براساس خبرهای رسیده به کانون حقوق بشری نه به زندان – نه به اعدام،‌ به نقل از هه نگاو ، سحرگاه روز سه‌شنبه ۲۷ مهر ۱۴۰۰، حکم اعدام دو برادر اهل رامهرمز به نام‌های علی‌محمد محمدی ۴۵ ساله و اسلام محمدی ۳۸ ساله در زندان سپیدار شهر اهواز به اجرا در آمد.

پس از اجرای حکم اعدام این دو برادر مادر آنها نیز دچار سکته قلبی شده و پس از انتقال به مرکز درمانی جانباخته است.

مردم رامهرمز روز سه‌شنبه ۲۷ مهر ۱۴۰۰، پس از اعدام دو برادر اهل رامهرمز و سکته مادر آنها با نیروهای سرکوبگر درگیر شده و دست‌کم ۵ نفر زخمی شده و ده‌ها نفر نیز بازداشت شده‌اند. اینترنت رامهرمز قطع شده و شهر به طور کامل در حال امنیتی شدن است.

 

این دو برادر همراه با ده‌ها شهروند دیگر پس از درگیری طایفه‌ای روز ۸ خرداد ۱۳۹۴ در روستای ”پتک جلالی“ میان دو طایفه محمدی و محمد موسایی که منجر به کشته شدن ۲۳ نفر شد، بازداشت شده‌اند.

یکی از ساکنین این روستا گفت: ”نیروهای امنیتی بیشتر افراد را با شلیک مستقیم گلوله به قتل رسانده‌اند و اکنون می‌خواهند با اعدام چند شهروند که اتهام آنها نیز ثابت نشده خود را مبرا کنند“.

گفته می شود که احتمال اعدام ۸ زندانی دیگر در روزهای آینده وجود دارد.

با احتساب اجرای حکم اعدام این زندانیان در زندان سپیدار، از ابتدای سال ۱۴۰۰ تا کنون دستکم ۱۹۱نفر اعدام شده اند.

حکم اعدام با هر دلیل و بهانه ای از اساس ناقض قوانین بین المللی است و باید بطور کامل ملغی و متوقف شود.

بر اساس گزارش سالانه عفو بین الملل بیش از دو سوم کشورهای جهان (۱۴۴ کشور) اکنون مجازات اعدام را در قانون لغو یا در عمل متوقف کرده‌اند. اما ماشین اعدام در ایران هر روز سرعت بیشتری می گیرد و با ریاست جمهوری ابراهیم رئیسی و ریاست اژه ای بر قوه قضائیه، اجرای احکام اعدام سرعت بیشتری گرفته است.

همچنین براساس گزارش منتشر شده توسط کانون حقوق بشری نه به زندان نه به اعدام، آمار اعدامها از اکتبر ۲۰۲۰ تا اکتبر ۲۰۲۱ میلادی دستکم ۳۱۴ مورد بوده است که از این تعداد ۲۸۳ مرد، ۱۲ زن، ۱۳ زندانی سیاسی و ۶ کودک_مجرم، در ۲۵ استان ایران در زندانها به ثبت رسیده است.

به کانال نه به زندان نه به اعدام در تلگرام بپیوندید
https://t.me/NoToPrisonNoToExecution

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)