ایران از حماس حمایت و پشتیبانی مالی و نظامی می‌کند

در جنگی که بیش از ۲ هفته است در غزه در گرفته، آنچه که نمی‌توان هیچگونه آن را انکار کرد حمایت ایران از حماس در به کار بردن تروریسم است. ایران از حماس به طور آشکار حمایت و پشتیبانی می‌کند و از این طریق جنگ نیابتی‌اش با اسرائیل را پیش می‌برد.

حماس در سال ۱۳۶۶ به عنوان شاخه اخوان‌المسلمینی فلسطین با حمایت سران نظام ایران پایه‌گذاری شد و بعد از درگیری داخلی با سازمان فتح در سال ۲۰۰۷، کنترل کامل غزه را در اختیار گرفت.

از آن تاریخ به بعد هر از چند گاهی درگیری‌ها در نوار غزه شدت می‌گیرد البته نه به خاطر مردم فلسطین، بلکه هر گاه منافع سران حکومت ولایت‌فقیه ایجاب کند.

تروریسم دچار خطایی کشنده می‌شود وقتی زیر عنوانی مشخص یا ایدئولوژی پنهان می‌شود، خاورمیانه از این حیث سرآمد همه مناطق جهان است. [اقدامات مخرب ایران در خاورمیانه و مذاکرات برجام]

حماس نیز که خود دست‌پروده ملایان تهران است از چنین قاعده‌ای مستثنی نیست، بادهای جنگ و درگیری به درون نوار غزه وزیدن گرفتند وقتی اسرائیل با هدف قراردادن سایت‌های اتمی ایران بر سر راه مذاکرات برجام پیچید.

درگیری در غزه تاکتیک ولایت فقیه

جواب مستقیم به حریف برای ملایان گزینه مطلوب نبود، درخت ولایت‌فقیه، ریشه‌هایش ضعیف‌تر از آن بود که بتواند آماده رودررویی عظیم نظامی و جواب درخور شود.

گزینه مانند همیشه دست‌پروردگان و گروه‌های شبه‌نظامی‌اش بود. این بار و متناسب با این حریف، غزه زمین نبرد و حماس به عنوان نایب نبرد انتخاب شد.

این جنگی نه فلسطینی که ایرانی است که در غزه و توسط حماس پیش برده می‌شود.

۲ هفته از درگیری در نوار غزه تحت کنترل حماس می‌گذرد، بیش از ۳۱۰۰ موشک از سوی غزه و توسط گردان‌های عزالدین قسام شاخه نظامی حماس شلیک شده است.

زود دویچه در گزارشی که اخیرا منتشر کرده فاش ساخته موشک‌های دوربردی که از غزه شلیک می‌شوند ساخت ایران هستند و به صورت تکه‌تکه از طریق تونل‌های حماس به نوار غزه قاچاق شده و در آنجا مجدد مونتاژ می‌شوند.

یحیی السنوار از رهبران نظامی و سیاسی حماس در سال ۲۰۱۹ به صراحت اعلام کرده بود «حماس در توسعه و تکمیل زرادخانه موشکی خود، همواره از پشتیبانی ایران برخوردار بوده است.»

حمایت ایران از حماس امری پنهانی نبوده و نیست و در روزهای جاری نیز جریان دارد، علی‌اکبر ولایتی؛ مشاور خامنه‌ای در امور بین‌الملل، در گفتگویی تلفنی با اسماعیل هنیه؛ رهبر حماس، حمایت خامنه‌ای از حماس را اعلام داشت.

اعتراف فرمانده نیروی قدس سپاه به حمایت از حماس

پیش از ولایتی نیز مقام رسمی ارگان تروریسم ولایت‌فقیه، یعنی نیروی قدس سپاه پاسداران؛ اسماعیل قاآنی، حمایت نظام از حماس و جهاد اسلامی را اعلام کرده بود.

البته این حمایت‌ها و اعتراف‌ها منحصر به این درگیری‌ها و امروز و دیروز نیست، در اردیبهشت ۱۳۸۷ و در جریان درگیری‌های بین حماس و فتح، یکی از مقامات ارشد حماس، آموزش نظامی شبه‌نظامیانش در ایران و حمایت ایران از حماس را رسانه‌ای کرده بود.

وی در  گفتگو با تایمز لندن، صراحت را چاشنی کلامش کرده بود وقتی اعلام کرد: «۳۰۰ تن از نیروهای حماس برای طی دوره‌‌های آموزشی مخفیانه به ایران اعزام شده‌اند».

وی ادامه داده بود «از زمان درگیری با فتح هفت گروه برای طی دوره‌‌های شش‌ماهه به ایران اعزام شده‌اند» و افزوده بود «ایران مادر ما بوده و به ما اطلاعات و تجهیزات نظامی داده و به لحاظ مالی از ما حمایت می‌‌کند».

اعترافات بدینجا خلاصه نمی‌شود. رئیس حزب‌الله؛ حسن نصرالله لبنانی، نیز اظهارات صریحی در این زمینه کرده است.

وی در مصاحبه‌ای تلویزیونی در دی ۱۳۹۹،  آشکارا اعلام داشته «اغلب سلاح، موشک و تجهیزاتی که در غزه در دست گروه‌های فلسطینی است توسط سپاه قدس و جمهوری اسلامی رسیده… حمایت مالی هم عظیم است… جمهوری اسلامی با روابط دیپلماتیکش در سودان برای غزه کارخانه سلاح زد…».

بهبود رابطه بین اعراب و اسرائیل خاری در چشم ایران

از زمانی که دونالد ترامپ با صلح ابراهیم در پی کاهش تنش‌ها و افزایش صلح بین کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس و اسرائیل برآمد می‌شد واکنش ملایان ایران را حدس زد.

تبحر سیاسی زیادی برای این حدس‌زدن نیاز نبود. کشورهایی که پای توافق و صلح با اسرائیل آمدند، از سوی ولایت فقیه «خائن» نامیده شدند.

بیش واضح است بهبود روابط بین اعراب و اسرائیل، ائتلاف منطقه‌ای علیه ملایان ایران را افزون‌تر و قوی‌تر می‌کند. اسرائیل از ابتدا آماج کینه‌ورزی‌های ولایت فقیه بوده و وعده حذف از روی نقشه از سوی تهران دریافت کرده است.

تروریسم و دخالت‌های منطقه‌ای ولایت فقیه، کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس را به تنگنا کشیده و برخی کشورهای منطقه را صحنه آشوب و بلوا کرده است. [دخالت‌های منطقه‌‌ای ایران]

دخالت‌‌های منطقه‌ای ایران و مذاکرات برجام در وین

در این بین پرونده هسته‌ای ایران بار دیگر بر روی میز وین در اتریش گشوده شده است. کشورهای به تنگ‌آمده از دخالت‌های ملایان، خواستار حضور در دور میز وین شدند.

آنها مانند برخی دیگر از کشورهای غربی که عمق خطر دخالت‌های منطقه‌ای ایران را درک می‌کنند، خواهان این هستند که دخالت‌های منطقه‌ای ایران نیز در موضوع مذاکرات وین گنجانده شود. [دور چهارم مذاکرات برجام]

در بین مماشاتی که با ملایان ایران می‌شود، اسرائیل دست از کار نکشیده و اعلام‌شده و نشده، سایت‌های هسته‌ای ایران را هدف قرار می‌دهد.

در سوریه نیز چندین سال است رئیس روسی سوریه، چشم خود را بر روی هواپیماهای اسرائیلی می‌بندد وقتی شبه‌نظامیان و گروه‌های نیابتی ایران را هدف و از کشته‌ی آنها پشته می‌سازد.

بنابراین ولایت فقیه باید چاره‌ای بیندیشد، ابتدا وارد مذاکرات با قوی‌تر اعراب؛ (سعودی) در عراق شده که خواهان صلح در جنگ فرسایشی یمن است تا او را از میز وین دور کند که امانوئل مکرون خواهان آن بود و بعد پروژه غزه و موشک‌پرانی به سوی اسرائیل را شروع کرد.

اما تاریخ همواره نشان داده کشورهایی که خطوط و حدود نقشه‌های جغرافیایی را به رسمیت نمی‌شناسند، سرانجام و فرجام تلخی را در نقشه‌ی خود تجربه خواهند کرد.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)