جوهر حرف خامنه ای؛ اعتماد به غرب جواب نمی‌دهد!

در آخرین دیدار خامنه ‌ای در روز ۶ مرداد با روحانی و دولتش که با روزهای پایانی دولت روحانی همراه است خامنه ‌ای اعلام کرده بود که در این دولت معلوم شد که اعتماد به غرب جواب نمی‌دهد.

به فاصله چند روز از این دیدار سایت رسمی علی خامنه ‌ای ویدئویی از دیدار خامنه‌ای با رفسنجانی و اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام را منتشر کرد.

در این ویدئو که بخشی از آن به سال ۱۳۹۱ و جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام بر می‌گردد و باقی آن از سخنرانی‌های سال‌های دیگر خامنه ‌ای در مراسم‌های مختلف انتخاب شده خامنه ‌ای به طور مکرر بر یک جمله تاکید می‌کند و آن اینکه مذاکرات با آمریکا جواب ندارد.

در این ویدئو برای نخستین بار مخالفت لفظی خامنه ای و رفسنجانی که بنا به اظهار نظر صفار هرندی، فیلمبرداران صحنه را نیز از جلسه بیرون کرده بودند آشکار می‌شود که خامنه‌ای ادعا می‌کند رفسنجانی در مقابل دلایل او برای عدم مذاکره با آمریکا حرفی برای گفتن نداشته و رفسنجانی نیز این سخن را تایید می‌‌کند.

اما بخشهای قابل توجهی از این ویدئو از سخنرانی‌های سال‌های دیگر خامنه‌ ای است که در آنها نیز مخالفت خود با مذاکره با آمریکا را تکرار می‌کند.

جالب آنجاست که برخی از این سخنرانی‌ها که خامنه‌ ای در آنها به مخالفت با مذاکره با آمریکا می‌پردازد به سال‌های ابتدایی دهه ۱۳۹۰ برمی‌گردد.

تناقض در آنجاست که در آن سال‌ها وقتی مذاکرات برجام توسط جناح روحانی پیش رفت و روحانی می‌خواست نتیجه احتمالی مذاکرات را به نام خود و جناحش به ثبت برساند خامنه ای سراسیمه وارد شد و اعلام کرد که مذاکرات با آمریکا پیش از دوران روحانی و در زمان احمدی‌نژاد و از طرق یکی از محترمین منطقه (اشاره وی به سلطان قابوس عمانی بود) شروع شده بود و این خود خامنه ‌ای بوده است که مذاکرات با آمریکا را شروع کرده است.

برخی سخنان خامنه ای در ویدئوی مربوطه

اما در این ویدئو بارها و بارها و در سال‌های مختلف از زبان خامنه‌ ای عدم اعتماد به آمریکا و غرب تکرار و گفته می‌شود از جمله اینکه «ارتباط با آمریکا نبایستی برقرار بشود»، «مذاکره جز در مسائل مشخص و معینی که اقتضای مصلحت باشد موضوعیت ندارد»، «در موضوعات خاص مذاکره اشکالی ندارد منتهی گفتم خوشبین نیستم اعتمادی ندارم به این مذاکرات»، «من برای رد مذاکرات  با آمریکا استدلال‌هایی داشتم که (رفسنجانی) برای رد آنها پاسخی نداشت»، «اشکال مذاکره اینه شما را از راه صحیح خودت منحرف می‌کنه امتیاز را از شما می‌گیرد اونی را که باید بدی رو از شما می‌گیره اونی که باید به شما بده رو نمیده»، «سازش با آمریکا مشکلات کشور را به هیچ وجه حل نمی‌کند»، «آخریش همین برجام است من چقدر در طول مذاکرات گفتم که اینها بدعهد هستن اینا دروغگو‌ هستن، اینها پای حرفشون نمی‌ایستند»، «این تجربه به ما نشان داد که ما در هیچ مسئله‌ای نمی‌توانیم مثل یک طرف مورد اعتماد بشینیم (با آمریکا) صحبت کنیم»، «در ظاهر وعده میدن، با زبان چرب و نرم حرف می‌زنند، اما در عمل توطئه می‌کنند، تخریب می‌کنند، مانع از پیشرفت کارها می‌شوند، این شد آمریکا این شد تجربه»، «خب این تجربه به ما میگه این کار سم مهلک است برای ما»، «حالا هم همان حرف را تکرار می‌کنم این تجربه عبارت است از بی‌اعتمادی به غرب، از این تجربه آیندگان باید استفاده کنند، در این دولت معلوم شد که اعتماد به غرب جواب نمی‌دهد».

اینها مضمون سخنان تقطیع‌شده‌ای از خامنه‌ ای است که با عنوان «عبرت آیندگان» به صورت یک ویدئو در سایت خامنه ای بارگذاری شده است.

قطع یقین تنظیم و بارگذاری این ویدئو در سایت رسمی خامنه ای امری اتفاقی یا علی‌السویه نیست و دلایل مشخصی پشت آن نهفته است.

نظریه اول و ایراد آن

بنا بر باور برخی تحلیلگران سخنان خامنه ای رودرروی اعضای دولت روحانی در روز ۶ مرداد که صراحتا به آنها اعلام داشت در این دولت معلوم شد که اعتماد به غرب جواب نمی‌دهد و از سوی دیگر لیست کردن سیاهه‌ای طولانی از سخنانی این چنینی از خامنه‌ ای در سالیان اخیر حاکی از آن است که خامنه ای قصد دارد که به مذاکرات وین بر سر پرونده اتمی پایان دهد و دیگر بر سر میز وین برنگردد.

اما ایرادی که به این نظریه می‌توان گرفت آن است که در این صورت احتمال ارجاع پرونده اتمی حکومت ایران به شورای امنیت ملل متحد و ذیل فصل هفتم ملل متحد بسیار زیاد است.

به عبارت دیگر در این نظریه حکومت ولایت فقیه قصد آن را دارد که با جدیت هر چه تمام‌تر برنامه هسته‌ای نظامی خود را پیش برده و برای رسیدن به سلاح هسته‌ای و همچنین رویارویی با غرب آماده شود.

نظریه دوم

اما برخی دیگر از تحلیلگران بر این باروند در طول مدتی که برای مذاکرات وقفه ایجاد شد و طرف‌های غربی بر بازگشت حکومت ایران به مذاکرات وین اصرار کردند و بعضا هشدار دادند که پنجره مذاکرات تا به ابد باز نخواهد ماند و در طول مدتی که برای انتقال قدرت به رئیسی نیاز بود و با توجه به سخنانی که غریب‌آبادی مبنی بر عدم لغو  بسیاری از تحریم ها اظهار کرد درج این ویدئو با این نیت صورت می‌گیرد که حکومت ولایت فقیه در پی امتیاز خواهی بیشتر از غرب و آمریکاست در صحنه‌ای که کشورهای غربی تنها راه برای حل برنامه اتمی ایران را مذاکره می‌دانند. [هشدار وزیر خارجه آلمان به ایران و احتمال فروپاشی گفتگوهای هسته ای]

به عبارت دیگر خامنه‌ای می‌خواهد از این نرمش غرب سوء استفاده کرده و خواسته‌های حداقلی خود را بالا و بالاتر ببرد و انتشار این ویدئو نیز صرفا برای ایجاد جنگی روانی در این زمینه است.

چرا که طبق نظریه دسته اول تحلیلگران غربی‌ها این تهدید را احساس خواهند کرد که حکومت ایران دیگر هرگز به میز مذاکرات برنخواهد گشت و لاجرم در پی آن خواهند بود تا با امیتازدهی بیشتر این امر را محقق کنند.

به هر حال اندکی تا زمان روی کار آمدن رئیسی و مشخص‌شدن سمت و سوی کلی اینده مذاکرات باقی مانده است باید منتظر ماند و دید خیز نهایی خامنه ای به کدام سو خواهد بود؟

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)