وزیر خارجه انگلستان: ایران به طور سیستماتیک به برجام پایبند نبوده است!

دور ششم مذاکرات برجام در حالی برگزار می‌شود که اتهاماتی که متوجه حکومت ایران می‌شود روز به روز بیشتر می‌شود.

از آخرین نمونه شروع می‌کنیم؛ دومینیک راب وزیر خارجه انگلیس که کشورش همواره پایبندی‌اش به برجام را اعلام کرده در روز سه‌شنبه ۲۵ خرداد ۱۴۰۰ اعلام کرد که ایران به طور سیستماتیک به برجام پایبند نبوده است!

راب افزود هنوز تضمینی برای دست‌یابی به یک نتیجه موفقیت‌آمیز در این مذاکرات وجود ندارد.

راب که در پارلمان این کشور سخن می‌گفت از غنی‌سازی با غنای کافی برای بمب‌سازی و ۱۶ برابرشدن ذخائر نظام ایران و تولید اورانیوم فلزی ابراز نگرانی کرد.

راب ضمن تاکید بر ضرورت دستیابی به توافقی طولانی‌تر و مستحکم‌تر با نظام ایران بر سر برنامه هسته‌ای ایران افزود که همچنین فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده‌ی ایران را نیز شامل شود.

سخنان راب بلافاصله از سوی نظام ایران تایید شد وقتی در نظام ایران در روز ۲۵ خرداد اعلام کرد ۶.۵ کیلوگرم اورانیوم با غنای ۶۰ درصد تولید کرده است.

علی ربیعی سخنگوی روحانی با اعلام این خبر افزود ایران همچنین ۱۰۸ کیلوگرم اورانیوم بار درجه خلوص ۲۰ درصد به دست آورده با سرعتی بیش از پیش از این.

نگرانی ناتو از فعالیت‌های هسته‌ای موشکی و منطقه‌ای ایران

این تنها انگلیس نبود که اتهامات را متوجه نظام ایران ساخت و نگرانی ابراز کرد.

ناتو در بیانیه نشست سران این پیمان از نظام ایران خواست تمام فعالیت‌‌های مربوط به برنامه موشکی بالستیک خود را متوقف کند.

ناتو همچنین متعهد کردید اطمینان حاصل کند نظام ایران هرگز سلاح هسته‌ای تولید نخواهد کرد.

محکومیت حمایت نظام ایران از نیروهای نیابتی و بازیگران مسلح غیردولتی از جمله از طریق مالی، آموزش و گسترش فناوری موشکی و تسلیحاتی از دیگر مفاد بیانیه ناتو و نگرانی‌ها و هشدارهای آن به حکومت ایران بود.

نگرانی رسانه‌های جهان و مقامات غربی

رسانه‌های مهم جهانی نیز در این ابراز نگرانی شریک بودند واشنگتن پست در گزارشی نوشت دولت بایدن باید برای گنجاندن پرونده موشکی و حمایت از تروریسم در مذاکرات برجام به رژیم ایران فشار وارد کرده و اولین اولویتش ایجاد محدودیت‌های طولانی‌تر و شدیدتر در برنامه اتمی نظام ایران باشد.

وزیر خارجه آمریکا آنتونی  بلینکن نیز یکشنبه ۲۳ خرداد در نشست سران جی‌۷ اعلام داشت «تهران اقدام به نادیده گرفتن و عدول از محدودیت‌های اعمال‌شده در برجام کرده است… آمریکا هیچ یک از مسائل یا منافع دیگر را در ازای پیشرفت مذاکرات هسته‌ای معامله نخواهد کرد».

تقریبا همزمان با اظهارات بلینکن ۲۲ نفر از اعضای کنگره به وزیر خارجه نوشتند هرگونه توافق احتمالی با برنامه اتمی رژیم ایران باید برای بازبینی به کنگره ارائه شود.

گروسی نیز همزمان با بلینکن با اظهار نگرانی از اقدامات ایران در راستای افزایش غنی‌سازی اورانیوم اعلام کرد «توافق هسته‌‌ای با رژیم ایران ضروری است، زیرا در غیر این‌صورت آژانس مانند یک کور سرگردان حرکت می‌کند… این یک مسأله بسیار جدی است. وقتی شما تا سطح ۶۰ درصد غنی‌سازی می‌کنید، بسیار به توانایی ساخت بمب نزدیک هستید. از نظر فنی از مواد درجه تسلیحاتی قابل تشخیص نیست و بنابراین وقتی این مسأله را به این حقیقت اضافه می‌کنید که دسترسی ما به تأسیسات هسته‌‌ای رژیم ایران در حال محدودشدن است، من نگران می‌شوم.» [آژانس اطلاعات ملی آلمان؛ تشدید تلاش ایران برای فناوری هسته‌ای] هنوز در سایت نخورده خورد لینکش رو بزنین به این کروشه

نعل وارونه‌ی زدن حکومت ایران

با تمامی این ابراز نگرانی‌ها و موارد نقض برجام آنچه از سوی مقامات ذیربط در مذاکرات وین از طرف ایرانی صادر می‌شود شگفت‌انگیز است.

عباس عراقچی نماینده نظام در مذاکرات برجام روز ۲۴ خرداد اعلام کرده بود آمریکا باید تصمیم خود را بگیرد و تضمین‌های لازم را برای عدم تکرار اتفاقات دوران ترامپ بدهد!

تاثیر پارامتر انتخابات ۱۴۰۰

از سوی دیگر همزمانی دور ششم مذاکرات و انتخابات ۱۴۰۰ ریاست جمهوری در ایران باعث شده تا برخی از تحلیل‌گران بر این باور باشند مذاکرات وین پیش از انتخابات در ایران به نقطه‌ای نخواهد رسید.

این نقطه اشتراک بسیاری از رسانه‌های خارجی و همچنین در داخل ایران بوده است. سیاست روز اخیرا نوشت: «رفتار غربی‌ها نشان می‌دهد آنها به دنبال کشاندن مذاکرات بعد از انتخابات ایران هستند تا بر اساس میزان مشارکت مردمی و پیروز انتخابات تعیین نمایند که با دولت کنونی و یا با دولت بعدی مذاکرات را ادامه دهند در حالی که در هر دو صورت به دنبال امتیازگیری‌های گسترده در ازای دادن امتیازات کم هستند… آنها بر آنند تا با شرایط انتخابات به ویژه میزان مشارکت مردمی چگونگی توافق با دولت عمومی یا واگذاری آن به دولت بعدی را اجرا سازند در حالی که یک هدف واحد دارند و آن اینکه با ایجاد تصور آنکه توافق یک دستاورد بزرگ برای هر کدام از دولت های کنونی و بعدی ایران است به باج‌خواهی از آنها بپردازند…»

آسوشیتدپرس نیز نوشت: «دیپلماتها هشدار دادند مذاکره با رژیم ایران به زمان بیشتری نیاز دارد. عباس عراقچی می‌گوید معامله در یک هفته آینده بعید است».

گروسی مدیرکل آژانس نیز بر این امر مهر تایید زد و اعلام کرد برای احیای برجام باید منتظر تشکیل دولت جدید در ایران ماند.

آبروریزی احیای برجام با رئیسی!

این بدان معناست که هر چند فرق چندانی ندارد مذاکرات بعد از انتخابات ۱۴۰۰ جدی‌تر دنبال شود اما انتخابات پرامتر مهمی در حال حاضر به شمار می‌رود، البته این امر نیز چالش‌های خود را برای نظام دارد.

در این هیچ شکی نیست که ابراهیم رئیسی، دولت آینده را در ایران تشکیل خواهد داد، اما رسیدن به توافق برجام و احیای برجام با دولت رئیسی می‌تواند ضربه‌ای سنگین به بدنه جناح خامنه‌ای تلقی شود. [ابراهیم رئیسی از راهروی مرگ تا راهروی پاستور]

عباس عبدی از اصلاح‌طلبان کذایی نظام این مهم را اینگونه تشریح کرده است «با پذیرش برجام از سوی رئیسی به نظر می‌رسد که حال اصولگرایان از اصلاح‌طلبان… خیلی بدتر شده باشد چون این یک آبروریزی تمام عیار است… فعالان اصولگرا به وضعی گرفتار شده‌اند که نمی‌توانند سر بلند کنند».

عدم پایبندی نظام به برجام اکنون در تنگنای مذاکرات به نظر می‌رسد به طناب دار وی تبدیل خواهد شد که احتمالا بر گردن رئیسی در دولت آینده خواهد افتاد همان‌گونه که وی در مقام عامل سابقه این امر را دارد.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)