نام سردشت را که می ‌شنوی بی‌گمان خاطره و یاد حمله شیمیایی عراق در سال ۱۳۶۶ برایت مرور می‌ شود. سردشت از آن زمان به بعد نخستین شهر قربانی سلاح‌ های شیمیایی لقب گرفت که دشمن در کمال عجز و ناتوانی در یک اقدام ددمنشانه مردم مظلوم و غیرنظامی را مورد حمله گازهای خردل و اعصاب قرار داد.

به گزارش مهرخانه، گازهایی که تا به امروز هم مردم سردشت با آن و پیامدهای دردآورش دست و پنجه نرم می ‌کنند و میراثی مرگبار را نسل به نسل انتقال می‌ دهند. اثرات درازمدت و دردناک گازهای شیمیایی تنها در بیان ما می‌ آید، اما سال‌ ها درد و رنج را فقط یک مجروح شیمیایی درک می ‌کند.

تاریخ سردشت هیچ گاه ساعت شانزده و ۱۵ دقیقه روز ۷ تیر ۱۳۶۶ را از یاد نخواهد برد؛ روزی که بهار سرنوشت بسیاری از مردم به خزان تبدیل شد و پس از ۲۶ سال از این حادثه هنوز هم سردشت همان سردشت قدیمی است و تأسف بارتر اینکه بیش از ۵۰ درصد مصدومان حمله شیمیایی سردشت زنان و دختران بوده اند.

بخش قابل توجهی از زنان پرونده جانبازی ندارند
علیپور یکی از زنان فعال در شهرستان سردشت در رابطه با مشکلات زنان و خانواده های سردشتی اظهار می دارد: بمباران شیمیایی همه افراد جامعه سردشت را درگیر کرده است و زنان نیز درصد قابل توجهی از این افراد را تشکیل می دهند. تعدادی از زنان جانباز شده اند و پرونده جانبازی دارند، ولی پرونده درصد قابل توجهی از آنها کامل نشده و به عنوان جانباز شناخته نشده اند.

وی می گوید: نداشتن پرونده جانبازی، موجب تأخیر در درمان این افراد می شود؛ در حالی که عدم مداوای این زنان و دختران، سلامت یک نسل را به خطر می اندازد.

بیماری های اعصاب و روان آمار طلاق را افزایش می دهد
علیپور بیماری های اعصاب و روان را به عنوان مشکل بعدی زنان سردشتی معرفی می کند و می افزاید: یکی از عوارض مهم این گازهای شیمیایی مشکلات اعصاب و روان و افسردگی است که اکثر زنان سردشتی را درگیر خود کرده است و شاید بتوان گفت عمده ترین عامل افزایش طلاق در این شهرستان، مشکلات و بیماری های روحی است.

زنان سردشت دچار افسردگی و استرس شدید هستند
وی تصریح می کند: زنان سردشت اغلب به علت تحمل آن دوران سختی که همواره در معرض بمباران بودند، امروز دچار اضطراب و افسردگی و استرس های شدید هستند و این موضوع در بارداری آنها نیز تأثیر می گذارد.

گلایه از کمبود پزشک متخصص
علیپور کمبود پزشک متخصص را به عنوان مشکل دیگر این شهرستان عنوان کرده و اذعان می دارد: در این شهر تنها چهار پزشک متخصص وجود دارد و روند درمان جانبازان شیمیایی را با مشکل مواجه می کند.

سردشت تنها یک پارک کوچک دارد
وی از نبود امکانات تفریحی انتقاد کرده و اظهار می دارد: این شهر هنوز بازسازی نشده است و تنها یک پارک کوچک دارد؛ در صورتی که باید در شهری که آمار افسردگی بالاست، اماکن تفریحی بیشتری تأسیس شود.

اغلب زنان دچار فیبروز ریه هستند
دکتر مولایی یکی از پزشکان عمومی سردشت نیز در رابطه با مشکلات زنان با بیان اینکه هم اکنون حدود چهار هزار زن ساکن سردشت که در زمان بمباران شیمیایی شهر، جوان یا خردسال یا نوزاد و ساکن شهر بوده اند، فاقد درصد جانبازی هستند، می گوید: زنان سردشت که عموماً مصدوم شیمیایی اما فاقد درصد جانبازی هستند، مثل سایر جانبازان شیمیایی از مشکلات تنفسی، چشمی، و پوستی رنج می برند. این شایع ترین جراحت هاست، علاوه بر آنکه عموماً به تشنج های مکرر، تب و لرزهای دائمی، افسردگی های شدید، اضطراب، مشکلات قلبی و بیماری های زنانه که همگی ناشی از استشمام عامل شیمیایی خردل بوده، مبتلا هستند.

وی می افزاید: اغلب زنان دچار فیبروز ریه هستند؛ ریه که آنقدر آسیب دیده، دیگر نمی تواند مثل اسفنج باز و جمع بشود. مثل سنگ سخت و سفت می شود و نمی تواند هوا بگیرد. تومور پوستی و سوختگی های ناشی از مواجهه با گاز خردل در تن شان فراوان است. و برای یک خانم که به زیبایی ظاهری خود حساس است، این ضایعات پوستی خیلی دردناک است.

اغلب زنان سردشت، حتی در نخستین بارداری خود دچار سقط می شوند
مولایی تأکید می کند: اغلب زنان سردشت، حتی در نخستین بارداری خود دچار سقط می شوند و علت سقط تماماً به عوارض ماندگار گاز خردل که آنها در زمان کودکی، نوزادی یا حتی جوانی خود استشمام کرده اند، باز می گردد. این زنان که اغلب دچار مشکلات تنفسی هستند، نمی توانند به درستی نفس بکشند. در زمان بارداری هم خون اکسیژنه نشده و خون تصفیه نشده به جنین می رسد که بنابراین نیاز های تغذیه ای جنین هم تأمین نمی شود. علاوه بر آن اغلب این خانم ها به دلیل استرس زیاد دچار تپش قلب هستند و تپش قلب مادر بر تپش قلب جنین هم تأثیر می گذارد و نوزادان فراوانی در سردشت با نارسایی قلبی متولد می شوند.

آمار بیماری های رحم و عفونت های رحمی در زنان سردشت بالاست
این پزشک عمومی اذعان می دارد: آمار بیماری های رحم و عفونت های رحمی در زنان سردشت بالاست که ارتباط مستقیمی با مشکلات تنفسی و افسردگی و اضطراب پنهان از زمان جنگ دارد، زیرا سیستم دفاعی بدن ضعیف شده و کوچک ترین میکروب، آنان را از پا می اندازد.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)