اردوي مسافرتي نوجواناني كه تحت سرپرستي بسيج دانش‌آموزي به حاشيه درياي خزر رفته بودند، با غرق شدن ۶ تن از آنها در نيمه راه متوقف ماند. «ميلاد شيرزاد،» ۲۵ ساله «رحيم زماني» ۲۴ ساله «حسن رنجبرآزاد» ۱۶ ساله، «محمد قرباني» ۱۷ ساله «رضا پاشايي» و «حسين رنجبر آزاد» ۶ نوجواني هستند كه از ميان ۹ تن ديگر كه براي كمك به يكي از دوستان‌شان كه در حال غرق شدن بود به دريا زدند اما ديگر زنده از آن بازنگشتند. اجساد چهار تن از غرق‌شدگان كه هيچ كدام بيشتر از بيست و پنج سال سن نداشتند توسط امدادگران هلال احمر پيدا شده اما تلاش‌ها براي يافتن اجساد متعلق به رضا و حسين ادامه دارد. شنيده‌هاي خبرنگار ما از شهرستان نور حكايت از اين دارد كه افرادي كه در اين اردو شركت داشتند عضو يك پايگاه بسيج در استان البرز بودند و در ميان غرق‌شدگان يك روحاني هم حضور داشته است. حادثه روز سه‌شنبه در ساحل درياي شهرستان نور ۴ مصدوم هم داشته است كه در بيمارستان تحت مداوا قرار گرفتند. حادثه غرق شدن اين ۶ تن در يكي از شهرهاي توريستي استان مازندران به نام «ايزد شهر» رخ داده كه حد فاصل شهرهاي نور و محمودآباد است.

بر اساس گزارش‌هاي منتشره از سوي خبرگزاري‌ها شهرك پزشكان محلي بوده كه مسوولان اين اردو آن را براي اقامت چند روزه افراد عضو اين كانون انتخاب كرده بودند. شهرك پزشكان شهرك ساحلي رو به درياست كه همانند ساير شهرك‌هاي رو به ساحل اين منطقه طرح سالم‌سازي دريا در ساحل آنها انجام نشده است. دكتر فرزاد بزرگي، رييس مركز مديريت حوادث و فوريت‌هاي پزشكي مازندران در گفت‌وگو با ايسنا با اشاره به اينكه افراد غرق‌شده در قالب يك اردوي ?? نفره دانش‌آموزي از كرج به مازندران آمده بودند، گفت: اين دانش‌آموزان در ايزدشهر شهرستان نور و در ساحل شهرك پزشكان براي شنا به دريا رفته بودند. وي با اعلام اينكه ?? عضو اين گروه براي شناكردن به دريا رفتند، افزود: زماني كه يكي از اين افراد به دليل آشنانبودن به فن شنا در حال غرق‌شدن بود، ? عضو شركت‌كننده در اين اردو براي نجات دوست خود به دريا رفتند كه از اين بين شش تن غرق شدند. به گفته بزرگي چهار مصدوم اين حادثه به بيمارستان امام خميني در شهرستان نور منتقل شده‌اند.

امدادرساني چگونه انجام شد?

مهين تفضلي، مسوول روابط عمومي مركز مديريت حوادث و فوريت‌هاي پزشكي استان مازندران با اشاره به اينكه ابتدا در تماسي كه با فوريت‌هاي پزشكي گرفته شده است گزارش غرق شدن اردوي دانش‌آموزان بسيجي به آنها داده شده است، گفت: ما در رابطه با اينكه اين افراد دانش‌آموز بوده‌اند يا خير اطلاعي نداريم فقط طبق آنچه بعضي از شاهدان مي‌گفتند اينها يك هيات بسيجي بوده‌اند. وي با بيان اينكه شش نفري كه غرق شده‌اند در همان ابتدا فوت شده بودند، گفت: به جز آن شش نفري كه جسدشان از آب گرفته شد، چهار نفر ديگر در اين حادثه دچار مشكلات تنفسي شدند و به بيمارستان «امام» نور انتقال پيدا كردند. سخنگوي سازمان فوريت‌هاي پزشكي استان مازندران با اشاره به اينكه هر كدام از اين مجروحان در بخش‌هاي مختلف اين بيمارستان بستري هستند، گفت: يكي از اين افراد در آي‌سي‌يو، دو نفر در سي‌سي‌يو و يك نفر ديگر در بخش داخلي بستري هستند.

هشدارهاي غريق نجات‌ها مورد توجه قرار نگرفت

علي‌محمد صمديان، فرماندار نور درباره اين حادثه تاكيد كرد: اين دانش‌آموزان بدون توجه به هشدارهاي غريق نجات وارد دريا شدند. وي با اشاره به وجود ناجي غريق در ساحل ايزدشهر و اجراي طرح سالم‌سازي دريا در اين مكان گفت: ۳۰ دانش‌آموز بدون توجه به هشدارهاي ناجيان غريق و با توجه به توفاني بودن دريا وارد دريا شدند. فرماندار نور ادامه داد: با تلاش‌هاي ناجيان غريق و پليس محله موفق شديم ۲۰ تن از دانش‌آموزان را نجات دهيم. صمديان افزود: متاسفانه ۱۰ تن از دانش‌آموزان غرق شدند كه شش تن فوت و چهار تن نيز به بيمارستان امام‌خميني نوشهر منتقل شدند. فرماندار نور دليل غرق‌شدن دانش‌آموزان كرجي را شنا در محدوده خارج از طرح و ساعت طرح، عدم‌توجه به هشدارهاي مسوولان طرح و ناجيان غريق و توفاني بودن دريا عنوان كرد. حادثه غرق شدن اين افراد در حالي رخ داده كه وزارت آموزش و پرورش طي بيانيه‌يي اعلام كرده است كه نهادي غيرمرتبط اين افراد را به اردو برده و برگزاري اين اردو ربطي به وزارت آموزش و پرورش ندارد. يكي ديگر از اهالي شهرك پزشكان درباره اين حادثه به «اعتماد» گفت: افرادي كه ديروز به دريا رفتند در ساعت ۷ شب وارد دريا شدند كه اين ساعت جزو ساعات غيرمجاز است ضمن اينكه دريا هم توفاني بود و به همين دليل اين حادثه رخ داد.

جست‌وجوي تيم‌هاي امدادي براي كشف اجساد

مهدي ولي‌پور، مديرعامل جمعيت هلال احمر مازندران در اين باره به ايسنا گفت: جست‌وجوي مستمر تيم‌هاي امدادي هلال‌احمر براي كشف اجساد غرق شده‌ها همچنان ادامه دارد. وي افزود: اين حادثه تلخ در منطقه ممنوعه شنا روي داده است.مديرعامل جمعيت هلال‌احمر مازندران تصريح‌ كرد: پيكر چهار جوان غرق شده اين حادثه توسط نيروهاي محلي از دريا بيرون كشيده شد و تلاش‌هاي مستمر براي كشف اجساد دو تن ديگر از غرق‌شدگان همچنان ادامه دارد.

غرق‌شدگان در قالب اردوي دانش‌آموزي نبودند

غلامرضا سقايي، سخنگوي آموزش و پرورش مازندران نيز با بيان اينكه اعزام دانش‌آموزان از هيچ مدرسه‌يي صورت نگرفته است، نيز به ايسنا گفت: اداره آموزش و پرورش البرز نيز اين موضوع را تكذيب كرده است. وي ادامه داد: اين اردو در قالب اردوي دانش‌آموزي نبوده بلكه در قالب اردوي مذهبي از طريق موسسه «نورالمعرفت» در خيابان مصلي كرج بوده است. سخنگوي آموزش و پرورش مازندران يادآورشد: در بين اين گروه، گروه دانش‌آموزي نيز وجود داشته است. همچنين بشيري يك عضو كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس با تاكيد بر اينكه حادثه رخ داده براي دانش‌آموزان در شهرستان نور بايد مورد بررسي قرار گرفته و مشخص شود كه اين اردو از سوي آموزش و پرورش انجام شده است يا خير به ايسنا گفت‌: آموزش و پرورش استان البرز تاكنون اعلام كرده كه هيچ اردويي برگزار نكرده و اكنون بحث بر سر صحت اين خبر است. وي تصريح‌كرد: اردو چه از سوي آموزش و پرورش انجام شده باشد يا هر نهاد ديگري بايد مسوولان با بررسي جواب اين اتفاق پاسخگو بوده و علت سهل‌انگاري را توضيح دهند. اين عضو كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس با بيان اينكه حادثه رخ داده براي دانش‌آموزان قابل بررسي است، گفت: درباره اتفاقات گذشته نيز وزير مربوطه به كميسيون آمده و توضيحاتي را ارائه كرده‌ اما آمارها نشان مي‌دهد تلفات افزايش داشته است. بنابراين مسوولان بايد تدابير جدي‌تري درباره اين‌گونه اتفاقات داشته باشند. بشيري خاطرنشان كرد: به هر حال چنين اتفاقاتي براي مردم اين كشور بايد مورد پيگيري قرار گيرد و اين خارج از وظيفه نظارتي مجلس نيست.

توضيح اداره كل آموزش و پرورش استان البرز

اداره كل آموزش و پرورش استان البرز در توضيح حادثه‌ديدگان اردو تصريح كرد: اردوي مازندران دانش‌آموزي نبوده و هيچ هماهنگي‌اي با آموزش و پرورش صورت نگرفته است. به گزارش مركز اطلاع‌رساني و روابط عمومي وزارت آموزش و پرورش، در پي درج خبري در برخي رسانه‌ها مبني بر غرق شدن عده‌يي دانش‌آموز، اداره كل آموزش و پرورش استان البرز با اظهار تاسف از اين حادثه اعلام كرد بنابر بررسي‌هاي به عمل آمده هيچ گروهي از سوي آموزش و پرورش استان البرز و مناطق تابعه به اردوي مازندران اعزام نشده بودند و اردوي مذكور به هيچ‌وجه دانش‌آموزي و با هماهنگي آموزش و پرورش نبوده است و اين اردو توسط يك كانون غيرمرتبط با آموزش و پرورش هماهنگ شده است.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)