تروئیکای اروپایی اقدامات هسته‌ای ایران را غیر قابل قبول خواند

سه کشور اروپایی طرف حساب برجام شامل انگلیس، فرانسه و آلمان  با انتشار یک بیانیه در روز ۲۴ شهریور ضمن ابراز نگرانی از نقض‌های مکرر تعهد هسته ای حکومت ایران، اقدامات این حکومت را غیر قابل قبول خواندند.

نشست فصلی شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی برای بررسی پرونده هسته ای حکومت ایران در جریان است و حکومت ایران پیش از شروع این نشست با رافائل گروسی بر سر تعویض کارت‌های حافظه دوربین‌های نظارتی آژانس به توافق رسیدند.

استقبال تروئیکای اروپایی بر سر توافق گروسی با حکومت ایران

تروئیکای اروپایی با استقبال از ابتکار عمل رافائل گروسی؛ مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی، اعلام کردند که فعالیت‌های غیر قابل قبول هسته ای حکومت ایران موجب دست یابی به دانش مربوط به سلاح هسته ای می‌شود.

کشورهای انگلستان، فرانسه و آلمان  همچنین در بیانیه خود افزودند حکومت ایران فورا می‌بایست تولید اورانیوم فلزی و اورانیوم با غنای ۶۰ درصد را متوقف کند و به ادامه نقض مستمر مفاد برجام از جمله نصب تعداد بیشتر سانتریفیوژهای پیشرفته در سایت‌‌هایش من جمله در سایت فردو خاتمه دهد.

ایران باید از افزودن تنش‌ها بر سر برنامه هسته‌ای بپرهیزد

سه کشور اروپایی باقی مانده در برجام هم چنین از حکومت ایران خواهان آن شدند که از تشدید تنش‌ها بر سر برنامه هسته ای‌ بپرهیزد و فورا به مذاکرات برگردد.

تروئیکای اروپایی همچنین در بیانیه خود اعلام کردند حکومت ایران بعد از نشست ۳ ماه پیش شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی، تولید اورانیوم با غلظت بالا را ۲ برابر کرده است، امری که گام فاحش دیگری در نقض مفاد برجام ۲۰۱۵ به شمار می‌آید.

سه کشور اروپایی شامل انگلستان، فرانسه و آلمان همچنین در بیانیه خود ابراز امیدواری کردند که شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی دست آخر این امکان را داشته باشد که در اقداماتی هماهنگ حکومت ایران را مجبور کند که فورا تولید اورانیوم با غلظت بالا را متوقف کند.

پروژه برنامه هسته ای حکومت ایران در مسیر برگشت ناپذیر

کشورهای اروپایی طرف حساب برجام همچنین افزودند دستاوردهای هسته ای حکومت ایران گام مهمی در دستیابی به دانش برگشت ناپذیر مربوط به سلاح‌های هسته ای می‌باشد و ضمن ابراز نگرانی از ادامه محدودیت‌های اعمال شده از سوی حکومت ایران بر فعالیت‌های نظارتی آژانس اعلام نمودند که رویکرد این چنینی از جانب حکومت ایران بر سر برنامه هسته ای‌ آن کشور موجب سلب اعتماد بین المللی در مورد برنامه هسته ای این کشور خواهد شده و خواهان فراهم ساختن دسترسی آژانس و بازرسان آن به سایت‌های هسته ای حکومت ایران شدند.

بیانیه تروئیکای اروپایی در حالی صادر شد که موسسه علوم و امنیت بین الملل در آستانه نشست فصلی شورای حکام انرژی اتمی در گزارشی اعلام کرد حکومت ایران از هر زمان دیگری به تولید بمب اتم نزدیک‌تر شده است. [خامنه ای با بمب اتم چند قدم فاصله دارد؟]

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)