گزارش جدید مرکز تحقیقات و آموزش آلما مستقر در اسرائیل نشان داد که یک موشک عظیم ساخته شده توسط گروه تروریستی حزب الله مورد حمایت ایران در امتداد مرز اسرائیل با سوریه و لبنان ساخته شده است. همانطور که روزنامه‌نگار ست فرانتزمن خاطرنشان کرد، شلیک هزاران موشک عمدتا غیر هدایت شده توسط حماس می تواند این باشد که ایران سامانه های دفاعی اسرائیل را برای حمله احتمالی حزب الله را آزمایش می کند.

این گزارش فاش کرد که شبه نظامیان تروریستی لبنانی مورد حمایت ایران مجموعه گستردهای از موشک ها و سامانه های تسلیحاتی ساخت ایران و روسیه پیشرفته را به دست آورده و آنها را در مرزهای شمالی اسرائیل مستقر می کنند. حزب الله مسلح به جدیدترین موشک ها و سلاح های ایرانی می تواند تهدیدی بزرگتر از حماس جهادی مستقر در غزه برای کشور اسرائیل باشد. در این گزارش آمده است: در تشدید بعدی ، حزب الله قصد دارد این آرایه ها را با تأکید بر مجموعه موشکی زمین به زمین با تمام قدرت انجام دهد.

یکی از تهدیدات در حال ظهور ، برنامه موشکی دقیق مورد حمایت گروه تروریستی است. در این گزارش هشدار داده شده است: حزب الله این توانایی را دارد که دقیقاً اهداف استراتژیک را در سرتاسر اسرائیل مورد حمله قرار دهد. این گزارش بار دیگر تاکتیک شبه نظامیان تروریستی نیابتی ایران را در استفاده از غیرنظامیان عرب به عنوان سپر انسانی برجسته کرد. در این سند افزود: تحت حمایت ایران، حزب الله همچنان به ارتقأ ترویج پروژه موشک دقیق ادامه می دهد و از جمعیت غیرنظامی لبنان به عنوان سپر انسانی برای محافظت از این پروژه استفاده می کند.

حزب الله قابلیت تعداد بسیار زیادی پرتاب موشک قابل حمل و ثابت را دارد که به آن این امکان را می دهد موشک های خود را به طور مکرر پرتاب کند، توانایی حزب الله برای شلیک حداکثر ۲۰۰۰ موشک در یک روز تخمین زده شده است. برآورد فعلی ادعا می کند که چندین هزار پرتاب موشک از انواع مختلف وجود دارد. پرتابگرهای موشک کوتاه برد امکان شلیک همزمان و چندگانه زغال سنگهای موشکی را فراهم می کند. این پرتابگرهای موشکی در سراسر لبنان ، به ویژه در منطقه جنوب لبنان که مرز با اسرائیل محسوب می شود مستقر شده اند. در این منطقه است که بیشتر موشک های میانبر به سمت اسرائیل پرتاب می شوند.

حزب الله از غیرنظامیان لبنانی به عنوان سپر انسانی استفاده میکند، تعداد زیادی از پرتابگرهای موشکی در جنوب لبنان راکت اندازهای مستقیمی هستند که در میان مردم غیر نظامی پنهان شده و از آنها به عنوان سپر انسانی با هدف جلوگیری از حمله اسرائیل به این آرایه ها استفاده می کنند. موشک اندازها در روستاها ، مزارع و مناطق کشاورزی واقع شدە اند و یا در داخل ساختمان ها پنهان شده و با مکانیزم های هیدرولیکی هدایت می‌شوند. سایر پرتابگرهای موشکی در زیر زمین پنهان شده و استتار شده اند. وقتی از راه دور فعال می شود، پوشش استتار به طور خودکار باز می شود، موشک ها بیرون می آیند و به سمت هدف از پیش تعیین شده پرتاب می شوند.

پشتیبانی ایران از موشکهای دقیق حزب الله ادامه دارد و سلاح هایی که عمدتاً از ایران و سوریه از طریق هوا، دریا و زمین به لبنان قاچاق می شدند. از ایران از طریق این سه مسیر و از سوریه از طریق زمین می آیند. بعضی اوقات ورود اسلحه ها به صورت ترکیبی از مسیرهای مختلف انجام می شود. ادغام سلاح‌ها معمولاً در پروازهای حامل سلاح از ایران به سوریه انجام می شود و از سوریه سلاح ها از طریق زمین به لبنان منتقل می شوند.

از سال ۲۰۱۳ تحت حمایت جنگ داخلی سوریه، ایران تحویل موشکهای دقیق ایران را از طریق “راهرو زمینی” از ایران به سوریه آغاز کرد و مقصد نهایی حزب الله لبنان بود. مسئولیت اجرای انتقال موشک ها به سپاه لبنان از نیروی قدس داده شد که تابع سپاه پاسداران انقلاب اسلامی (سپاه) است. این تلاش حدود دو سال به طول انجامید، تا سال ۲۰۱۵ که اکثر قریبه اتفاق محموله ها با فعالیت نیروی هوایی خنثی شدند.

با توجه به عدم موفقیت، ایران تصمیم به تغییر روش کار خود گرفت و در سال ۲۰۱۶ اقدام به روزرسانی موشک های ساخت محلی سوریه در موسسه SARS کرد. با این حال، بیشتر تلاش ها برای انتقال این موشک ها از خاک سوریه به خاک لبنان که مقصد حزب الله بود نیز خنثی شد. در سال ۲۰۱۸ ، در تصور ایرانیان تغییراتی ایجاد شد و تعیین شد که تأسیسات موشکی دقیق تولید با فرض حمله اسرائیل به آنها به خاک لبنان منتقل نشود. “مواد اولیه” این پروژه از طریق سه مسیر فوق‌الذکر حمل شد: راهرو زمینی ، مسیر دریایی و هوایی (به عنوان مثال ، از طریق پروازهای مستقیم “غیرنظامی” از ایران به بیروت).

زرادخانه درحال رشد حزب الله  پیشرفت چشمگیری داشته است، طوری که  مشارکت شدید حزب الله در جنگ داخلی سوریه امکان دسترسی به بسیاری از سلاح ها از جمله سلاح های پیشرفته ساخت روسیه از انبارهای سلاح ارتش سوریه را فراهم کرده است. دستیابی به ضدهوایی پیشرفته حزب الله از طریق همکاری و حمایت ایران از حزب الله است چون در خاورمیانه تنها نظامی که از تمام گروه های تروریستی حمایت میکند نظام تروریستی ایران است.

 

 

 

 

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)