مقامات اسرائیلی بر این باورند که جو بایدن تنها چند هفته با انعقاد توافق هسته ای جدید با ایران فاصله دارد. یک مقام اسرائیلی به رسانه ها گفت: اورشلیم تعجب نخواهد کرد اگر ظرف چند هفته آینده ایالات متحده و دیگر قدرت های جهانی با ایران توافق کنند.

دولت بایدن در حال حاضر درگیر گفتگوهای میانجیگری اتحادیه اروپا با ایران برای بازگرداندن توافق هسته ای دوران اوباما است. کاخ سفید پیش از این نیز امتیازات بزرگی به تهران داده است، از جمله تخفیف تحریم ها، لغو اجرای تحریم تسلیحاتی سازمان ملل و حذف تروریست های گروه جهادی یمنی مورد حمایت ایران.

روزنامه تایمز اسرائیل اظهارات مقامات اسرائیلی را این چنین گزارش کرد: مقامات اسرائیلی یکشنبه شب ابراز نگرانی کردند که دولت بایدن برای پیوستن دوباره به توافق هسته ای با ایران عجله خواهد کرد و استدلال می کنند که قدرت مذاکره واشنگتن به دلیل اشتیاق خود برای انعقاد پیمان به خطر می افتد. هر دو طرف آمریکایی ها و ایرانی‌ها  خواهان توافق هستند. ایرانی ها بو می کنند که آمریکایی ها خواهان توافق به هر قیمتی با ایران هستند. پس از جلسه هیئت وزیران امنیتی سطح بالا در مورد این موضوع، یک مقام به کانال ۱۲ گفت که نامش فاش نشود، این مقام مسئول افزود که نتیجه از ابتدا مشخص است، بازگشت به توافق ایران با اصلاحات. این مقام گفت که چنین معامله ای در بلند مدت آزادی حرکت اسرائیل را محدود خواهد کرد و این بسیار نگران کننده است.

یکی دیگر از مقامات ارشد اسرائیلی به سایت Axios گفت که آنها می ترسند که خیلی زود توافقی انجام شود. ما تعجب نخواهیم کرد اگر ظرف چند هفته آینده ایالات متحده و سایر قدرتهای جهانی با ایران توافق کنند. از آنجا که دولت بایدن از هیچ تلاشی برای جلب رضایت و مجازات ایران برای بازگرداندن پیمان هستەای ۲۰۱۵ دریغ نمی کند، رژیم سرکش تهدیدهای خود را برای نابودی اسرائیل تجدید کرده است.

رئیس سپاه پاسداران ایران (سپاه)، اعلام کرد که دولت یهود به زودی از روی نقشه “ناپدید می شود”. رسانه های اسرائیلی روز دوشنبه گزارش دادند، در همان زمان او به پشتیبانی رژیم از حزب الله و دیگر گروههای تروریستی فلسطینی افتخار کرد. تهدیدهای رئیس سپاه تنها به دولت یهود محدود نمی شد. سلامی افزود: “نابودی همه شیاطین جهان که در برابر اسلام می ایستند ادامه خواهد یافت. نابودی اسرائیل سیاست اعلام شده رژیم ایران است زیرا رژیم سلاح هسته ای خود را پیش می برد. ماه مه گذشته، علی خامنه ای اسرائیل را “تومور سرطانی” در منطقه خواند که “بدون شک ریشه کن و نابود خواهد شد.

فرمانده کل ارتش ایران گفت که اسرائیل به زودی “ناپدید خواهد شد”، در حالی که تلاش های ایران برای تقویت “طرح شکست رژیم صهیونیستی” سازمان تروریستی حزب الله را تبلیغ می کند. [حجازی] همراه با برادران حزب اللهی خود زمینه تخریب رژیم پوسیده صهیونیستی را فراهم آورد. سلامی به اسرائیل هشدار داد که مرگ حجازی را جشن نگیرید و گفت که دولت یهود به زودی “ناپدید خواهد شد” ، و “ملتی که شما را بیرون کردید” نابود شد.

خوشحال نباشید ، ما به راه خود ادامه می دهیم و هیچ کس از این جبهه خارج نخواهد شد و سنگرها همیشه پر از مردانی است که پشت خود زره ندارند و شمشیرها از دست جوانان امت اسلامی کشیده شده است. نابودی همه شیاطین جهان که در برابر اسلام می ایستند ادامه خواهد یافت. اسرائیلی های مشهور متعلق به جامعه دفاعی و امنیت ملی این کشور که از فشار بایدن برای بازگرداندن معامله دوران اوباما نگران بودند، با امضای یک درخواست مشترک، کاخ سفید را به تجدیدنظر در سیاست خود دعوت کردند.

واشنگتن فری بیکن قسمتهایی از نامه خطاب به کاخ سفید بایدن را منتشر کرد:

گروهی متشکل از بیش از ۲۰۰۰ مقام بلندپایه ارتش ، نیروی انتظامی و جامعه اطلاعاتی اسرائیل ، دولت بایدن را از انعقاد توافق هسته ای جدید با ایران هشدار می دهند و می گویند عجله در مذاکره با ایران ، اسرائیل و متحدان تازه عرب آن را به خطر می اندازد. این نامه که توسط مجمع دفاعی و امنیتی اسرائیل یا Habithonistim نوشته شده است ، واضح ترین نشانه تاکنون این است که اسرائیل و متحدان عرب آن در منطقه در مخالفت با تلاش های دولت بایدن برای پیوستن به توافق هسته ای ۲۰۱۵ ، که از نظر آنها اساسی است ، متحد هستند. دارای نقص و تهدید فوری برای ثبات منطقه است. علاوه بر اسرائیل، رهبران امارات متحده عربی ، بحرین و عربستان سعودی ابراز نگرانی در مورد دیپلماسی آمریکا با ایران و تلاش برای رفع تحریم هایی کرده اند که جمهوری اسلامی را به مرز سقوط کشانده است.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)