اپل به صورت موقتی اسکن دستگاه‌های کاربران با هدف شناسایی محتوای مرتبط سوءاستفاده جنسی از کودکان را متوقف ساخت. نظرات و انتقادات زیادی در مورد این تصمیم اپل ابراز شد، قابلیت بهره‌جویی از این ابزار برای جاسوسی فراگیر از همه کاربران اپل، مهم‌ترین نکته‌ای بود که در این اعتراضات مطرح شد.

سازندگان آیفون در وب‌سایت رسمی خود اعلام کردند: “با توجه به بازخوردی که از کاربران، وکلا، محققان و دیگر گرو‌ه‌ها دریافت کردیم، تصمیم داریم قبل از انتشار این ابزار حیاتی مقابله کننده با محتوای کودک آزاری، داده‌های بیشتری جمع‌آوری کرده و آن را بهبود دهیم”.

در این بیانیه از لحاظ جزئیاتی مثل نوع داده‌هایی که اپل جمع‌آوری خواهد کرد، نحوه جمع‌آوری آنها، ماهیت تغییراتی که اعمال خواهد شد یا رویکرد شرکت برای پیاده‌سازی بی‌ضرر و غیر قابل سوءاستفاده آن به طوری که امنیت و حریم خصوصی کاربران را به مخاطره نیاندازد، شفاف سازی لازم صورت نگرفته است.

اپل قصد داشت این تغییرات را با انتشار نسخه iOS 15 در اواخر سال ۲۰۲۱ میلادی، اعمال کرده و ابتدا آن را در قاره آمریکا پیاده‌ کند.

در ماه آگوست، خبرهای زیادی از قابلیت‌های جدید اپل برای کاهش انتشار محتوای مرتبط با سوءاستفاده جنسی از کودکان در پلتفرم منتشر شد. این قابلیت‌ها عبارتند از:

  • اسکن گالری تلفن همراه
  • قابلیت ارتباط امن در اپلیکیشن پیام‌رسان برای هشدار به کودکان و والدین آنها در صورت دریافت تصاویر مستهجن
  • توسعه کارایی سیری و ارائه نکات اخلاقی برای مواقعی که کاربر عناوین مرتبط به با سوءاستفاده جنسی از کودکان را جستجو می‌کند.

این شرکت قصد داشت بدون مشاهده محتوای ارسالی، همه عکس‌های کاربران را قبل از آپلود شدن به iCloud با بانک اطلاعاتی تصاویر کودک آزاری خود مقایسه کند. در صورتی که کاربری بیش از ۳۰ بار زنگ اخطار را به صدا درآورد، حساب iCloud او به صورت دستی مورد بررسی قرار خواهد گرفت و در صورت درست بودن اخطارها، حساب او بسته شده و به مراجع قانونی اطلاع داده خواهد شد.

اپل قصد داشت با اتخاذ این تصمیم، تعادلی بین حفظ حریم خصوصی کاربران و درخواست‌های سازمانهای دولتی مقابله کننده با تروریزم و کودک آزاری، ایجاد کند. این روش می‌توانست امکان سوءاستفاده مجرمان از قابلیت‌های حریم خصوصی و رمزنگاری برای پنهان ماندن از دست عوامل دولتی را کاهش دهد.

اما این تصمیم شرکت با انتقادات بسیار زیادی مواجه شد. بنیاد مرزهای الکترونیکی (EFF) با تاکید بر اینکه ” یک در پشتی که به دقت مورد بررسی و مطالعه قرار گرفته، سنجیده بوده و در طراحی آن نهایت دقت به خرج داده شده، همچنان یک در پشتی است” از این غول تکنولوژی خواست تا در این مورد بیشتر تامل کند.

به عقیده بنیاد دموکراسی و فناوری (CDT) اگر اپل این قابلیت را بر روی محصولات خود منتشر کند، همه شرکت‌های فناوری تحت فشار بیشتری از سوی دولت قرار خواهند گرفت تا علاوه بر محتوای مربوط به کودک آزاری، هر محتوایی که از نظر دولت نامناسب و ناشایسته تلقی می‌شود نیز اکسن شود.

در نامه بنیاد دموکراسی و فناوری به اپل به این تاکید شده که به احتمال قوی دولت از شرکت خواهد خواست تا تصاویر مرتبط با نقض قوانین حقوق بشر، اعتراضات سیاسی، تصاویر مرتبط به شرکت‌های تروریستی یا خشونت افراطی‌گرایان را اسکن کند. حتی ممکن است سیاست‌مداران از شرکت‌ها را تحت فشار قرار دهند تا هرگونه تصاویر نامناسبی از خودشان را اسکن کنند. به هر حال ممکن است این فشارها تا حدی افزایش پیدا کند که درخواست اسکن دولت از عکس‌های آپلود شده به iCloud، به هر تصاویری که روی دستگاه‌ها ذخیره شده‌ است افزایش یابد. به زبان ساده‌تر این قابلیت اپل می‌تواند راه را برای سانسور، نظارت و آزار جهانی کاربران توسط دولت‌ها را فراهم کند.

با وجود تمامی انتقادات، ایمیل‌هایی از بنیادهای مبارز علیه کودک آزاری و سوءاستفاده جنسی از کودکان، انتقادات محققان و فعالان حریم خصوصی را  نادیده گرفتنی دانستند.

وقتی اپل با این حجم از انتقادات روبرو شد که بخش اعظم آن به توسعه سطح درخواست‌ها دولت اشاره دشت، با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: ” این قابلیت تنها محتوای مرتبط با کودک آزاری، آن هم زمانی که تصاویر به iCloud آپلود می‌شود، اعمال خواهد شد و شرکت هیچ گونه درخواستی از سوی دولت، مبنی بر توسعه سطح اسکن را قبول نخواهد کرد”.

اما این بیانیه نیز تاثیری در کاهش انتقادات نداشت، به عقیده بسیاری از منتقدان این تکنولوژی، اسکن هر چیزی در سمت کاربر، می‌تواند راه را برای تجاوز به حریم خصوصی باز کرده و حتی منجر به سوءاستفاده‌های بیشتر شود. زیرا این تکنولوژی می‌تواند راهی برای شکستن رمزنگاری سرتاسری باشد. محققان نیز موفق شدند با ایجاد “تداخل هش” مثبت کاذب ایجاد کنند. آنها کاری کردند که دو تصویر کاملا متفاوت، هش یکسانی داشته باشند و سیستم را فریب دادند.

پروفسور متیو گرین، از اساتید امنیت دانشگاه جان هاپکین و محقق، در توییتی بیان کرد: توصیه من به اپل: قبل از عملی کردن هر تصمیمی ابتدا با جوامع فنی و سیاست‌گذار مشورت کن. نظریات عمومی را نیز جویا شو. این تکنولوژی، تاچ بار جذاب جدید نیست، قابلیتی است که می‌تواند حریم خصوصی میلیاردها انسان را به مخاطره بیاندازد.

وی افزود: درباره آنچه که اسکن می‌کنید و دلیل آن، باید شفاف صحبت کنید. پرش ناگهانی از اسکن نکردن (به غیر از فایل‌های پیوست ایمیل) به اسکن گالری تصاویر همه کاربران، یک حرکت بزرگ محسوب می‌شود و باید در این مورد شفاف سازی دقیقی صورت بگیرد.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)