منتظر تورمی باشید که تاکنون آن را تجربه نکرده‌اید

مسعود خوانساری؛ رئیس اتاق بازرگانی تهران اعلام کرد میزان نقدینگی در کشور طبق آمار بانک مرکزی از ۳۷ هزار میلیارد تومان گذشته است.

خوانساری با اشاره به اینکه میزان نقدینگی در کشور نسبت به سال ۱۳۹۹، دو برابر شده است نسبت به تورمی بی‌سابقه در ماه‌های آینده در کشور هشدار داد.

رشد نقدینگی اگر در هر کشوری بر پایه و روال منطقی باشد امری طبیعی به شمار می‌رود.

به عبارت دیگر رشد نقدینگی نتیجه رشد تولید در اقتصادی سالم و مولد است.

با این وجود و در این شرایط هر چه نقدینگی افزایش پیدا کند لاجرم به ازای آن کالا و خدمات وجود دارد و رابطه بین عرضه و تقاضا در حالتی متوازن باقی می‌ماند.

اما در کشوری مانند ایران که اقتصادی ورشکسته و غیر مولد دارد در حالی که هیچ کالایی تولید نمی‌شود اما رشد نقدینگی افزایش می‌یابد،

نتیجه و حاصل این امر و افزایش نقدینگی دامن زدن مستقیم و بلافصل به تورم می‌باشد.

نقدینگی چیست؟

برای اینکه تصور درستی از نقدینگی داشته باشیم نقدینگی عبارت است از مجموع اسکناس‌‌ها و مسکوکات و سپرده‌‌های یک کشور.

همچنین پایه پولی و ضریب فزاینده نقدینگی اجزای نقدینگی به شمار می‌رود و نقدینگی از طریق اجزاء و ترکیب آنان قابل تحلیل است.

بنابراین تا وقتی که حجم نقدینگی در یک کشور کنترل نشود امکان کنترل تورم وجود ندارد.

با این وجود و افزایش دو برابری نقدینگی در سال ۱۴۰۰ به نسبت سال قبل از آن باید منتظر تورمی بیش از همه ارقامی که تاکنون کشور با آن مواجه بوده است باشیم.

آمارهای بانک مرکزی

بنا بر گزارش و آمار بانک مرکزی در بازه زمانی خرداد ۱۳۹۹ تا پایان خرداد ۱۴۰۰، ۱۰۴۶ هزار میلیاردتومان و در بازه زمانی سه‌ ماهه نخست سال ۱۴۰۰، ۲۲۷ هزار میلیارد تومان به حجم نقدینگی در کشور افزوده شده است.

به عبارت دیگر حجم نقدینگی در کشور تا پایان خرداد سال ۱۴۰۰ به رقم شگفت‌انگیز ۳۷۰۴ هزار میلیارد تومان رسیده است.

بنا بر گزارشی که بانک مرکزی حکومت ولایت فقیه ارائه داده در یک ساله منتهی به خرداد سال ۱۴۰۰، حجم نقدینگی در کشور ۳۹.۴ درصد رشد داشته است.

رشد پایه پولی

پایه پولی نیز بنا بر این گزارش در بازه زمانی یکساله از خرداد ۱۳۹۹ تا خرداد ۱۴۰۰، با رشد ۹.۲ درصدی به ۵۰۲ هزار میلیارد تومان رسیده که به نسبت زمان مشابه سال قبل ۳۰.۷ درصد رشد را نشان می‌دهد.

پایه پولی در سه ماهه اول سال ۱۴۰۰ بیش از ۴۲ هزار میلیارد تومان رشد داشته که بنا بر گزارشی که بانک مرکزی حکومت اعلام کرده قسمت عمده آن مربوط به تنخواه‌گردان بودجه سال ۱۴۰۰ می‌باشد.

علاوه بر این بانک مرکزی حکومت ایران برای کنترل این رشد اقدام به فروش اوراق قرضه و جمع‌آوری بخشی از پایه پولی منتشر شده کرده است.

افزایش تورم در پی نقدینگی افسار گسیخته

حال با روندی که دولت روحانی در زیر سایه چتر کلیت حکومت انجام داده است در ماه‌های آینده نرخ تورم در کشور نه تنها هیچ گونه ریل نزولی به خود نخواهد گرفت بلکه بنا بر آمار و ارقامی که سخن می‌گویند ماه‌های آینده در کشور نرخ تورم افزایشی خواهد داشت که در ماه‌ها و سال‌های اخیر بی‌سابقه بوده است. [رشد نقدینگی در ایران عامل اصلی تورم]

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)