آژانس: ایران پایبند به مفاد برجام نیست

در آستانه و بعد در روند دور پنجم مذاکرات وین، میخائیل اولیانوف نماینده روسیه در این مذاکرات اعلام کرده بود که دور پنجم احتمالا آخرین دور مذاکرات باشد. اما شواهد نشان می‌دهد دور پنجم مذاکرات وین به نتیجه نرسیده است. [دور پنجم مذاکرات وین پیشرفت چندانی نداشته است]

مذاکرات وین در ۴ دور پیش رفته و دور پنجم آن در حال انجام بود که اعلام ۲ خبر از سوی رافائل گروسی؛ مدیرکل آژانس انرژی اتمی گره کوری بر طناب مذاکرات انداخت.

«غنی‌سازی ۶۰ درصدی فقط برای تهیه بمب است» و «حکومت ایران پیرامون کشف آثار اورانیوم در ۲ سایت اعلام‌نشده، پاسخگو نبوده است».

هر چند پیش از آن تلاش گروسی با ایران، به تمدید توافق یک‌ماهه با حکومت ایران انجامید اما اعلام این دو خبر شوکی بر مذاکرات وارد ساخت.

اخبار بد دیگر آژانس برای ایران

البته اینها تنها اظهارات گره‌زا برای ایران از سوی آژانس نبود در میانه مذاکرات دور پنجم، آژانس اطلاعات منفی دیگری از برنامه هسته‌ای ایران ارائه داد.

ذخائر اورانیوم ۲۰ درصدی ایران به بیش از ۶۲ کیلوگرم افزایش یافته و به نسبت ماه فوریه، میزان این ذخائر ۴۴.۴ کیلوگرم افزایش داشته است.

میزان ذخیره اورانیوم ۶۰ درصد  ایران نیز حدود ۲.۵ کیلوگرم برآورد می‌شود.

آژانس همچنین در روز ۱۰ خرداد اعلام کرد ذخائر اورانیوم غنی‌شده ایران به ۱۶ برابر سقف مجاز در برجام رسیده است.

این میزان در برجام ۲۰۲ کیلوگرم توافق شده بود در حالی که اکنون ایران ۳ هزار و ۲۴۱ کیلوگرم اورانیوم غنی‌شده دارد.

تمامی این اخبار نگران‌کننده در حالی است که آژانس همچنین اعلام کرده از ۵ اسفند ۱۳۹۹ به داده‌‌های نظارتی خود در ایران دسترسی نداریم.

این اظهارات گروسی بلافاصله توسط غریب‌آبادی سفیر ایران در سازمان‌های بین‌المللی مورد تایید قرار گرفت و آن را «اجرای قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها» نامید که مجلس حکومت آن را در پایان سال گذشته تصویب کرده بود.

علاوه بر این داده‌های آژانس را، برخی اظهارات مقامات رسمی ایران نیز تایید می‌کند.

در ۱۸ فروردین ۱۴۰۰ علی‌اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران اعلام کرد «ایران پنج تن اورانیوم غنی‌شده‌ دارد». [برنامه هسته‌ ای ایران و ابهامات بی‌پاسخ]

احتمال صدور قطعنامه علیه حکومت ایران

پس از انتشار اخبار نگران‌کننده از سوی آژانس، این امکان وجود دارد که تروئیکای اروپایی قطعنامه‌ای که قبلا توسط آمریکا ارائه و توسط سه کشور اروپایی بلوکه شد را مطرح ساخته و اقدام به صدور آن کنند.

این امر بیش از پیش مذاکرات وین را پیچیده‌تر کرده و حکومت ایران بیشتر در معرض فشارهای بین‌المللی قرار خواهد گرفت.

با وجود تمامی این گزینه‌ها حکومت ایران همچنان حاضر نیست نقض‌های فاحش برجام را متوقف ساخته و به مفاد برجام ۲۰۱۵ پایبند باشد.

تعجب آنکه با این سطح از جاه‌طلبی، انتظار لغو و یکجای تمامی تحریم‌ها را نیز دارد، البته این به سرابی می‌ماند که همواره امتداد می‌یابد.

چرا که مذاکرات وین حاکی از آن است که مسائل اصلی در پشت پرده  نه تنها حل‌ناشده باقی مانده، بلکه با اظهارات اخیر آژانس بر حجم آنها افزوده نیز شده است.

این وضعیت را اولیانوف نماینده روسیه در مذاکرات وین این چنین تبیین کرده؛ «همه چیز در امور میان ایران و آژانس متاسفانه بسیار پیچیده است».

احتمال دور ششم مذاکرات وین

تمامی این شرایط علیرغم اظهارنظرهای مثبتی که پیرامون مذاکرات وین انجام می‌شد عباس عراقچی نماینده نظام در مذاکرات را بر آن داشت تا اذعان نماید دور پنجم مذاکرات ممکن است به نتیجه نرسد.

وی همچنین اعلام کرد هر دور مذاکرات می‌توانست دور آخر باشد ولی چون برخی موضوعات باقی مانده به دور بعدی کشیده شده است.

عراقچی یک هفته بعد از شروع دور پنجم مذاکرات نیز اعلام کرد نیاز هست تا هیئت‌ها برای مشورت‌های بیشتر به پایتخت‌های خود مراجعه کنند.

در همین حال خبرگزاری تسنیم وابسته به سپاه پاسداران از وجود «شرایط بد» برای حکومت ایران در مذاکرات خبر داد.

تسنیم دولت روحانی را متهم کرده به دلیل انتخابات ۱۴۰۰ قصد دارد به هر صورتی که شده به توافق دست یابد حتی توافقی بد.

کارگروه سوم، راهبرد گام به گام را پیش می‌برد اما حکومت ایران حاضر به آن نیست و خواهان لغو یکجای تحریم‌هاست.

آمریکا نیز اعلام کرده پس از بازگشت کامل ایران به برجام تحریم‌ها و آنهم فقط تحریم‌های هسته‌ای را تعلیق یا لغو خواهد کرد.

پارامتر دیگر خارج از مذاکرات

در حالی که همه چشم‌ها به وین دوخته شده، اما حل مناقشه هسته‌ای ایران به طرف دیگری نیز بستگی دارد که در دور میز وین نیست؛ اسرائیل.

در آخرین اظهارنظر بنیامین نتانیاهو اعلام کرده «به خنثی‌کردن برنامه هسته‌ای ایران، حتی به بهای ایجاد تنش با آمریکا ادامه می‌دهد».

نتانیاهو همچنین افزوده «برنامه هسته‌ای ایران با دیگر کشورها متفاوت است و با آن کنار نمی‌آییم».

نتانیاهو به داوید بارنع؛ رئیس جدید موساد گفته است: «هر کاری تاکید می‌کنم هر کاری ضروری باشد انجام دهید تا جمهوری اسلامی ایران تحت هیچ شرایطی به سلاح هسته‌ای مجهز نشود».

به نظر می‌رسد باید برجام ۲۰۱۵ را مرده پنداشت و برای شرایط جدیدی آماده بود.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)