دکتر محسن دهقانی عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی و سهیلا پیمانی، مترجمان کتاب «مغز زنانه» در یادداشتی در ابتدای کتاب آورده اند: «این کتاب کوشیده است به مدد یافته های عصب شناختی، زیست شناختی، ژنتیک و روان شناختی به خواننده کمک کند تا باورهای خویش را درباره دنیای زیست- روان شناختی زنان دوباره محک بزند و برخی از آنها را راستی آزمایی کند. این کتاب با توجه به مراحل مختلف رشد در طول چرخه زندگی، از شکل گیری نطفه تا پیری، نوشته شده است. نویسنده با ظرافت و البته پشتوانه علمی قوی، به تبیین رفتارهای زنانه براساس بنیادهای عصب شناختی و زیست شناختی می پردازد.»

نویسنده کتاب در فهرست منابع خود از حدود ۱۰۰۰ اثر علمی یاد کرده و مطالب کتاب را با بیش از ۲۵۰ یادداشت علمی همراه نموده است تا بر خوانندگان نکته سنج معلوم شود که اگر کتاب با زبانی ساده و گیرا نوشته شده است، به این معنا نیست که غیرعلمی و سطحی است.

در بخش ابتدایی کتاب با عنوان «مراحل زندگی زن» آمده است: هورمون ها می توانند علاقه مندی مغز را برای انجام دادن کاری تعیین کنند. آنها رفتارهای مراقبتی، جنسی و پرخاشگری را هدایت می کنند و نیز می توانند ویژگی هایی چون سر و زبان دار بودن، عشوه گری، مهمانی دادن و مهمانی رفتن، نوشتن نامه های تشکرآمیز، مدیریت زمان تفریح بچه ها، نوازش کردن، توانایی در تعلیم و تربیت، نگرانی درباره جریحه دار کردن احساسات دیگران، رقابت جویی و پیش قدم شدن در رابطه جنسی را تحت تأثیر قرار دهند.

نویسنده در مقدمه کتاب با عنوان «آنچه موجب زن بودن ما می شود» می نویسد: بیش از ۹۹ درصد رمزگذاری ژنتیکی زن و مرد دقیقاً یکسان است. از میان سی هزار ژنی که در ساختار ژنی انسان وجود دارد، اختلاف کمتر از یک درصد بین دو جنس، اختلاف زیادی نیست. ولی همین اختلاف یک درصدی بر تک تک سلول های بدن تأثیر می گذارد، از تارهای عصبی که لذت و درد را ثبت می کنند، تا آنهایی که انتقال دهنده ادراک، افکار، احساسات و هیجانات اند.

وی ادامه می دهد: در مدت بیست سالی که به مداوای زن های بیمار مشغول بوده ام، بی صبرانه منتظر بودم پیشرفتی در دانش مربوط به مغز و رفتار زن صورت گیرد. تنها در شروع هزاره جدید بود که تحقیقات هیجان انگیزی انجام شد و نشان داد ساختار، عملکرد و شیمی مغز زن بر خلق، پردازش فکر، انرژی، انگیزه های جنسی، رفتار و سلامت او تأثیرگذارند. این کتاب راهنمایی است برای خوانندگان در خصوص تحقیقات جدیدی که درباره مغز زن و سیستم عصبی رفتاری که موجب زن بودن ما می شود، صورت گرفته است.

این کتاب حاصل بیست سال نجربه بالینی نویسنده به عنوان یک متخصص اعصاب و روان بوده و گزیده ایست از پیشرفت های چشمگیر در علوم ژنتیک، عصب شناختی، مولکولی، غدد درون ریز اطفال و جنین، رشد هورمونی عصبی و معرفی نمونه هایی از روانشناسی اعصاب، علم عصب شناختی، رشد کودک، تصویربرداری مغز و غددشناسی مرتبط با روانشناسی. در این کتاب پستاندارشناسی، مطالعات حیوانی و مشاهده علمی نوزادان بررسی شده و همچنین به این مهم پرداخته شده که رفتارهای خاص در مغز زن به چه نحوی با ترکیب طبیعت و تجربه برنامه ریزی شده اند؟

کتاب از هفت فصل «تولد مغز زنانه»، «مغز دختر نوجوان»، «عشق و اعتماد»، «رابطه جنسی: مغز پایین تنه»، «مغز مادرانه»، «هیجان: مغز با احساس»، «مغز زن بالغ» تشکیل شده است.

در فصل اول به شکل گیری مغز جنین و همچنین نوع رفتارهای متفاوت دختران ناشی از تفاوت مغزی آنها توجه شده است. در فصل دوم به دوران نوجوانی که سال های پرآشوبی است، اشاره شده است. در این فصل پرخاشگری، تعارض و افسردگی دختران نوجوان مورد بررسی قرار گرفته است.

در فصل سوم به «ذهن متمرکز بر جفت گیری»، «مغز عاشق»، «ذهن همدم»، «رابطه جنسی، فشار روانی و مغز زنانه»، «ژن تک همسری»، و «جدایی» می پردازد.

فصل چهارم به رابطه مغز و روابط جنسی پرداخته است. در این فصل آمده است: «جالب اینکه در زمان خاموشی مغز، هیجان جنسی زن آغاز می شود. تکانه ها وقتی می توانند به مراکز لذت هجوم بیاوند و باعث ارضای جنسی شوند که آمیگدالا- مرکز ترس و اضطراب مغز- از کار افتاده باشد. قبل از اینکه آمیگدالا خاموش شود، هر نگرانی جزئی ای مانند نگرانی هایی درباره کار، بچه ها، برنامه های کاری و آماده کردن شام، می تواند از رسیدن به ارضای جنسی جلوگیری کند.»

فصل پنجم به شکلگیری مغز مادرانه و همچنین مغز پدرانه اختصاص دارد؛ چگونگی تغییر احساسات مادر به نوزاد تازه متولد شده، یا احساسات او هنگام شیر دادن فرزندش و همچنین اختلال ناشی از توجه به کار، در این فصل تحلیل شده است.

«زیست شناسی احساسات غریزی»، «ورود به مغز مردانه»، «وقتی مرد به نحوی که زن می خواهد پاسخ نمی دهد»، «حافظه هیجانی»، «دوران سخت مغز زنانه به هنگام خشم»، «اضطراب و افسردگی» و «علم به تفاوت ها» مطالب مورد بررسی در فصل ششم است.

فصل هفت کتاب درباره مغز زن بالغ است. تغییرات مغزی زن در طی یاسگی در این فصل آمده است. نویسنده چنین می گوید: مغز زنانه بالغ هنوز هم قلمرو نسبتا ناشناخته ای است، اما برای زن ها عرصه گسترده ای است برای این که کشف کنند، بیافرینند و به دیگران کمک کنند و راه های مثبتی پیش روی نسل های آینده باز کنند. حتی ممکن است این دوره خوش ترین سال های زندگی شان باشد.
بخش پایانی کتاب با عنوان «کلام آخر» به آینده مغز زنانه می پردازد. نویسنده می گوید درسی که در طول نوشتن این کتاب گرفته و باید به زن ها منتقل کند، این است که «درک زیست شناسی، این قدرت ذاتی را به زن ها می دهد که برای آینده خود بهتر برنامه ریزی کنند.»

این کتاب دارای ۳ ضمیمه «مغز زنانه و درمان هورمونی»، «مغز زنانه و افسردگی بعد از زایمان» و «مغز زنانه و جهت گیری جنسی» است. همچنین نمایه موضوعی، یادداشت ها و منابع در انتهای کتاب لحاظ شده است.

لازم به ذکر است که نویسنده کتاب، تجربیات خود از درمان بیماران را به صورت داستانی در هر فصل از کتاب عنوان کرده است.
«مغز زنانه» که بحثی درباره ویژگی های جسمی و روانی زنان است، توسط دکتر لوآن بریزندین متخصص اعصاب و روان نوشته و توسط دکتر محسن دهقانی و سهیلا پیمانی ترجمه شده است. این کتاب در ۲۶۴ صفحه برای اولین بار در بهار سال ۱۳۹۱ توسط انتشارات رشد به چاپ رسیده است.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com