روحانی ایرانی ابراهیم رئیسی به عنوان رئیس جمهور جدید ایران سوگند یاد کرد در شرایطی که مذاکرات با غرب درباره احیای توافق هسته ای، ناآرامی های داخلی، افزایش توسعه هسته ای محلی و اتهام خرابکاری در آبهای خلیج فارس را به چالش کشیده است.

در اوایل این هفته، رئیسی که مدت هاست به طور جدی ضد غرب است و به دلیل نقض حقوق بشر تحت تحریم های آمریکا قرار دارد، از سوی علی خامنه ای، رهبر ایران برای تصدی نهایی ریاست جمهوری این کشور مجوز گرفت. وی در ماه ژوئن در رای گیری انتخاب شد، بسیاری از ایرانیان و گروه های مدافع غربی اعلام کردند که تقلب شده است.

یک نفتکش تجاری متعلق به ژاپن و اسرائیل در تعطیلات آخر هفته در آبهای بین المللی در سواحل عمان مورد حمله قرار گرفت. آمریکا، بریتانیا و اسرائیل همه ایران را مقصر میدانند. در این حمله دو سرنشین کشتی یک تبعه رومانی و یک تبعه انگلیسی کشته شدند.

تهران دخالت خود را در این جریان رد می کند، مانند توقیف جداگانه یک نفتکش در امارات متحده. مقامات ایرانی هرگونه نقشی در این توقیف را تکذیب کردند اگرچه دستور داده شد که این کشتی به ایران برود.

هلیما کرافت، سرپرست استراتژی کالاهای جهانی و تحقیقات، در این باره می نویسد، سوال کلیدی این است که یک نوع تلافی جویی در حال شکل گیری است زیرا دولت جدید تندرو به رهبری رئیسی در حال آماده شدن برای تصدی پست در این هفته در تهران است. این هفته توجه داشته باشید واشنگتن در حال آماده شدن دور دیگری از تحریم های اقتصادی در واکنش به حمله روز جمعه است، اما یک واکنش جنبشی بیشتر نیز روی میز است.

رئیسی سختگیرتر و ضد غربتر نسبت به حسن روحانی است، که در امضای توافق هسته‌ای ایران در سال ۲۰۱۵ نظارت داشت، رسماً برنامه جامع اقدام مشترک نامیده می شد ، نگاه می شود. این توافق که توسط چندین قدرت جهانی از جمله ایالات متحده امضا شد، تحریم های ایران را در ازای محدود کردن برنامه هسته ای خود لغو کرد. آمریکا در دولت ترامپ در سال ۲۰۱۸ به صورت یکجانبه عقب نشینی کرد و دوباره تحریم های گسترده ای را علیه ایران اعمال کرد که اقتصاد این کشور را فلج کرده است.

استفان برنوک ، تحلیلگر ارشد PVM Oil Associates ، در یادداشتی این هفته نوشت: از جمله مواردی که در دستور کار [رئیسی] قرار دارد مذاکراتی با هدف احیای توافق هسته ای است که ایالات متحده در سال ۲۰۱۸ به طور یکجانبه از آن خارج شد. رئیسی روز سه شنبه اعلام کرد که دولتش گام هایی برای لغو تحریم های “ظالمانه” وضع شده از سوی واشنگتن برمی دارد.

افزایش فعالیت های هسته ای در ایران با افزایش ذخایر و غنی سازی اورانیوم خود در نقض تدریجی توافقنامه ۲۰۱۵ که به گفته وی در واکنش به تحریم های ایالات متحده است،افزایش یافته. ایران در اواخر ماه مه اعلام کرد که در حال غنی سازی ۶۰ درصدی اورانیوم است که از سطح ۳.۶۷ درصدی مجاز بر اساس برجام فاصله قابل توجهی دارد.

پس از انتشار این خبر ، رافائل گروسی ، مدیر آژانس بین المللی انرژی اتمی، زنگ خطر را به صدا درآورد و گفت: کشوری که ۶۰ درصد غنی سازی می کند یک چیز بسیار جدی است، فقط کشورهایی که بمب می سازند به این سطح غنی سازی می رسند.

گروسی گفت: شصت درصد تقریباً دارای درجه سلاح است، غنی سازی تجاری ۲ و ۳ [درصد] است. مقامات ایرانی ادعا می کنند که غنی سازی حق حاکمیت کشور آنها است و فعالیت هسته ای آنها برای اهداف صلح آمیز است و در صورت لغو تحریم های آمریکا می توان آن را عقب انداخت.

دولت بایدن حمایت خود را از احیای برجام به عنوان ستون سیاست خارجی خود اعلام کرده است، اما لغو تحریم ها را تا زمانی که ایران این فعالیت هسته ای را پس نگیرد، رد می کند.

ریچارد گلدبرگ ، مشاور ارشد در مرکز فکری بنیاد دفاع از دموکراسی ها در واشنگتن دی سی، استدلال می کند که رئیسی و هرگونه تلاش برای معامله با دولت او خبر بدی است.

انتخاب رئیسی تنها یکی از سیگنال هایی است که رهبر ایران در سال جاری به بایدن ارسال کرده است و نشان می دهد که خامنه ای به طور کامل قصد دارد هرگونه کاهش تحریمی که از واشنگتن دریافت می کند را به جیب بزند تا جنگ ایران با آمریکا و متحدانش را تحریک کند.

رئیسی همچنین با تنش های شدیدی روبرو است، تا جایی که در اواسط ماه ژوئیه، ایرانیان در چندین استان به بدتر شدن شرایط زندگی اعتراض کردند. از آن زمان تاکنون گرانی ها بیشتر شده اند و سطح درآمد در ایران رو به کاهش است و بحث دیگر اعتراضات مردم خوزستان آب برای آشامیدن ندارند و این اعتراضات متاسفانه سرکوب میشود و مردمانی در این جریان کشته میشوند و از آن زمان تا کنون در مناطق ذکر شده هیچ پیشرفتی نداشته و متاسفانه هنوز مردمان این استان ها بی آب هستند و کشته یا بی خانمان میشوند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)