهای جهان (۱۴۴ کشور) اکنون مجازات اعدام را در قانون لغو یا در عمل متوقف کرده‌اند. اما ماشین اعدام در ایران هر روز سرعت بیشتری می گیرد و با ریاست جمهوری ابراهیم رئیسی و ریاست اژه ای بر قوه قضائیه، اجرای احکام اعدام سرعت بیشتری گرفته است.

همچنین براساس گزارش منتشر شده توسط کانون حقوق بشری نه به زندان نه به اعدام، آمار اعدامها از اکتبر ۲۰۲۰ تا اکتبر ۲۰۲۱ میلادی دستکم ۳۱۴ مورد بوده است که از این تعداد ۲۸۳ مرد، ۱۲ زن، ۱۳ زندانی سیاسی و ۶ کودک_مجرم، در ۲۵ استان ایران در زندانها به ثبت رسیده است.

به کانال نه به زندان نه به اعدام در تلگرام بپیوندید
https://t.me/NoToPrisonNoToExecution

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)