بنا بر گزارشهای رسیده به کانون حقوق بشری نه به زندان – نه به اعدام از منابع موثق، صبح روز یکشنبه ۲۱ شهریور ۱۴۰۰ یک زندانی در بند کارگران زندان مرکزی ارومیه فوت کرده است.

مسئولین زندان پیکر بی جان این زندانی را به پزشکی قانونی منتقل کردند اما پزشکی قانونی از پذیرش جنازه خودداری نموده و آن را به زندان برگرداند.

از نام و مشخصات این زندانی و علت فوت و اینکه سرانجام مسئولین زندان چه اقدامی برای خاکسپاری وی و یا تحویل جسد به خانواده‌اش نموده اند، اطلاعی در دست نیست.

این اولین مورد از چنین مرگهایی در زندان ارومیه نیست. وضعیت در زندان مرکزی ارومیه بقدری سخت و طاقت فرسا است که بسیاری زندانیان موفق به تحمل این شرایط نمی شوند.

شرایط غیر انسانی و طاقت فرسا در زندان ارومیه علاوه بر مرگ یک زندانی در این زندان

یک منبع موثق امروز جمعه ۲۷ شهریور درباره وضعیت در این زندان نوشت:

در زندان مرکزی ارومیه روزهای یکشنبه و جمعه هر هفته، در برنامه غذایی زندانیان، در غذای ظهر که چیزی شبیه به آبگوشت است و به همراه آن به هر زندانی ۴ قرص نان میدادند؛ مسئولین این زندان در ادامه سیاست دزدی و چپاول خود، تحت عنوان کاهش بودجه! برنامه و سهمیه نان زندانیان را تغییر داده و در این دو روز به زندانیان برنج پخته با سویا یا میزان بسیار کمی گوشت می دهند.

این منبع اضافه کرد کیفیت این غذا نسبت به آبگوشت همراه با نان به مراتب پایین‌تر است و کمیت آن هم به میزانی نیست که زندانیان را سیر کند. به همین علت زندانیان گرسنه می مانند و همین امر باعث اعتراض زندانیان شده است.

به کانال نه به زندان نه به اعدام در تلگرام بپیوندید
https://t.me/NoToPrisonNoToExecution

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)