هشدار به نیروهای آزادی‌خواه و برابری‌طلب و سوسیالیست ایران به ویژه کردستان: دعوای کرد و ترک در نقده سرآغازی برای درگیری‌ها وسیع در استان آذربایجان غربی منجر شود!

از فیس بوک بهرام رحمانی

ز

در یک نزاع و اختلاف حساب یک شهروند کرد و یک شهروند ترک در نقده فرد کرد توسط فرد ترک کشته می‌شود و دو نفر هم زخمی می‌گردند. متاسفانه خیلی زود این درگیری رنگ و بوی ملی و نژادی پیدا می کند و تبدیل به یک نزاع کرد و ترک در نقده می‌گردد. تعدادی از کرد زبانان و ترک زبانان نقده با چوب و چماق با همدیگر درگیر می‌شوند. هم‌چنین گفته شده است که یک نفر نیز بر اثر تیراندازی مامورن حکومتی جان خود را از دست می‌دهد.

طبق خبر موثقی که از رفقای نقده‌ام گرفتم افراد وابسته به نماینده نقده زنجانی حسنلویی از اعضای سپاه پاسدارن جنایت‌کار در خیابان‌های سنت و اسماعیل‌آباد و کوچه دادگاه و میدان وحدت و … به همراهی نیروهای انتظامی و لباس شخصی دست به تعرض به جان و مال مردم زده و در حال برنامه‌ریزی یک جنگ خونین دیگری بین شهروندان کرد و ترک در این شهر هستند.

هم‌چنین بنا به خبر سایت حزب دموکرات ایران بعدازظهر شنبە ١۶ مرداد ١۴٠٠، دو جوان کورد اهل «اشنویه و نقدە» در شهر «نقدە» طی یک درگیری خیابانی کشتە و زخمی شدند.

این دو جوان، به اسامی «کمال محمدی» ساکن روستای «قلاتان» از توابع شهر «نقدە» و «فردین ابراهیمی» ساکن روستان «گردکشان» شهرستان «اشنویه» بودە کە با هدف انجام کار شخصی بە شهر «نقدە» سفر کردە بودند.

خبرها حاکی از آن است کە این دو جوان با کسانی درگیر و در نتیجە آن «فردین ابراهیمی» کشتە شدە است. هم‌زمان «کمال محمدی» نیز در این درگیری زخمی شدە است.

در حال حاضر جو شهر «نقدە» کاملا متشنج و مردم بە خیابان‌ها آمدەاند. در پی اعتراضات یک شهروند دیگر با به نام «محمد علیزادە» با شلیک مستقیم نیروهای سرکوبگر جمهوری اسلامی کشتە شدە است.

مراکز امنیتی و نظامی جمهوری اسلامی برای سرکوب مردم گارد ویژه را از مرکز استان بە نقدە اعزام کردەاند. لباس شخص‌های وابستە بە مراکز امنیتی حکومت نیز برای سرکوب مردم بە خیابان‌ها آمدەاند.

هم‌چنین بنابر بیانیە حزب دمکرات کردستان، موسا باباخانی روز پنج‌شنبە پنچم اوت ۲۰۲۱ از سوی دو فرد وابستە بە جمهوری اسلامی ایران ربودە شدە و صبح شنبە جنازەاش در حالی کە آثار شکنجە شدید روی آن بودە در یک هتل «‌گل سلیمانیه» در اربیل پیدا شدە است.

موسا باباخانی اهل کرمانشاە بودە و حدود بیست سال پیش بە عضویت حزب دمکرات کردستان در آمدە بود.

خبر ترور این عضو حزب دمکرات کردستان در حالی منتشر شدە کە هفتە گذشتە یک روزنامەنگار اهل کردستان عراق بە نام زانکو بورهان از برنامەهای سپاە پاسداران برای ترور فعالان سیاسی و مدنی ایرانی ساکن اقلیم کردستان بە ویژە اربیل خبر دادە بود.

حزب دموکرات کردستان در بیانیه‌ای اعلام کرد باباخانی اهل کرمانشاه و متولد ١٣۶٠ بود و از سال ١٣٧٨ بە این حزب پیوسته بود. 

شایان ذکر است که روز ٢٢بهمن١٣۵٧ در حالی که نهادهای حکومت پهلوی توان و اقتدار قبلی را از دست داده بودند، تظاهرات مردمی در نقده هم آغاز شد. ابتدا رئیس شهربانی خود را تسلیم کرد و سپس مردم به سمت ژاندارمری حرکت کردند. ژاندارم‌ها به سوی مردم تیراندازی کردند و چند نفر نیز کشته و زخمی شدند که در نهایت تعدادی از ژاندارم‌ها اسیر شدند و بقیه فرار کردند. مردم اسلحه‌خانه ژاندارمری را ضبط کردند و مسلح شدند. آخرین پایگاه حکومت پیشین به تصرف کامل درآمد و مردم شورای شهر خود را انتخاب کردند.

بی‌تردید حسنی و نیروهای تحت نفوذ او مسبب اصلی جنگ خونین نقده در ٣١ فروردین‌ ماه ١٣۵٨ بود. گفتنی است که ملاحسنی پسر بزرگ خود، «رشید حسنی»، را به‌ دلیل این که به «سازمان چریک‌‌های فدایی خلق» گرایش داشت، لو داد و او بلافاصله اعدام شد. حسنی جانی در خاطرات خود نوشته است: «وقتی خبر اعدامش را شنیدم، اصلا ناراحت نشدم، چون به وظیفه خود عمل کردم.»

الان هم ما نیازمند بهره‌گیری از شوراهای اوایل انقلاب به ویژه کردستان و هم‌چنین با بهره‌گیری از انقلاب روژاوا که وارد ده سالگی خود شده است به فکر تشکیل شوراهای مردمی خود در هر جای ایران به ویژه شوراهای مشترک مردم کرد و ترک در شهرهای استان آذربایجان غربی باشیم تا در فرصت مناسبت آن‌ها بلافاصله اعلام موجودیت کنند و کنترل شهر و منطقه خود را به عهده گیرند.

باید خود مردم تلاش کنند جلو این درگیری‌ها و سرایت بیش‌تر آن به همه نقاط شهر و سایر شهرهای آذربایجان غربی را بگیرند و آتش‌افروز‌ی‌های نیروهای حکومتی و گروه‌های فاشیستی ترک و کرد حنثی کنند

باید این واقعه جدید نقده را شدیدا محکوم کرد و خواهان هر چه بیش‌تر اتحاد و همبستگی شهروندان کرد و ترک بر علیه فاشیسم و نژادپرستی حکومتی و غیرحکومتی در استان آذربایجان غربی شد.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)