فارین پالیسی معتقد است امیر عبداللهیان راه قاسم سلیمانی در تشدید تروریسم را ادامه می‌دهد

فارین پالیسی مقاله‌ای با عنوان «وزیرخارجه ایران، سرباز قاسم سلیمانی» منتشر کرد. وی با اشاره به علت انتصاب امیر عبداللهیان می‌نویسد:

«پارلمان تحت رهبری محافظه کاران، انتصاب امیر عبداللهیان را با ۲۷۰ رأی موافق در مقابل ۱۰ رأی مخالف تصویب کرد. نمایندگان مجلس در جریان بررسی اعتبارنامه امیر عبداللهیان از او خواسته بودند تا از اهداف و مأموریت‌های قاسم سلیمانی حمایت کند. رای بالا در پارلمان نشان می‌دهد که در این زمینه به او اعتماد کافی دارند. وی قبلاً بعنوان معاون وزیر امورخارجه در امور عرب و آفریقا، فعالیت می‌کرد. عبداللهیان خود را سرباز سلیمانی می‌نامید. امیر عبداللهیان گفته بود هر گاه به عنوان فرستاده دیپلماتیک به کشوری می‌رفت، ابتدا با سلیمانی مشورت می‌کرده است.»

امیر عبداللهیان و قاسم سلیمانی دیدگاه‌ها مشترکی دارند

فارین پالیسی در ادامه به نزدیکی دیدگاه‌های عبداللهیان و سلیمانی اشاره می‌کند. این روزنامه نتیجه می‌گیرد که سیاست‌های جدید وزارت خارجه به توسعه‌طلبی در منطقه خاور‌میانه خواهد افزود. فارین پالیسی ادامه می‌دهد:

«نزدیکی دیدگاه‌های عبداللهیان و سلیمانی بدین معنا است که وی احتمالاً اهمیت زیادی به سیاست نظامی ایران در خاورمیانه خواهد داد. وی در اولین سفر رسمی  خود به عنوان وزیر خارجه ایران، به سوریه سفر کرد. عبداللهیان با بشار اسد، دیدار و بر حمایت حکومت ایران از او تأکید کرد. از سال ۲۰۱۱، با شروع جنگ داخلی سوریه، حکومت ایران از اسد حمایت نظامی و سیاسی کرده است.»

فارین پالیسی در ادامه به حضور عبداللهیان در مذاکرات با آمریکایی‌ها در عراق اشاره می‌کند. در این باره  می‌نویسد:

«امیر عبداللهیان گفته است که از همان ابتدای کارش با سلیمانی همکاری نزدیک داشت.

او در مذاکرات مستقیم ۲۰۰۷ با آمریکایی‌ها در عراق حضور داشت. تیم ایرانی در این مذاکرات زیر نظر سلیمانی بود و با مقامات سیا و وزارت دفاع آمریکا مذاکره کرد. این که او در تماس نزدیک با سلیمانی قرار داشته، تعجب‌آور نیست. نیروی تروریستی قدس سپاه پاسداران، مسئول سیاست‌ها و دیپلماسی حاکمیت در خاورمیانه، از فلسطین تا عراق و یمن می‌باشد. امیر عبداللهیان می‌گوید، اقدامات سلیمانی و نیروی قدس در خاورمیانه امنیت را برای ایران به ارمغان آورده است. وی گفت که دیپلماسی همیشه بر زمین تکیه دارد.»

فارین پالیسی به تشدید تروریسم با آمدن عبدالهیان اشاره می‌کند

فارین پالیسی در ادامه به تشدید تروریسم با آمدن رئیسی و عبداللهیان بعنوان وزارت خارجه اشاره می‌کند. فارین پالیسی ادامه می‌دهد:

«امیر عبداللهیان قادر است که تروریسم در نیروی قدس را با سیاست خارجی کشور ادغام کند. او حتی به نمایندگان مجلس گفت که راه سلیمانی را در سیاست خارجی ادامه خواهد داد. وی در مجلس گفته بود که ما در خاورمیانه به دنبال تحکیم دستاوردهای حوزه محور مقاومت هستیم. به نظر می‌رسد این رویکرد با اهداف سیاست خارجی خود رئیسی مطابقت دارد. در مراسم تحلیف رئیسی، نمایندگان گروه‌های تروریستی مانند حزب‌الله، حماس و الحشدالشعبی در صف اول نشسته بودند. اما نماینده سیاست خارجی اتحادیه اروپا پشت سر آنها نشسته بود. عبداللهیان در آن زمان مدیر بین‌المللی پارلمان و مسئول تشریفات میهمانان بین‌المللی و ترتیب نشستن آنها در مراسم بود.»

این مقاله بخوبی نشان می‌دهد که جامعه جهانی در مقابل خود با چه کسانی روبرو است. تروریست‌هایی که افتخار آنها کشتن مردم سوریه و عراق است. تصمیم‌گیری برای نزدیکی به این حکومت برای همه دولت‌ها گران و مشکل است. گران چون باعث گسترش تروریسم در همان کشورها خواهد شد. مشکل چون این حکومت با هیچ یک از نرمهای حقوق اولیه انسان مطابقت ندارد.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)