تسلیت مدرسه فمینیستی به مناسبت درگذشت شهلا فرجاد: چه مهربان بود آن زن که از میان ما رفت
من زیر پوشش اندوه مردم خویش‏، زندگى مى‏ کردم / آنا آخماتوا
مدرسه فمینیستی: شهلا فرجاد، طبیب و امین پناهجویان افغانی، مادر صلح، پناه دختران زلزله زده بم، کنشگر جنبش زنان، طبیبی درد آشنا در تمامی این سال های سخت و روزگاران نافرجام، بعد از یکسال مبارزه با بیماری سخت سرطان، چشم از جهان فرو بست.

شهلا فرجاد از زندانیان سیاسی دهه شصت بود که از اوایل دهه هفتاد با شروع کار کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل، به عنوان پزشک در آنجا مشغول به کار شد. دغدغه های انسان دوستانه و ضد جنگ او موجب شد که فراتر از وظیفه شغلی خویش با پناهندگان افغانی نزدیک شود و در امر سواد آموزی، مدرسه سازی و کتابخانه سازی گام به گام در کنارشان باشد.

با وقوع زلزله فاجعه بار در شهرستان بم، بلافاصله برای کمک به آنجا شتافت و پس از مدت کوتاهی دانشسرای کشاورزی دختران را همراه با دوستان دیگرش بنا کرد.

دغدغه های برابری خواهانه شهلا فرجاد، موجب حضور پر تلاش او در جنبش برابری خواهانه زنان نیز شد. از مروجان کوشای «کمپین یک میلیون امضا»، از اعضای بنیانگذار «مادران صلح» و عضو «همگرایی جنبش زنان برای طرح مطالبات در فضای انتخابات» بود. او در همه حرکت های زنان از جمله جمع هم اندیشی زنان و گردهم آیی اعتراضی به صدا و سیما در اوایل دهه ۸۰ تا در تجمع ۲۲ خرداد زنان در برابر دانشگاه تهران و… حضور داشت، حضوری همیشگی ولی فروتنانه و بی ادعا. پس از وقایع انتخابات سال ۸۸، به گروه عظیم معترضان و منتقدان به نتیجه انتخابات پیوست و از جمله ی همیشه حاضران در صفوف عظیم جنبش سبز بود و همین امر باعث شد که مانند بسیاری از دیگر کنشگران، به دلیل تشکیل پرونده قضایی، تا مدتها در شرایطی سخت زندگی کند.

از ابتدای سال ۹۰ مبتلا به بیماری سرطان شد و سرانجام روز یکشنبه ۱۶ تیرماه ۱۳۹۲ در بیمارستان آتیه تهران، در آغوش مرگ فرو رفت. ما در مدرسه فمینیستی درگذشت شهلا فرجاد را تسلیت می گوییم و یادش را عزیز می داریم که همیشه مهربان بود.
مدرسه فمینیستی‏ (‏یادداشت‌ها‏) در ‏در تاریخ ‏یکشنبه, ژوئیه ۷, ۲۰۱۳‏ و ساعت ‏۲۳:۱۲‏‏
shahla-farjad
یادواره ای از شهلا فروزانفر
برگرفته از فیسبوک او
کودکان درد مند افغانی مهاجر از امروز تنها شدند پزشک مهربانشان رفته است کودکان بم بعد از این یاوری نخواهند داشت کودکان فقیر آذربایجان پزشک مهربانشان را از دست دادند موسسات خیریه پزشکی یاوری مهربان و صادق را از دست داد چراغ خانه مادران صلح خاموش شد دو سال دلاورانه و تنها با افریت مرگ جنگید و تا آخرین روزها با خانواده های اسرا و شهدا همدردی کرد هیچ خانه ای گرفتاری در شهر نیست که او را نشناسد . هستند کودکانی که در جنگ افغانستان هنوز پزشک مهربانی را که با پتوی سربازی روی دوش بیاد می آورند کودکان معلول عراقی حتما چهره مهربان او را بیاد دارند دکتر شهلا فرجاد آزاد در سن ۶۵ سالگی با دردهای زندگی وداع کرد دیشب مسافر جاده بودم پیامکی دریافت کردم صبح به محض رسیدن به تهران به طرف بیمارستان آتیه آخرین میعاد گاه مادر صلح شهلا فرجاد دویدم تخت خالی بود عجب قبل از مرگ تمام داروهای گران قیمت خود را به بیمارستان فیروز گر بخشیده بود همه هزینه های پزشکی که پزشکان به احترام او بخشیده بودند به موسسه خیریه اهدا کرده بود بعد از وداع با پروین مادر صلح به کما رفت و هرگز بیدار نشد بنظرم کار عقب مانده ای نداشت حتی خرید قبر در بهشت سکینه را هم خود انجام داده بود . یکی از بیمارانش مادر نسترن و لادن آل آقا بود.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com