وز های اینده روشن خواهد ساخت که قیام بزرگ مردم مصر علیه محمد مسری و اخوان المسلیمن چه تاثیری بر اسلام سیاسی در خاورمیانه خواهد گذاشت از سوی دیگر مردم ایران در انتظارند که ببینند که حسن روجانی چگونه به وعده های انتخاباتی خود عمل خواهد کرد . کاملا قابل پیش بینی است که عدم حل مسئله هسته ای و ادامه تحریم ها می تواند مردم ایران را یکپارچه به خیابانها بکشاند.

ارتش مصر با بی‌سابقه خواندن ابعاد تظاهرات مخالفان در روز گذشته تهدید کرد که اگر ظرف ۴۸ ساعت دولت و مخالفان به توافق نرسند برای برقراری آرامش مداخله خواهد کرد. این موضعگیری نظامیان با استقبال مخالفان مرسی روبرو شد.

در اولین سالگرد ریاست جمهوری محمد مرسی، رئیس جمهوری مصر، تنش‌ها در این کشور همواره افزایش می‌یابند. ارتش مصر روز دوشنبه (۱ ژوئیه / ۱۰ تیر) اعلام کرد در صورتی که تا ۴۸ ساعت دیگر آرامش به مصر بازنگردد، نیروهای نظامی این کشور تصمیماتی برای بازگرداندن اوضاع به حالت عادی اتخاذ خواهند کرد. عبدالفتاح سیسی رئیس ستاد ارتش مصر در بیانیه خود تظاهرات دیروز مخالفان را بی‌سابقه و نشاندهنده خواست مردم برای تغییر عنوان کرد. بنابر نوشته دویچه وله در پی تظاهرات شدید روزهای اخیر در مصر چهار وزیر کابینه محمد مرسی، رئیس جمهوری مصر نیز استعفا کردند. وزرای ارتباطات، گردشگری، محیط زیست و دادگستری روز دوشنبه (۱ ژوئیه / ۱۰ تیر) استعفای خود را در قاهره به مرسی تحویل دادند. تظاهراتی که روز یکشنبه (۳۰ ژوئن / ۹ تیر) در قاهره و دیگر شهرهای مصر آغاز شده بود بار دیگر به خشونت کشیده شد. بسیاری از فروشگاه‌ها به علت ترس از اغتشاشات روز یکشنبه را تعطیل اعلام کرده بودند. صبح روز دوشنبه (۱ ژوئیه / ۱۰ تیر) مخالفان محمد مرسی در قاهره به مرکز گروه اسلام‌گرای اخوان‌المسلمین حمله کردند. آنها با پرتاب مواد آتش‌زا به درون ساختمان موفق شدند این ساختمان را به آتش بکشند. یک خبرنگار خبرگزاری آسوشیتدپرس اعلام کرد تظاهرکنندگان صبح دوشنبه موفق شدند خود را به درون این ساختمان شش طبقه در شرق قاهره برسانند. تلویزیون مصر نیز ویدئویی از این ساختمان پس از حمله به نمایش گذاشت که در آن می‌شد بلند شدن دود از این ساختمان را دید، پنجره‌های ساختمان خرد شده، میز و صندلی‌های به خیابان پرتاب شده و در حال سوختن بودند. شاهدان عینی اعلام کرده‌اند که در زمان حمله به مرکز گروه اسلام‌گرای اخوان‌المسلمین در قاهره هیچ‌کس در این ساختمان نبوده است. حمله به مرکز اخوان‌المسلمین در قاهره غروب روز یکشنبه (۳۰ ژوئن / ۹ تیر) با پرتاب مواد آتش‌زا به سوی این ساختمان آغاز شد، اما صبح دوشنبه تظاهرکنندگان موفق به ورود به این ساختمان شدند.

کشته شدن دست‌کم ۱۶ تظاهرکننده

ارتش مصر اعلام کرده است که روز یکشنبه (۳۰ ژوئن / ۹ تیر) در جریان مخالفت‌ها در نخستین سالروز ریاست جمهوری محمد مرسی میلیون‌ها مخالف دولت در شهرهای مختلف این کشور به خیابان‌ها آمده و علیه او تظاهرات کردند. به گزارش منابع نظامی مصر این بزرگ‌ترین تظاهرات در تاریخ مصر بوده است. در جریان درگیری های روز یکشنبه در سراسر مصر دست‌کم ۱۶ نفر کشته شدند. وزارت بهداشت مصر اعلام کرد که تنها در قاهره ۹ تن کشته شده‌اند. سه نفر نیز در شهر مرکزی اسیوط کشته شدند. از شهرهای فیوم، بنی سویف، کفرالشیخ و اسکندریه نیز خبر کشته شدن تظاهرکنندگان در درگیری‌ها رسیده است.

اولتیماتوم مخالفان به مرسی

مخالفان دولت مصر از هواداران خود خواسته‌اند تا استعفای مرسی در خیابان‌ها بمانند. آنها اعلام کرده‌اند که مرسی تا ساعت پنج بعدازظهر روز سه‌شنبه (۲ ژوئیه / ۱۱ تیر) فرصت دارد استعفای خود را اعلام کند.

جنبش “تمرّد” در مصر که خواستار سرنگونی محمد مرسی، رئیس جمهوری مصر، از راه اعتراضات مسالمت‌آمیز و نافرمانی مدنی است، اعلام کرده در صورتی که مرسی تا روز سه‌شنبه استعفا نکند، اعتراضات مسالمت‌آمیز و نافرمانی مدنی علیه رئیس جمهوری مصر با شدت بیشتری ادامه خواهد یافت. این خواست مخالفان در حالی است که محمد مرسی روز یکشنبه اعلام کرد که او خواستار مذاکره با مخالفان برای برطرف کردن مشکلات موجود در کشور است. او تاکنون بارها تکرار کرده است که با چنین روش‌هایی استعفا نخواهد کرد. سخنگوی مرسی به نقل از او گفت: «مذاکره تنها راه برای حل مشکلات و رسیدن به تفاهم است. رئیس جمهور آماده مذاکره‌ای جدی برای حل مسائل ملی کشور است.» هواداران مرسی نیز چندین روز است در “مدینه النصر” در شرق قاهره تجمع کرده‌اند. ده‌ها هزار نفر از هواداران گروه اسلام‌گرای اخوان‌المسلمین آنجا جمع شده‌اند تا حمایت خود را از رئیس جمهوری مصر بیان دارند. حدود ۲۵ هزار هوادار مرسی روز یکشنبه در قاهره با چوب‌هایی در دست به هواداری از رئیس جمهوری مصر برخاستند.

دشمنی عمیق میان گروه‌های اسلامگرا و سکولار

دوسال‌ونیم پس از سرنگونی مبارک و یک سال پس از به قدرت رسیدن محمد مرسی، نیروهای سکولار و اسلامگرا خصمانه در برابر هم صف‌آرایی کرده‌اند. به گفته ناظران سیاسی آنها آن قدر با یکدیگر مخالف‌اند که حاضرند با خشونت حریف را از میدان به‌درکنند. موافقان مرسی که از هواداران گروه اسلام‌گرای اخوان‌المسلمین هستند اعلام کرده‌اند که او به طور قانونی و دمکراتیک انتخاب شده و باید تا پایان زمان تعیین شده رهبری سیاسی کشور را در دست داشته باشد.

مخالفان رئیس جمهوری مصر که دمکرات‌ها، فعالان حقوق بشر، گروه‌های هوادار زنان، سکولارها و مسیحیان این کشور را تشکیل می دهند، مرسی را متهم می‌کنند که قصد پیاده کردن قوانین شریعت اسلام و ایدئولوژی اخوان المسلمین را دارد و خواست گروه‌های دیگر در این کشور برایش اهمیتی ندارد. به نظر آنها این اقدام “خیانت” به انقلاب در مصر است. منا، خبرگزاری رسمی مصر، روز دوشنبه (۱ ژوئیه / ۱۰ تیر) اعلام کرد که پنج نماینده دیگر مجلس مصر استعفای خود را به عنوان اعتراض به دولت مصر اعلام کرده‌اند. ۱۵ نماینده مجلس مصر تا چند روز پیش اعلام کرده بودند در اعتراض به سیاست‌های محمد مرسی تصمیم به استعفا دارند.

بنابر نوشته بی بی سی عبدالفتاح السیسی، فرمانده ارتش مصر به سیاستمداران این کشور مهلتی ۴۸ ساعته داده تا به درخواست های مردم پاسخ دهند، در غیر این صورت ارتش طرح خود را برای آینده مصر ارائه خواهد داد. در بیانیه ای که از تلویزیون مصرپخش شد ژنرال السیسی از تمامی گروهها و احزاب خواست تا به خواسته مردم که به گفته او با روشی بی سابقه بیان شده، توجه کنند. اما آقای السیسی گفت که ارتش قصد مداخله در سیاست و یا دولت را ندارد. مخالفان محمد مرسی رئیس جمهوری مصر که در چند روز گذشته دست به اعتراض سراسری زده بودند به او تا فردا مهلت دادندکه استعفا دهد. مخالفان تهدید کرده‌اند اگر رئیس جمهوری استعفا ندهد و انتخابات برگزار نکند اقدام به “نافرمانی مدنی تمام‌عیار” خواهند کرد. پیشتر گزارش شد که مقر اخوان المسلمین در قاهره به آتش کشیده شده و غارت شده است. یک مقام امنیتی به بی‌بی‌سی عربی گفت که در جریان درگیری در این مقر دست کم هشت نفر کشته شده اند. صدها هزار نفر از مخالفان محمد مرسی، رئیس جمهور مصر، دیروز (یکشنبه نهم تیر) در سالگرد به قدرت رسیدن او در میدان تحریر در قاهره و در چند شهر دیگر دست به اعتراض زده اند. تجمع مخالفان در میدان تحریر قاهره بزرگترین گردهمایی در این میدان از سال ۲۰۱۱ به شمار می‌رود. مخالفان معتقدند محمد مرسی از سال گذشته که در انتخابات به قدرت رسیده در بهبود وضعیت اقتصادی و امنیتی مصر ناتوان بوده و باید کناره‌گیری کند. طرفداران آقای مرسی معتقدند یک سال برای حل مشکلات کشور کافی نیست و آقای مرسی که در انتخابات قانونی و آزاد سر کار آمده باید تا پایان دوره به کار خود ادامه دهد.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com