اردوی مسافرتی نوجوانانی که تحت سرپرستی بسیج دانش‌آموزی به حاشیه دریای خزر رفته بودند، با غرق شدن ۶ تن از آنها در نیمه راه متوقف ماند. «میلاد شیرزاد،» ۲۵ ساله «رحیم زمانی» ۲۴ ساله «حسن رنجبرآزاد» ۱۶ ساله، «محمد قربانی» ۱۷ ساله «رضا پاشایی» و «حسین رنجبر آزاد» ۶ نوجوانی هستند که از میان ۹ تن دیگر که برای کمک به یکی از دوستان‌شان که در حال غرق شدن بود به دریا زدند اما دیگر زنده از آن بازنگشتند. اجساد چهار تن از غرق‌شدگان که هیچ کدام بیشتر از بیست و پنج سال سن نداشتند توسط امدادگران هلال احمر پیدا شده اما تلاش‌ها برای یافتن اجساد متعلق به رضا و حسین ادامه دارد. شنیده‌های خبرنگار ما از شهرستان نور حکایت از این دارد که افرادی که در این اردو شرکت داشتند عضو یک پایگاه بسیج در استان البرز بودند و در میان غرق‌شدگان یک روحانی هم حضور داشته است. حادثه روز سه‌شنبه در ساحل دریای شهرستان نور ۴ مصدوم هم داشته است که در بیمارستان تحت مداوا قرار گرفتند. حادثه غرق شدن این ۶ تن در یکی از شهرهای توریستی استان مازندران به نام «ایزد شهر» رخ داده که حد فاصل شهرهای نور و محمودآباد است.

بر اساس گزارش‌های منتشره از سوی خبرگزاری‌ها شهرک پزشکان محلی بوده که مسوولان این اردو آن را برای اقامت چند روزه افراد عضو این کانون انتخاب کرده بودند. شهرک پزشکان شهرک ساحلی رو به دریاست که همانند سایر شهرک‌های رو به ساحل این منطقه طرح سالم‌سازی دریا در ساحل آنها انجام نشده است. دکتر فرزاد بزرگی، رییس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی مازندران در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به اینکه افراد غرق‌شده در قالب یک اردوی ?? نفره دانش‌آموزی از کرج به مازندران آمده بودند، گفت: این دانش‌آموزان در ایزدشهر شهرستان نور و در ساحل شهرک پزشکان برای شنا به دریا رفته بودند. وی با اعلام اینکه ?? عضو این گروه برای شناکردن به دریا رفتند، افزود: زمانی که یکی از این افراد به دلیل آشنانبودن به فن شنا در حال غرق‌شدن بود، ? عضو شرکت‌کننده در این اردو برای نجات دوست خود به دریا رفتند که از این بین شش تن غرق شدند. به گفته بزرگی چهار مصدوم این حادثه به بیمارستان امام خمینی در شهرستان نور منتقل شده‌اند.

امدادرسانی چگونه انجام شد?

مهین تفضلی، مسوول روابط عمومی مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی استان مازندران با اشاره به اینکه ابتدا در تماسی که با فوریت‌های پزشکی گرفته شده است گزارش غرق شدن اردوی دانش‌آموزان بسیجی به آنها داده شده است، گفت: ما در رابطه با اینکه این افراد دانش‌آموز بوده‌اند یا خیر اطلاعی نداریم فقط طبق آنچه بعضی از شاهدان می‌گفتند اینها یک هیات بسیجی بوده‌اند. وی با بیان اینکه شش نفری که غرق شده‌اند در همان ابتدا فوت شده بودند، گفت: به جز آن شش نفری که جسدشان از آب گرفته شد، چهار نفر دیگر در این حادثه دچار مشکلات تنفسی شدند و به بیمارستان «امام» نور انتقال پیدا کردند. سخنگوی سازمان فوریت‌های پزشکی استان مازندران با اشاره به اینکه هر کدام از این مجروحان در بخش‌های مختلف این بیمارستان بستری هستند، گفت: یکی از این افراد در آی‌سی‌یو، دو نفر در سی‌سی‌یو و یک نفر دیگر در بخش داخلی بستری هستند.

هشدارهای غریق نجات‌ها مورد توجه قرار نگرفت

علی‌محمد صمدیان، فرماندار نور درباره این حادثه تاکید کرد: این دانش‌آموزان بدون توجه به هشدارهای غریق نجات وارد دریا شدند. وی با اشاره به وجود ناجی غریق در ساحل ایزدشهر و اجرای طرح سالم‌سازی دریا در این مکان گفت: ۳۰ دانش‌آموز بدون توجه به هشدارهای ناجیان غریق و با توجه به توفانی بودن دریا وارد دریا شدند. فرماندار نور ادامه داد: با تلاش‌های ناجیان غریق و پلیس محله موفق شدیم ۲۰ تن از دانش‌آموزان را نجات دهیم. صمدیان افزود: متاسفانه ۱۰ تن از دانش‌آموزان غرق شدند که شش تن فوت و چهار تن نیز به بیمارستان امام‌خمینی نوشهر منتقل شدند. فرماندار نور دلیل غرق‌شدن دانش‌آموزان کرجی را شنا در محدوده خارج از طرح و ساعت طرح، عدم‌توجه به هشدارهای مسوولان طرح و ناجیان غریق و توفانی بودن دریا عنوان کرد. حادثه غرق شدن این افراد در حالی رخ داده که وزارت آموزش و پرورش طی بیانیه‌یی اعلام کرده است که نهادی غیرمرتبط این افراد را به اردو برده و برگزاری این اردو ربطی به وزارت آموزش و پرورش ندارد. یکی دیگر از اهالی شهرک پزشکان درباره این حادثه به «اعتماد» گفت: افرادی که دیروز به دریا رفتند در ساعت ۷ شب وارد دریا شدند که این ساعت جزو ساعات غیرمجاز است ضمن اینکه دریا هم توفانی بود و به همین دلیل این حادثه رخ داد.

جست‌وجوی تیم‌های امدادی برای کشف اجساد

مهدی ولی‌پور، مدیرعامل جمعیت هلال احمر مازندران در این باره به ایسنا گفت: جست‌وجوی مستمر تیم‌های امدادی هلال‌احمر برای کشف اجساد غرق شده‌ها همچنان ادامه دارد. وی افزود: این حادثه تلخ در منطقه ممنوعه شنا روی داده است.مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر مازندران تصریح‌ کرد: پیکر چهار جوان غرق شده این حادثه توسط نیروهای محلی از دریا بیرون کشیده شد و تلاش‌های مستمر برای کشف اجساد دو تن دیگر از غرق‌شدگان همچنان ادامه دارد.

غرق‌شدگان در قالب اردوی دانش‌آموزی نبودند

غلامرضا سقایی، سخنگوی آموزش و پرورش مازندران نیز با بیان اینکه اعزام دانش‌آموزان از هیچ مدرسه‌یی صورت نگرفته است، نیز به ایسنا گفت: اداره آموزش و پرورش البرز نیز این موضوع را تکذیب کرده است. وی ادامه داد: این اردو در قالب اردوی دانش‌آموزی نبوده بلکه در قالب اردوی مذهبی از طریق موسسه «نورالمعرفت» در خیابان مصلی کرج بوده است. سخنگوی آموزش و پرورش مازندران یادآورشد: در بین این گروه، گروه دانش‌آموزی نیز وجود داشته است. همچنین بشیری یک عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با تاکید بر اینکه حادثه رخ داده برای دانش‌آموزان در شهرستان نور باید مورد بررسی قرار گرفته و مشخص شود که این اردو از سوی آموزش و پرورش انجام شده است یا خیر به ایسنا گفت‌: آموزش و پرورش استان البرز تاکنون اعلام کرده که هیچ اردویی برگزار نکرده و اکنون بحث بر سر صحت این خبر است. وی تصریح‌کرد: اردو چه از سوی آموزش و پرورش انجام شده باشد یا هر نهاد دیگری باید مسوولان با بررسی جواب این اتفاق پاسخگو بوده و علت سهل‌انگاری را توضیح دهند. این عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه حادثه رخ داده برای دانش‌آموزان قابل بررسی است، گفت: درباره اتفاقات گذشته نیز وزیر مربوطه به کمیسیون آمده و توضیحاتی را ارائه کرده‌ اما آمارها نشان می‌دهد تلفات افزایش داشته است. بنابراین مسوولان باید تدابیر جدی‌تری درباره این‌گونه اتفاقات داشته باشند. بشیری خاطرنشان کرد: به هر حال چنین اتفاقاتی برای مردم این کشور باید مورد پیگیری قرار گیرد و این خارج از وظیفه نظارتی مجلس نیست.

توضیح اداره کل آموزش و پرورش استان البرز

اداره کل آموزش و پرورش استان البرز در توضیح حادثه‌دیدگان اردو تصریح کرد: اردوی مازندران دانش‌آموزی نبوده و هیچ هماهنگی‌ای با آموزش و پرورش صورت نگرفته است. به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، در پی درج خبری در برخی رسانه‌ها مبنی بر غرق شدن عده‌یی دانش‌آموز، اداره کل آموزش و پرورش استان البرز با اظهار تاسف از این حادثه اعلام کرد بنابر بررسی‌های به عمل آمده هیچ گروهی از سوی آموزش و پرورش استان البرز و مناطق تابعه به اردوی مازندران اعزام نشده بودند و اردوی مذکور به هیچ‌وجه دانش‌آموزی و با هماهنگی آموزش و پرورش نبوده است و این اردو توسط یک کانون غیرمرتبط با آموزش و پرورش هماهنگ شده است.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com