زندانی امیرحسین حاتمی در زندان فشافویه تهران در زیر شکنجه به قتل رسید

یک شهروند کرد اهل ایلام بنام امیرحسین حاتمی روز اول مهرماه، در زندان فشافویه تهران، در زیر شکنجه به قتل رسید. این زندانی بر اثر ضرب و شتم و برخورد باتوم به سرش جان باخته است. مردم ایلام در اعتراض به این اقدام جنایتکارانه در روز ۳ مهرماه ۱۴۰۰، در برابر زندان بزرگ تهران یک تجمع و تحصن اعتراضی ترتیب دادند.

امیرحسین حاتمی جوانی ۲۲ ساله فرزند آغلی، اهل روستای لرنی از توابع بخش سیروان استان ایلام بود. وی ساکن تهران بود و در بازار بزرگ تهران کار می‌کرد. امیرحسین چند روز پیش به‌دلیل درگیری با یکی دیگر از شهروندان، دستگیر و به زندان فشافویه منتقل شد. پدر امیرحسین با گذشت سه روز از قتل فرزندش هنوز جسد او را تحویل نگرفته است. وی به مأموران زندان گفته است تا زمانی که رسما دلیل مرگ فرزندم را اعلام نکنید، جسد او را تحویل نمی‌گیرم.

اعتراض مردم ایلام به قتل امیرحسیـن حاتمی

پس از اعلام این خبر، شمار زیادی از هم‌شهریان امیرحسین حاتمی از ایلام به تهران آمدند. آنها پس از طی یک مسافت ۸۰۰ کیلومتری در مقابل زندان تهران بزرگ تجمع اعتراضی برگزار کردند. اما هیچ‌یک از مسئولان زندان حاضر به پاسخگویی به آنها نشدند. شهروندان ایلامی خواستار حضور رئیس زندان برای پاسخگویی شدند. اما رئیس زندان نیز حاضر نشد در مقابل مردم ظاهر شده و پاسخ آنان را بدهد.

مردم پلاکاردی در دست داشتند که روی آن نوشته شده بود: «قابل توجه قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران. ما جوانان به سوگ‌نشسته شهرستان سیروان ایلام خواستار رسیدگی به پرونده قتل عمدی امیرحسین حاتمی در زندان بزرگ تهران می‌باشیم.»

یاد‌آوری می‌شود که در روز ۳۰ شهریور ۱۴۰۰ نیز در یک مورد مشابه در همین زندان یک زندانی سیاسی بنام شاهین ناصری در زیر شکنجه به قتل رسید. سازمان عفو بین‌الملل با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده بود که ویدئوهای فاش شده از بدرفتاری با زندانیان در زندان اوین به طرزی دردناک یادآوری می‌کنند. که تا چه اندازه مسئولان و مقاماتی که در زندان‌ها مرتکب شکنجه و سایر رفتارهای ظالمانه، غیرانسانی علیه زندانیان می‌شوند از مصونیت مجازات برخوردار هستند. 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)