۲۴ استاد دانشگاه تهران بر اثر کرونا جان باخته‌اند

پیک پنجم کرونا در حالی تلفات روز افزون می‌گیرد که رئیس دانشگاه تهران اعلام کرد دست کم ۲۴ استاد دانشگاه تهران بر اثر ابتلاء به کرونا جان خود را از دست داده‌‌اند.

محمود نیلی‌آبادی رئیس دانشگاه تهران در روز سه‌شنبه ۱۹ مرداد اعلام کرد از ابتدای شیوع ویروس کرونا دست کم ۲۴ استاد دانشگاه تهران جان خود را بر اثر ابتلاء به این ویروس از دست داده‌اند.

نیلی‌آبادی همچنین افزود در این مدت ۵ دانشجوی دانشگاه تهران نیز جان خود را بر اثر ابتلاء به ویروس کرونا از دست داده‌اند.

پیک پنجم کرونا و افزایش بیماران در انتظار مراقبت ویژه

در همین حال نادر توکلی معاون درمان ستاد کرونا در استان تهران با اشاره به اینکه در اوج کرونا هستیم و همه آمارها و شاخص‌ها مربوط به کرونا در حال افزایش است افزود در تهران ۲۵ درصد از بیماران کرونا که بستری می‌شوند کارشان به بخش مراقبت‌های ویژه کشیده می‌شود.

پیک پنجم کرونا و آمار صعودی مرگ تا ۱.۵ ماه آینده

ایرج حریرچی معاون وزارت بهداشت حکومت ایران نیز اعلام کرد بنا بر پیش‌بینی انجام شده تا یک ماه آینده تعداد ابتلاء به کرونا بالا خواهد رفت و تا ۱.۵ ماه آینده موارد مرگ نیز صعودی خواهد بود.

حریرچی افزود این آمار مربوط به حالت عادی و شرایطی است که در کشور عامل تشدید کننده تجمع نداشته باشیم.

با توجه به تبلیغات گسترده ارگان‌‌های مذهبی حکومت ولایت فقیه که نیات و مطامع حکومت را پیش می‌برد تجمعات مربوط به ماه محرم می‌تواند تلفات و مبتلایان را در پیک پنجم کرونا تا حد زیادی افزایش دهد.

در اوج پیک پنجم کرونا محسن نجات سخنگوی قرارگاه عملیاتی پیشگیری و مقابله با کرونای خراسان رضوی اعلام کرد «با اینکه شرایط شیوع کرونا در استان خراسان رضوی بحرانی و اضطراری است ولی نمی‌توانیم عزاداری‌ها را تعطیل کنیم و مراسم عزاداری ایام محرم بر اساس مصوبه ستاد ملی کرونا توسط هیات‌های مذهبی انجام خواهد شد»!

عدم تعطیلی کشور به رغم اوج پیک پنجم کرونا

با وجود این شرایط روح‌الله جمعه‌ای مشاور وزیر کشور حکومت ایران اعلام کرد در جلسه ستاد ملی مبارزه با کرونا درباره تعطیلی دو هفته‌ای کشور رای‌گیری شد که تعطیل نشدن بدون حتی یک مخالف رای آورد!

به دنبال این تصمیم گیری علیرضا ناجی رئیس مرکز ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی بهشتی گفت: «اعضای ستاد ملی کرونا درباره آمار مرگ و میر دغدغه ندارند و آمار مرگ ناشی از کرونا در ایران برای آنها چیزی جز یک عدد نیست.» [فرو پاشی سیستم بهداشت؟ چگونه خامنه‌ای با کرونا ایران را گورستان کرد؟]

پیک پنجم کرونا و شرایط فوق بحرانی اصفهان

آرش نجیمی سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در سخنانی که مهر تاییدی بر اظهارات ناجی بود با اشاره به شرایط فوق بحرانی کرونا خواهان تعطیلی و قرنطینه کامل شهر اصفهان شد و اعلام کرد تنها راه قطعی، قرنطینه کامل شهر اصفهان است اگر این کار را نکنیم کارخانه تولید بیمار متوقف نمی‌شود و نمی‌توانیم حتی قله‌ای برای پیک پنجم کرونا متصور باشیم.

امیر علی سوادکوهی؛ رئیس انجمن مراقبت‌های ویژه نیز اعلام کرد وضعیت فاجعه است و خیلی بدتر از چیزی است که در ارقام می‌بینید بیمارستان‌ها ظرفیت ندارند وسط اورژانس برخی بیمارستان‌های خصوصی بیمار خوابیده، مریض‌هایی با میزان اکسیژن ۵۰ درصد در بخش بستری شده‌اند و صبر می‌کنند تا مریض فوت کند.

کاظم دلخوش عضو مجمع نمایندگان گیلان نیز اعلام کرد به دلیل کمبود تخت در بیمارستان‌ها بیماران را در خیابان‌ها بستری می‌کنند و حتی دارو و تجهیزات هم وجود ندارد.

صادرات کپسول اکسیژن در اوج پیک پنجم کرونا

در همین حال و در حالی که در روزهای اخیر خبر کمبود کپسول اکسیژن در بیمارستان‌های برخی شهرهای کشور در اوج پیک پنجم کرونا خبرساز شد غلامرضا بلوطی میرزا؛ ناظر گمرکات خوزستان با اشاره به تایید صادرات کپسول‌های اکسیژن اعلام کرد «تعدادی از شرکت‌های با هدف بشردوستانه اقدام به صادرات کپسول اکسیژن به خارج از کشور کرده‌اند»!

با وجود این شرایط حکومت ایران تاکنون از واردات برخی واکسن‌های معتبر خارجی ممانعت به عمل آورده و در مورد واکسن‌های داخلی نیز حرفی برای گفتن ندارد.

حجت نیکی ملکی مدیر روابط عمومی ستاد اجرایی فرمان خمینی اخیرا تایید کرده است که برچسب‌های اصالت واکسن‌های تولیدی شرکت‌های تحت مجموعه این ستاد به صورت دستی روی ویال‌ها چسبانده می‌شوند و خط جدید فیلینگ هنوز راه‌اندازی نشده است!

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)