قتل و آدمکشی تحت عنوان «اجرای طرح مبارزه با اراذل»

قتل ۴ نفر و بازداشت ۲۸ در  سال ۱۴۰۰ توسط وزارت اطلاعات حکومت ولایت فقیه؛ خبری که مدیر کل وزارت اطلاعات استان آذربایجان غربی در ۲۹ اردیبهشت اعلام کرد.

وی از کشته‌شدن ۴ نفر از ابتدای سال ۱۴۰۰ توسط ماموران وزارت اطلاعات ملایان خبر داد و افزود ۲۸ نفر دیگر در طی مدت یادشده بازداشت شده‌اند.

از ۴ نفر کشته‌شده توسط وزارت اطلاعات استان آذربایجان غربی، ۲ نفر اهل خوی و ۲ نفر دیگر اهل ارومیه بوده‌اند.

دستگیری، تحقیر، سرکوب، شکنجه و… در مورد جوانان در شهرهای مختلف کشور مسبوق به سابقه است اما در سال‌های اخیر این امر تبدیل به روندی سیستماتیک شده و مراکزی برای آن در ساختار حکومتی نهادینه شده است. [گرداندن جوانان در خیابان‌های مشهد؛ درماندگی حکومت و خشم جامعه]

تشکیل «قرارگاه مقابله با اراذل و اوباش»

در آخرین نمونه در آبان ۱۳۹۹ بود که «دادسرای عمومی و انقلاب» تهران خبر از تشکیل «قرارگاه مقابله با اراذل و اوباش» داد.

اعلام این، خود می‌توانست این ‌گمانه‌زنی را در پی داشته باشد که ابعاد سرکوب در ماه‌های آینده گسترده‌تر خواهد شد.

اما آنچه در کشتن جوانان در آذربایجان جدید است نقش وزارت اطلاعات در این امر است.

سابق بر این، این گونه دستگیری‌ها و سرکوب‌ها توسط نیروی انتظامی حکومت انجام می‌شد که البته زیر نظر سپاه پاسداران فعالیت می‌کند.

پیش از این و در سال‌های گذشته نیز حکومت ولایت فقیه تحت عناوین مختلف، هر از گاهی دست به اقداماتی چون دستگیری و تحقیر و سرکوب جوانان می‌زد.

این اعمال جهت ایجاد رعب و وحشت و نگاه داشتن اهرم سرکوب بر بالای سر جامعه ناراضی صورت می‌پذیرد.

یک سیاست کثیف حکومت

در مواردی نیز برخی از این افراد بر اثر فشارهای وارده‌ی وحشتناک، حاضر به همکاری با حکومت شده و جذب نیروهای سرکوب می‌شدند.

این یک سیاست شناخته‌شده ملایان ایران برای مقابله با اعتراضات و جوانان بوده و هست.

در یک نمونه حسین همدانی از فرماندهان ارشد سپاه پاسداران که در جنگ علیه مردم سوریه کشته شد در سال ۱۳۹۴ به این موضوع اذعان کرده بود.

وی پیش از کشته‌شدن در سوریه اعلام کرده بود «۵ هزار نفر از اشرار و اراذل شناسایی‌شده در جریان اعتراضات ۱۳۸۸، دستگیر و کنترل شدند و سپس عضو گردان شدند و به مقابله با اعتراضات مردمی پرداختند».

نمونه دیگر از این قبیل از زبان علم‌الهدی نماینده خامنه‌ای در مشهد شنیده شد.

علم‌الهدی در سال ۱۳۹۹ اعلام کرد بسیاری از جوانان که به علت فقر اقدامات شرورانه می‌کردند جذب سازمان بسیج شده و از بروز «اغتشاشات» جلوگیری کرده‌اند. [علم‌الهدی؛ حکومت اوباشان و سرکوب آزادی]

اما هنگامی که جوانان عاصی و به تنگ‌‌‌آمده از سیاست‌های ولایت‌فقیه، در مقابل خواسته‌های حکومت ایستادگی پیشه کنند، با گلوله سربی پاسخ می‌گیرند مانند کشتن جوانان در آذربایجان در ۲ ماه اخیر. [اراذل و اوباش یا جوانان قیام؟!]

پیش از نیز در سال ۱۳۸۶ در اقدامی گسترده‌تر و موسوم به «طرح امنیت اجتماعی» شمار زیادی از جوانان دستگیر و در بازداشت‌گاه کهریزک شکنجه شدند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)