کانون حقوق بشری نه به زندان – نه به اعدام، روز چهارشنبه ۲۰مرداد۱۴۰۰، حبیب جونقانی که روز سه شنبه ۱۹ مرداد توسط ماموران اطلاعاتی و امنیتی در منزلش بازداشت شده بود، براثر اعتراض و ایستادگی مردم جونقان آزاد شد.

صبح روز سه شنبه ۱۹ مرداد ماموران مسلح به خانه حبیب فدایی از شرکت کنندگان در تظاهرات علیه بی آبی و حمایت از تشنگان خوزستان ریختند، فرزند او را مورد ضرب و شتم قرار دادند و حبیب را با خود بردند.

مردم جونقان از لحظه بازداشت حبیب فدایی پس از فریادهای پسر او که میگفت: «مردم جونقان کجاهستید؟ پدرم را بردند»، به خیابان آمدند.

مردم و جوانان با آتش زدن لاستیک راهها را بستند و مانع ورود ماموران امنیتی به سطح شهر شدند.

با وجود گسیل خیل عظیمی از ماموران مسلح پاسدار و موتورسوار برای سرکوب، اما مردم اجازه ندادند پای آنها به داخل شهر برسد.

یکی از شهروندان گفت:

« ما اجازه ندادیم هیچکدامشان وارد شهر شوند. ما مسلح هستیم. اعلام کردیم که اگر یک نفر از ما را بکشید ما هم ۱۰۰ نفر از شما را می کشیم».

این هموطن گفت: « اینجا جونقان است جایی که ستارخان را در خود داشته است. ما مشروطه را داشتیم. ما شجاع و مسلح هستیم. کسی نمی تواند به ما حرف زور بزند».

این هموطن افزود: «مردم جونقان دیشب نخوابیدن، جمعیت جونقان ۲۰هزار نفر نیست ولی پاسدارهایی که برای محاصره آمده بودند ۵۰۰۰هزار نیروی تا دندان مسلح بودند.!‌»

مردم اعتراضاتشان را تا پاسی از شب ادامه دادند و صبح روز بعد نیز مجددا به خیابانها آمدند.

موفقیت مردم جونقان بدلیل ایستادگی بر خواسته آزادی حبیب فدایی و ماندن در خیابان بود. آنها ماندند تا حبیبشان آزاد شود.

حبیب فدایی جونقانی هنگام آزادی اعلام کرد: «حکومتها اگر حمایت مردم را میخواهند باید یاد بگیرند به حرف مردم گوش بدهند»

ایستادگی مردم جونقان مصداق بارز همان شعار آشناست که مردم و جوانان سراسر ایران بارها در کف خیابانها سرداده اند: «فقط کف خیابون بدست میاد حقمون»
و این مردم بودند که حبیب را آزاد کردند. اگر نه خامنه ای و رئیسی هیچ سنخیتی با «آزادی و آزاد کردن» ندارند. آنها تنها و تنها بازداشت ، زندان و اعدام و کشتار در کف خیابانها را بلدند.

به کانال نه به زندان نه به اعدام در تلگرام بپیوندید
https://t.me/NoToPrisonNoToExecution

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)