سرویس اشتراک‌گذاری ویدیوهای کوتاه تیک‌تاک، به صورت مخفیانه سیاست‌های حریم خصوصی خود را در آمریکا بروزرسانی کرد تا بتواند به صورت خودکار اطلاعات بیولوژیکی کاربران از جمله جزئیات چهره و صدا را از ویدیو‌هایی که پست می‌کنند، جمع‌آوری کند.

این تغییرات اولین بار در دوم ژوئن شناسایی شد که در قسمت‌های منطقه اقتصادی اروپا، انگلستان، سوئیس و چند منطقه جغرافیایی دیگر زندگی می‌کردند، اعمال نشده است.

در سیاست‌های حریم خصوصی تیک‌تاک نوشته شده که ممکن است با تبعیت از قوانین وضع شده آمریکا، اطلاعات بیولوژیکی کاربران از جمله جزئیات چهره و صدا را از محتوای شما استخراج کند. همانطور که قوانین حکم می‌کند، قبل از جمع‌آوری داده‌ها نسبت به اخذ مجوز از کاربر اقدام خواهد شد. مطالب فوق در بخش جدیدی به نام داده‌های صوتی و تصویری آورده شده است.

علاوه بر این، در سیاستهای حریم خصوصی به جمع‌آوری داده در ماهیت صدا، متن عبارات گفته شده برای فعال‌سازی جلوه‌های ویژه بصری، تعدیل محتوا، دسته‌بندی جغرافیایی، پیشنهادات محتوایی و تبلیغاتی و همچنین فعالیت‌های ناشناس، خواهد پرداخت. 

در سیاست‌های فوق، نه تنها ماهیت دقیق داده‌های بیولوژیکی جمع‌آوری شده مشخص نیست، بلکه به لزوم جمع‌آوری آنها نیز اشاره‌ای نشده است. همچنین استفاده از لغات مبهم در این بیانات، می‌تواند به این معنی باشد که تیک‌تاک برای جمع‌آوری این داده‌ها، به دریافت اجازه کاربر، نیازی ندارد.

با توجه به اینکه تنها در چند ایالات قوانین سفت و سختی برای عدم جمع‌آوری داده‌های بیولوژیکی وجود دارد، به این معنی است که تیک‌تاک در بخش‌هایی که تابع چنین قوانینی نیستند، می‌تواند بدون دریافت مجوز نسبت به جمع‌آوری داده‌ها اقدام کند. به زبان ساده‌تر، کاربر با تایید شرایط استفاده از خدمات در واقع مجوز جمع‌آوری این داده‌ها را در اختیار اپلیکیشن قرار می‌دهد.

تغییراتی که در سیاست‌های حریم خصوصی تیک‌تاک اعمال شده، چند ماه پس از ماجرای دادگاهی شدن این شرکت برای نقض قوانین جمع‌آوری داده‌های بیولوژیکی و خصوصی، همچنین عدم دریافت مجوزهای کاربری لازم، جهت نمایش تبلیغات هدفمند به کاربران اعمال شده است. این دادگاه شرکت را ملزم به پرداخت ۹۲ میلیون جریمه کرد.

حکم این دادگاه، شرکت را ملزم کرده که بدون شفاف سازی در سیاسیت‌های حریم خصوصی، دیگر حق جمع‌آوری و ذخیره سازی داده‌های بیولوژیکی، از جمله شناسه‌های بیولوژیکی، محدوده جغرافیایی یا اطلاعات GPS را نخواهد داشت. با توجه به مطالب ذکر شده، به احتمال قوی تغییراتی که در سیاست‌های حریم خصوصی اعمال شده به دلیل همین حکم بوده است.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)