به نقل از :کانون حقوق بشری نه به زندان- نه به اعدام:

شاهین ناصری شاهد شکنجه های نوید افکاری بعد از انتقال به سلول انفرادی در سالگرد اعدام نوید، به طرز مشکوکی به قتل رسید.

-اداره کل زندان‌های استان تهران به‌دنبال انتشار خبر درگذشت پر ابهام «شاهین ناصری»، از شاهدان شکنجه شدن نوید افکاری، خبر مرگ این زندانی را با انتشار اطلاعیه‌ای تایید کرد. در این اطلاعیه مرگ این زندانی «فوت» ثبت شده و آمده است که دلیل فوت او در پزشکی قانونی در دست بررسی است و بعدا اعلام خواهد شد.

-زندانی سیاسی فرهاد سلمانپورظهیر که با اتهاماتی از جمله «اجتماع و تبانی علیه حکومت»، «فعالیت تبلیغی علیه نظام» در زندان تهران بزرگ محبوس است و از بیماری عفونت ریه بشدت رنج می برد، شاهد قتل شاهین ناصری بوده و اقدام به افشاگری قتل این زندانی در زندان کرد. وی گفت شاهین در سلامت کامل بوده است و خودکشی نکرده است.

سعید دهقان وکیل خانواده افکاری در صفحه شخصی خود به جدیدترین گزارش دبیرکل ملل متحد درباره وضعیت حقوق بشر ایران پرداخت و گفت: «دبیرکل باز هم یک بند را به وضعیت غیرقانونی برادران افکاری که بیش از یکسال است در سلول انفردی هستند اختصاص داد».

-وکیل دادگستری بابک پاک نیا در نامه ای خطاب به رئیس قوه قضاییه پیرامون وضعیت امیرحسین مرادی موکل خود،‌ هشدار داده و نسبت عدم تبدیل قرار تامینی وی اعتراض کرد.

حمزه درویش زندانی سیاسی محبوس در زندان لاکان رشت، با انتشار یک فایل صوتی، نامه ای خطاب به جاوید رحمان گزارشگر ویژه حقوق بشر در امور ایران نوشته و به اذیت و آزار و فشار بر زندانیان سیاسی اشاره کرد. این زندانی سیاسی از همه رسانه ها و ارگانهای حقوق بشری خواست تا صدای او و دیگر زندانیان سیاسی را برسانند.

-انسیه دائمی خواهر زندانی سیاسی آتنا دائمی در حساب شخصی خود از بازدید یک هیات از زندان رشت ممانعت از دیدار آتنا با این هیات خبر داد. وی گفت این بازدید به تغییر رئیس زندان لاکان رشت منجر شد که خود را فردی «منضبط» و «تابع قوانین» معرفی می کند و کارش را با قوانین از جمله الزام پوشش کامل برای خانواده زندانیان شروع کرده است

-فرزانه زیلابی، وکیل مدافع پرونده هفت تپه، که پیشتر توسط دادگاه انقلاب اهواز به یک سال حبس تعزیری و دو سال، ممنوعیت خروج از کشور محکوم شده بود، این پرونده‌سازی را تاوان دفاع از کارگران هفت تپه و فعالان کارگری دانست و گفت «ضابطان امنیتی تا آن‌ جا پیش رفتند که در کمال تعجب، پذیرش وکالت موکلانم را فعالیت‌های معاندانه در پوشش وکالت، عنوان کرده بودند».

-یک زندانی بنام گیتی حاج رحیمی متهم به جرائم مالی روز چهارشنبه ۳۱ شهریورماه، در پی عدم رسیدگی پزشکی مناسب در یکی از سلول‌های انفرادی زندان قرچک ورامین جان خود را از دست داد. این زندانی مبتلا به دیابت، طی روزهای اخیر در پی ابتلا به کرونا به یکی از سلول‌های انفرادی این زندان که از چندی قبل به عنوان قرنطینه در نظر گرفته شده، منتقل شده بود.

-از صبح روز چهارشنبه ۳۱ شهریورماه ۱۴۰۰، کلیه ۴۳ زندانی سیاسی و مذهبی محبوس در بند ۱۰ زندان مرکزی ارومیه در اعتراض به مخالفت شورای طبقه‌بندی زندان برای اعزام زندانیان بیمار به بیمارستانی خارج از زندان، دست به اعتصاب غذای جمعی زده و از تحویل گرفتن غذای زندان خودداری کردند. بدنبال این اعتراض مقامات زندان عقب نشینی کرده و قول رسیدگی به پرونده ها را دادند. به همین دلیل زندانیان به اعتصاب خود پایان دادند.

-علیرضا فرشی فعال آذربایجانی در زندان تهران بزرگ روز پنجشنبه ۱ مهر، دست به اعتصاب غذا زد. همزمان عباس لسانی، دیگر فعال آذربایجانی محبوس در زندان اردبیل در حمایت از آقای فرشی اعتصاب غذا کرد.

-حسین تاج وکیل مدافع زندانی سیاسی مریم اکبری منفرد، ضمن اشاره به تداوم محرومیت موکلش از حداقلی‌ترین ظرفیت‌ تسهیلات قانونی، از درخواست اعاده دادرسی مجدد برای پرونده‌ی این زندانی سیاسی خبر داد.

در ایران در هفته پنجم شهریور ماه دستکم ۵ زندانی از جمله یک تبعه افغانستان اعدام شدند

اعدام در ایران هفته پنجم شهریور:

تایباد-روز دوشنبه ۲۹ شهریور حکم اعدم یک زندانی تبعه افغانستان (مشخصات نامعلوم) با اتهام مواد مخدر در زندان تایباد به اجرا درآمد.

زنجان-روز سه شنبه ۳۰ شهریور حکم اعدام دو زندانی به نامهای ارشد جودت ربط ۵۲ ساله و عابد خداوردی ۴۰ ساله هر دو با اتهام مواد مخدر در زندان زنجان به اجرا درآمد.

کرج – چهارشنبه ۳۱ شهریور۱۴۰۰، حکم اعدام دو زندانی بنامهای مهرداد و یک زندانی دیگر (اسم نامشخص) در زندانهای رجایی شهر و مرکزی کرج اجرا شد.

بازداشت در ایران هفته پنجم شهریور:

نیکشهر- روزجمعه ۲۶ شهریورماه، یک شهروند اهل نیکشهر بنام طارق عزیزی توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

مهاباد-رامین رامین شهروند اهل نقده، با پایان مراحل بازجویی از یکی از بازداشتگاه‌های امنیتی در ارومیه به زندان مهاباد منتقل شد.

بانه-روز چهارشنبه ۲۴ شهریورماه یک شهروند بنام انور رسولی ۴۵ ساله در شهرستان بانه واقع در استان کردستان، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

اشنویه–روز ۲۸ شهریور، یک شهروند اهل شهرستان اشنویه توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به یکی از بازداشتگاه‌های امنیتی در ارومیه منتقل

اوین-لقمان پیرخضرانیان، فعال سیاسی روز یکشنبه ۲۸ شهریورماه بازداشت و جهت تحمل دوران محکومیت خود به زندان اوین منتقل شد. آقای پیرخضرانیان پیشتر به ۲ سال حبس محکوم شده بود که ۱۵ ماه از این محکومیت به مدت ۵ سال به حالت تعلیق در آمده است.

نقده-محمدطاهر حسین‌پور شهروند بازداشتی اهل شهرستان نقده با پایان مراحل بازجویی از یکی از بازداشتگاه‌های امنیتی در ارومیه به زندان نقده منتقل شد.

احضار شهروندان در ایران هفته پنجم شهریور :

کرمانشاه-روز شنبه ۲۷ شهریورماه، سیاوش حیاتی، توسط اداره اطلاعات شهر کرند غرب واقع در استان کرمانشاه و محسن رضوی شهروند ساکن بوکان، توسط یکی از نهادهای امنیتی این شهر احضار و مورد بازجویی قرار گرفتند.

تهران-نگار مسعودی، عکاس و مستندساز طی ابلاغیه ای جهت اخذ آخرین دفاعیات به شعبه ۲ دادسرای اوین احضار شد.

اوین-مازیار سیدنژاد، فعال کارگری، روز یکشنبه ۲۸ شهریورماه، در دادسرای اوین مورد بازجویی قرار گرفت. وی اواسط ماه جاری به صورت تلفنی به این شعبه احضار شده بود.

تهران-حسین سربندی، فعال سیاسی و از مدیران یک گروه در کلاب هاوس روز شنبه ۲۷ شهریورماه توسط وزارت اطلاعات در تهران احضار شده و برای ساعاتی مورد بازجویی قرار گرفت.

کرج-نصرالله لشنی، زندانی سیاسی محبوس در زندان رجایی شهر کرج، از روز یکشنبه ۲۸ شهریورماه، دست به اعتصاب غذا زده است. آقای لشنی دوران محکومیت ۶ ساله خود را در این زندان سپری می کند. 

اوین-محمد ایران نژاد، شهروند ساکن تهران طی ابلاغیه‌ای به شعبه ۳ بازپرسی دادرسی اوین فراخوانده شد. از آقای ایران نژاد خواسته شده تا ظرف مدت ۵ روز از زمان ابلاغ در این شعبه حاضر شود.

شکنجه و فشار بر زندانیان در ایران هفته پنجم شهریور:

ارومیه-یک زندانی سیاسی به نام انور چالشی که مبتلا به سل می‌باشد، از سال ۹۹ وارد زندان ارومیه شده و بدون رسیدگی پزشکی در شرایط سختی نگهداری می شود.

زندان تهران بزرگ-زندانی سیاسی پویا قبادی در زندان تهران بزرگ در شرایط سختی تحت فشار شورای انضباطی این زندان بسر می برد. این زندانی سیاسی نیاز فوری به رسیدگی پزشکی و ویزیت متخصص چشم دارد اما به او اجازه رفتن به دکتر داده نمی شود.

مشهد-صدیقه مالکی فرد همسر هاشم خواستار نماینده معلمان ایران روز ۲۷ شهریور، از اعلام سه ماه ممنوعیت تماس و ملاقات ( تا ۲۴ آذر ۱۴۰۰) خبرداده و نسبت به سلامت جان این زندانی سیاسی ۷۰ ساله ابراز نگرانی کرد.

شیراز-علیرغم موافقت قاضی پرونده با آزادی محمد داوری، در پی کارشکنی عوامل امنیتی از آزادی وی ممانعت به عمل آمده است.

ارومیه-روز چهارشنبه ۳۱ شهریورماه، مهدی صانع فرشی، زندانی سیاسی محبوس در زندان ارومیه با درخواست بازبینی پرونده دست به اعتصاب غذا زد. آقای صانع فرشی به ۵ سال و ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شد.

ارومیه-سنور خلیفانی زندانی مذهبی۳۰ ساله اهل مهاباد پس از آنکه ۹ ماه پیش از بند زنان زندان مرکزی ارومیه به سلول‌های انفرادی اداره اطلاعات ارومیه منتقل شده بود، دوباره به این بند بازگردانده شده است. به گفته یک منبع مطلع، طی ۹ ماه گذشته سنور خلیفانی از هرگونه ملاقات باخانواده‌اش محروم بوده و تنها چند بار و آن هم از طریق تلفن با خانواده‌اش تماس داشته است.

صدور احکام در ایران هفته پنجم شهریور:

شیراز-سروش آبادی و کیانا شعاعی، شهروندان بهائی ساکن شیراز، توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب این شهر هر یک به ۳ سال و سه ماه حبس تعزیری و ۲ سال ممنوعیت خروج از کشور محکوم شدند.

اشنویه-دادگاه تجدیدنظر استان آذربایجان غربی، حکم حبس صلاح بهرامیان (گوری) شهروند اهل شهرستان اشنویه را عینا تایید کرد. آقای بهرامیان بابت اتهام «عضویت در یکی از احزاب مخالف نظام» به ۲ سال حبس تعزیری محکوم شده بود.

اوین-زندانی سیاسی محمدمسعود معینی روز سه شنبه ۳۰شهریور۱۴۰۰ به دو سال حبس تعزیری در کنار سایر احکام از جمله «سه ماه کار نظافت عمومی و نوشتن ۸۰صفحه علیه گروههای معاند» محکوم گردیده و بایستی این نوشته ها پس از مطالعه اجباری کتاب مطهری درباره نفاق باشد.

تهران- شهروز (الکس) سخنوری، به همراه متهم ردیف دوم پرونده خود توسط یکی از شعب دادگاه انقلاب از بابت اتهامات «قاچاق بین‌المللی انسان»و «افساد فی‌الارض»به اعدام محکوم شد.

قتل‌های دولتی و خودسرانه در ایران هفته پنجم شهریور:

ماکو-روز جمعه ۲۶ شهریور ۱۴۰۰، یک کاسبکار بنام محمد بروکی ۲۶ ساله فرزند مجید اهل روستای جگن از توابع شهر ماکو، با شلیک مستقم نیروهای تروریستی ایران در سه راهی شهر خوی زخمی، و سپس براثر تصادف و جان خود را از دست داد.

هورامان-شامگاه جمعه ۲۶ شهریورماه ۱۴۰۰ یک کولبر میانسال بنام شوکت قربانی حدوداً ۴۵ ساله و اهل روستای زاور از توابع نودشه پس از این‌که در کمین ماموران مسلح حکومتی گرفتار شد بر اثر فشار ناشی از ترس و اضطراب دچار ایست قلبی شد و جان سپرد.

سردشت- شامگاه شنبه ۲۷ تیر۱۴۰۰، شلیک مستقیم ماموران هنگ مرزی منجر به قتل یک کولبر در سردشت بنام امید محمدزاده شد. امید محمدزاده ۳۹ ساله، متاهل و پدر سه فرزند ۵، ۷ و ۱۲ ساله بود.

خاش- روزشنبه ۲۷شهریور ۱۴۰۰در پی تیراندازی ماموران لباس شخصی مبارزه با مواد مخدر به سمت یک خودروی سوختبر در خاش، دو شهروند بلوچ بنامهای خداداد شهنوازی و محمدرفیع حسین بر کشته شدند.

قلعه گنج– شب ۲۹ شهریور ۱۴۰۰، تیراندازی مستقیم پلیس راهنمایی رانندگی در قلعه گنج منجر به کشته شدن یک شهروند بلوچ بنام فرهاد نارویی شد.

تهران-با گذشت یک روز از انتشار خبر پر ابهام قتل شاهین ناصری در زندان تهران بزرگ،صبح روز چهارشنبه ۳۱ شهریور، به خانواده وی اطلاع داده شد که برای تحویلگیری جسد فرزند خود به دادسرای جنایی مراجعه کنند.

به کانال نه به زندان نه به اعدام در تلگرام بپیوندید
https://t.me/NoToPrisonNoToExecution

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)