جلال ستاری روز شنبه نهم مرداد ۱۴۰۰ از دنیا رفت.

او به سال ۱۳۱۰ خورشیدی در رشت متولد شد.

پس از پایان تحصیل در دبیرستان دارالفنون تهران برای ادامه‌ی تحصیل به سوئیس رفت و در رشته‌ی وانشناسی مدرک دکتری گرفت. پس از بازگشت به ایران در سازمان برنامه مشغول به کار شد و چندی بعد به سبب تخصص در امور فرهنگی به وزارت فرهنگ و هنر انتقال یافت و به عنوان “مدیر کل دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی فرهنگی” مشغول به کار شد.

با وقوع انقلاب، مسیر زندگی جلال ستاری دگرگون شد.

او که در آخرین سال‌های حکومت پهلوی مشاور وزیر فرهنگ و هنر بود، از کار اخراج شد. اخراج از کار دولتی اگرچه برای او مصائب و تنگناهایی در پی داشت، از سوی دیگر برای او فرصتی فراهم کرد تا تمام وقت به کار ترجمه، پژوهش و تألیف بپردازد.

دستاورد این دوره از زندگی او ده‌ها کتاب و مقاله در زمینه‌ی اسطوره‌شناسی، روانشناسی، ادبیات نمایشی، نقد ادبی و هنری است. ستاری افزون بر آن که یکی از نخستین اسطوره‌شناسان و اسطوره‌پژوهان ایران است، در بیشتر رشته‌های هنری و به ویژه در ادبیات، تئاتر و موسیقی دارای دانش ژرف و نگاه خلاقانه بود.

پژوهش‌های ماندگار او در باره‌ی “هزار و یک شب” ، “اسطوره‌ی گیلگمش” ، “بازتاب اسطوره در بوف کور” و مقالات و کتاب‌هایی چون “سیمای زن در فرهنگ ایران” و “تهران در قاب شعر” همگی متأثر از نگاه چند وجهی و تسلط او بر حوزه‌های مختلف دانش ادبی و هنری است.

جلال ستاری بی تردید یکی از شاخص‌ترین چهره‌های فرهنگی ایران در نیم قرن اخیر است.

او و مهرداد بهار نخستین پایه‌گذران اسطوره‌شناسی و اسطوره‌پژوهی در ایران بودند.

ستاری با ترجمه‌ها و تالیفات خود جامعه‌ی فرهنگی ایران را با دانش اسطوره آشنا کرد.

او نشان داد که اسطوره صرفا پدیده‌ای متعلق به گذشته نیست و از “اسطوره در جهان امروز” سخن گفت. مقدمه‌ی او بر ترجمه‌ی کتاب “روانکاوی آتش” اثر “گاستون باشلار” یکی از درخشان‌ترین مقالاتی است که در این زمینه به زبان فارسی نوشته شده است.

از این رو آثار او به عنوان بخشی از گنجینه‌ی گرانقدر فرهنگ معاصر ایران برای آیندگان به جا خواهد ماند. درگذشت این نویسنده، مترجم، پژوهشگر و اسطوره‌شناس را به خانواده، دوستان و دوستدارانش و به جامعه‌ی فرهنگی و هنری مستقل ایران تسلیت می‌گوییم.

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)