بار دیگر، بررسی طرح رتبه‌بندی معلمان در مجلس شورای اسلامی به بعد موکول شد. خبری که باعث افزایش نارضایتی آموزگاران ایران شده است.

در همین رابطه، شماری از آموزگاران ایران در همراهی با بازنشستگان فرهنگی در دست‌کم ۳۰ شهر این کشور اقدام به برپایی تجمعات اعتراضی کردند.

افزون بر آن، معلمان در تجمع خود خواستار آزادی آموزگاران زندانی شدند. فرج کمیجانی، دبیرکل مجمع فرهنگیان ایران اعلام کرده است که چند آموزگار دیگر نیز در جریان اعتراضات اخیر دستگیر شده‌اند.

خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران با انتشار یک پست توییتری ضمن اعلام خبر برگزاری تجمعات اعتراضی معلمان و فرهنگیان بازنشسته، فیلم کوتاهی نیز از این تجمعات به اشتراک گذاشته است.

در واکنش به اعتراض معلمان، مجلس شورای اسلامی وعده داده است، روز یکشنبه ۲۵ مهر (۱۷ اکتبر) موضوع طرح رتبه‌بندی معلمان را در دستور کار خود قرار دهد.

طرح رتبه‌بندی معلمان چیست؟

طرح رتبه‌بندی معلمان، یک طرح قدیمی است. بیش از شش سال پیش، برای نخستین بار به مجلس شورای اسلامی ارائه شد. در آن هنگام، مجلس برای اجرای این طرح دو مرحله قائل شد. مرحله نخست گرچه تصویب شد، اما به ادعای مسئولان، به علت عدم پیش‌بینی آن در بودجه سالانه، اجرایی نگشت.

از آن هنگام تا کنون، تصویب و اجرای این طرح به حالت راکد در آمده است. فرج کمیجانی، دبیرکل مجمع فرهنگیان ایران گفته است که در دولت حسن روحانی بررسی این طرح را آن قدر به تعویق انداختند، تا کار به مجلس جدید و دولت جدید رسید.

علی کریمی فیروزجایی، نماینده بابل روز چهارشنبه ۲۱ مهر اعلام کرده بود که بررسی این طرح به بعد موکول شده است. اکنون از روز یکشنبه ۲۵ مهر سخن می‌رود. در واکنش به تعویق مجدد بررسی این طرح، معلمان در نقاط مختلف ایران دست به اعتراض زدند.

طرح رتبه‌بندی عملا امکان افزایش دستمزد معلمان را فراهم می‌سازد. بر اساس این طرح، دستمزد معلمان در ایران بر مبنای ۸۰ درصد از حقوق هیات‌های علمی دانشگاه‌ها تعیین می‌شود.

خبرگزاری کار ایران “ایلنا” با انتشار گزارشی درباره تجمعات اعتراضی روز پنجشنبه به نقل از معلمان معترض نوشته است: «برای تدریس با کیفیت، دستمزد معلم باید بالاتر از خط فقر باشد.»

باید یادآور شد که دستمزد بسیاری از معلمان ایران کمتر از ده میلیون تومان در ماه است. از سوی دیگر، گفته شده است که بازنشستگان فرهنگی ایران با حضور در تجمعات اعتراضی معلمان، خواستار تصویب «دائمی شدن همسان‌سازی و بهبود معیشت مستمری بگیران» شده‌اند.

فرج کمیجانی در گفت‌‌وگو با سایت “امتداد” گفته است که ۱۸ نفر از معلمان ایران در زندان هستند و چهار معلم دیگر نیز در جریان تجمعات اعتراضی اخیر بازداشت و زندانی شده‌اند.

این تجمع سراسری بر اساس فراخوان تشکل‌های صنفی معلمان برگزار شد و در شبکه‌های اجتماعی تصاویر و ویدئوهای زیادی از این اعتراضات در دست‌کم ۳۲ شهر در استان‌های یزد، قزوین، خوزستان، هرمزگان، البرز، کرمانشاه،کهگیلویه و بویراحمد، بوشهر،کردستان، فارس، مازندران، تهران، لرستان، اصفهان، همدان، اردبیل، مرکزی و… منتشر شده است. معلمان معترض مقابل ادارات آموزش و پرورش در مراکز استان‌ها و شهرستان‌ها و نیز مقابل سازمان برنامه و بودجه در تهران٬ تجمع برگزار شد.

معلمان شاغل و بازنشسته در دو ماه اخیر در اعتراض به اجرا نشدن طرح رتبه‌بندی معلمان که کلیات آن خردادماه سال جاری در مجلس به تصویب رسید، بارها تجمع کرده‌اند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)