کانون حقوق بشری نه به زندان–نه به اعدام، گزارش نقض حقوق بشر در ایران هفته چهارم فروردین ماه ۱۴۰۰ را در فاصله زمانی جمعه ۲۰فروردین۱۴۰۰ تا روز جمعه ۲۷فروردین۱۴۰۰ شامل سرکوب و نقض حقوق بشر از طریق، اعدام، بازداشت‌های خودسرانه، اذیت و آزار زندانیان و صدور احکام حبس از سوی ارگان‌ها و نهادهای امنیتی منتشر کرد.

-اتحادیه اروپا، هشت مقام امنیتی و نظامی، از جمله حسین سلامی، فرمانده سپاه پاسداران، و رئیس سه زندان ایران را در رابطه با سرکوب‌ اعتراض‌های سراسری آبان ۹۸، تحریم کرده است. خبرگزاری رویترز روز دوشنبه ۲۳ فروردین ۱۴۰۰ در گزارشی نوشت این اقدامات تحریمی که شامل محدودیت سفر و توقیف اموال تحریم‌شدگان است.لیلا واثقی فرماندار شهر قدس – همان کسی که دستور شلیک به معترضان در محل فرمانداری را صادر کرد نیز در این لیست می‌باشد.

تحریم هشت فرمانده سپاه و بسیج و نیروی انتظامی مرتبط با اعتراضات آبان توسط اتحادیه اروپا

-بدنبال بازداشت افشین سهراب زاده در ترکیه وی به اقدام علیه امنیت ملی ترکیه متهم و حکم دیپورت به ایران رسما به وی ابلاغ شد. فرشته تاجمیری همسر افشین سهراب‌زاده در این رابطه اعلام کرد که، نیروهای امنیتی وی را ناچار به امضاء برگه دیپورت خود به ایران کرده‌اند. حکم دیپورت وی روز دوشنبه ۵ آوریل صادر و روز چهارشنبه رسماً به وی ابلاغ شده است.

 -عفو بین‌الملل روز ۲۱فروردین‌ماه ۱۴۰۰ در پیامی در توئیتر فارسی خود درباره ادامه بازداشت زندانیان سیاسی علی یونسی و امیرحسین مرادی توسط وزارت اطلاعات نوشت: «یک سال از بازداشت بی‌ضابطه علی ‌یونسی و امیرحسین ‌مرادی توسط وزارت اطلاعات گذشت. آنها هم‌چنان بدون برگزاری جلسه دادرسی در بند ۲۰۹ اوین نگه داشته می‌شوند، از دسترسی به وکیل منتخب‌شان محروم هستند، روی زمین می‌خوابند و گاهی همراه افراد متهم به جرایم خشن نگهداری می‌شوند. مقامات ایران باید آنها را فوراً آزاد کنند».

همچنین، جلسه دادگاه رسیدگی به اتهام های علی یونسی و امیرحسین مرادی نخبگان بازداشتی، پس از یک سال باز هم برگزار نشد. مصطفی نیلی، وکیل مدافع این دانشجویان بازداشتی با اعلام خبر عدم برگزاری جلسه رسیدگی به اتهام های موکلانش افزود؛ پیش از عید زمان و شعبه برگزاری جلسه دادگاه، روز یکشنبه ۲۲ فروردین ماه ۱۴۰۰، تعیین و ابلاغ شده بود که به دلایلی نامعلوم از اعزام موکلین به دادگاه ممانعت شده و جلسه رسیدگی تشکیل نشده است. این وکیل مدافع اتهام انتسابی علیه موکلانش را «افساد فی الارض» عنوان کرده است.

-سازمان عفو بین الملل در یک بیانیه اقدام فوری نوشت: «قوه قضائیه باید برنامه اعدام مرد محکوم به تجاوز را متوقف کند»

– زندانی سیاسی سیدهاشم خواستار، نماینده معلمان در مشهد و یکی از امضا کنندگان بیانیه ۱۴ نفر برای استعفای علی خامنه‌ای، طی نامه جدیدی از زندان وکیل آباد مشهد، برای بار دوم خامنه ای را خطاب قرار داده و نوشت:«در جواب سوال بچه بازجوی شما که جمهوری اسلامی چه دست آوردها‌یی داشته است؟ به شما نیزمی گویم: هیچ! آمدید، کشتید، خوردید، بردید و سوختید و تاریخ خواهد نوشت : کشتند و خوردند و بردند و سوختند».

-کانون نویسندگان ایران با انتشار بیانیه‌ای نسبت به وضعیت خطرناک بکتاش آبتین و دیگر زندانیان عقیدتی و سیاسی هشدار داد. در بخشی از این بیانیه آمده است: «خودداری مقامات زندان از انتقال زندانیان بیمار معترض به بیمارستان، این شبهه را تقویت می‌کند که آن‌ها قصد تحمیل مرگ به این زندانیان را دارند».

-یک زن زندانی به نام محبت محمودی، ۶۴ساله بیست سال زیر سایه مرگ در زندان مرکزی ارومیه محبوس بوده است. وی به اتهام قتل عمد که در مقام دفاع از خود انجام داده به اعدام محکوم شده و مدت ۲۰سال است که در زندان است. و از ۱۸ سال پیش هم از حق مرخصی محروم می‌باشد.

-مسئولان و عوامل زندان مرکزی کرج جهت کنترل زندانیان و ایجاد فضای ترس و وحشت، صبح روز دوشنبه ۲۳ فروردین ماه ۱۴۰۰ با بسیج نیروهای گارد زندان، به سالن ۶ یورش برده و اقدام به بازرسی و تخریب وسایل زندانیان کردند.

-در هفته ای که گذشت دست کم ۱۱زندانی در شهرهای  ارومیه، اصفهان، کرج، بیرجند،شیراز، گنبدکاووس و قزوین اعدام شدند.

اعدام در ایران هفته چهارم فروردین:

ارومیه-بامداد روز شنبه ۲۱ فروردین‌۱۴۰۰، حکم اعدام یک زندانی به نام بایزید رشیدی در زندان مرکزی ارومیه به اجرا درآمد. وی به اتهام مواد مخدر اعدام شد.

اعدام یک زندانی «مواد مخدر» در تایباد و انتقال یک زندانی با همین اتهام در ارومیهبایزید رشیدی

اصفهان–روز شنبه ۲۱ فروردین ماه ۱۴۰۰، حکم اعدام یک زندانی بنام مرتضی کبیری در زندان مرکزی اصفهان به اجرا درآمد. مرتضی کبیری فرزند عبدالحسین با اتهام نگهداری مواد مخدر بازداشت و به اعدام محکوم شده بود.

مرتضی کبیری

اصفهان – صبح روز دوشنبه ۲۳ فروردین ماه ۱۴۰۰، قربان کریمی ، به اتهام حمل و نگهداری مواد مخدر در زندان مرکزی اصفهان اعدام شد. دو زندانی دیگر نیز همزمان با قربان کریمی اعدام شدند که از نام و مشخصات آنها اطلاعی در دست نیست.

اعدام دستکم سه زندانی در زندان مرکزی اصفهانقربان کریمی

کرج–صبح روز دوشنبه ۲۳ فروردین ماه ۱۴۰۰، حکم اعدام یک زندانی به نام محسن مهدویان، که با اتهام قتل از ۴ سال پیش در زندان بسر می برد، اجرا شد.

کرج- روز دوشنبه ۲۳ فروردین مهرداد جلالی ۴۰ ساله پس از ۵ سال تحمل حبس، به اتهام قتل در زندان کرج اعدام شد.

در همین روز خبر اعدام یک زندانی دیگر منتشر شد. این زندانی بنام رمضانعلی شاهرودی متولد سال ۱۳۶۵، پس از گذراندن ۲ سال حبس زیر حکم اعدام، سرانجام در هفته دوم فروردین اعدام شد.

بیرجند-روز دوشنبه ۲۳فروردین۱۴۰۰، یک شهروند کُرد بنام ارسلان مرادی  به اتهام مواد مخدر در بیرجند اعدام شد.

اعدام یک شهروند کرد در زندان بیرجند با اتهام مواد مخدرارسلان مرادی

شیراز-یک زندانی به‌نام ارسلان زارع با اتهام قتل عمد در زندان عادل آباد شیراز به دار آویخته شد.

قزوین-سحرگاه دوشنبه ۲۳فروردین حکم اعدام یک زندانی بنام حسین رمضانی با اتهام قتل در زندان قزوین به اجرا درآمد.

گنبدکاووس- سحرگاه سه شنبه ۲۴فروردین حکم اعدام یک زندان بنام سهراب مسگری که به اتهام قتل به اعدام محکوم شده بود در زندان گنبدکاووس به اجرا درآمد.

بازداشت در ایران هفته چهارم فروردین:

تهران- فعال کارگری اسماعیل گرامی، روز پنجشنبه ۱۹ فروردین ۱۴۰۰، به قرنطینه زندان تهران بزرگ منتقل شد.

شهرهای مختلف ایران – بیست تن از شهروندان بهائی در چهار شهر شیراز، مشهد، اندیشه و کرج در دو روز گذشته «به منظور تحمل حبس»، بازداشت یا احضار شده و راهی زندان شدند.

ماهشهر-مهدی محمدی، دادستان ماهشهر گفت: ۳۱ نفر به اتهام هنجارشکنی و شرکت در مهمانی شبانه بازداشت شدند.

قصرقند-یک شهروند در شهرستان قصرقند واقع در استان سیستان و بلوچستان، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. نام وی امان الله عزیزی از معلمان قصرقند و از فعالان اجتماعی این شهرستان عنوان شده است.

سنندج- فردین مولودی، شهروند اهل سنندج  به زندان این شهر منتقل شد. وی مورخ ۱۲ فروردین‌۱۴۰۰توسط مأمورین امنیتی بازداشت شده بود.

مهاباد-قرار بازداشت دو شهروند کُرد به نام‌های فرزاد سامانی و ساکار عینی، اهل شهرستان مهاباد برای چهارمین بار متوالی تمدید شد. بیش از نود روز از بازداشت این دو شهروند می گذرد و تمدید دوباره قرار بازداشت تنها و تنها به معنی فشار و شکنجه بیشتر برای اعتراف گیری اجباری از آنهاست.

اشنویه- یک شهروند در شهرستان اشنویه بنام صلاح گوری، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. از دلایل بازداشت وی اطلاعی در دست نیست.

مریوان–دو شهروند بازداشتی به زندان مریوان منتقل شدند. سلمان افرا و آرام نیک‌پی، دو شهروند بازداشتی اهل شهرستان مریوان واقع در استان کردستان، با پایان مراحل بازجویی از یکی از بازداشتگاه‌های امنیتی این شهر به زندان مریوان منتقل شدند. اتهام این افراد همکاری با احزاب مخالف نظام عنوان شده است.

اشنویه-یک شهروند کُرد به نام صلاح بهرامیان، اهل اشنویه از سوی مأموران امنیتی بازداشت و به نقطه نامعلومی منتقل شد.

دهلران-بامداد روز سه‌شنبه ۲۴ فروردین ۱۴۰۰ مأمورین امنیتی در شهر پهله، مرکز بخش زرین‌آباد شهرستان دهلران یک شهروند را بنام ستار کریمی، بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند.

مشهد-بتول امینی ده‌یادگاری، معلم ساکن مشهد، توسط نیروهای امنیتی در منزل خود بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. علت بازداشت وی مشخص نشده است.

دهلران  یک شهروند کُرد به نام سعید کرمی اهل دهلران از سوی مأموران امنیتی بازداشت شد. این شهروند بدون ارائه حکم قضایی توسط مأمورین امنیتی بازداشت و سپس به مکان نامعلومی منتقل شد. اتهام وی همکاری با یکی از احزاب کُردی عنوان شده است.

احضار شهروندان در ایران هفته چهارم فروردین:

شهرهای مختلفمعاون اجتماعی پلیس فتا از احضار تعدادی از شهروندان خبر داد و علت آن را فعالیت در فضای مجازی عنوان کرد.

اذیت و آزار و فشار بر زندانیان در ایران هفته چهارم فروردین:

تهران-ماموران زندان تهران بزرگ با دستور میرزاآقایی رئیس تیپ ۲، یک زندانی را به شکل صلیب به ستونی در حیاط زندان تهران بزرگ بسته و شکنجه کردند.

نقده-دادگاه تجدیدنظر در ارومیه درخواست آزادی با پابند الکترونیکی باپیر برزه، زندانی سیاسی اهل پیرانشهر در زندان نقده را رد کرد. وی به اتهام عضویت در احزاب مخالف نظام به حبس محکوم شده است

تهران-زندانی سیاسی کُرد فرخ پژوهنده بیش از ۶ سال است که بلاتکلیف زندانی است. وی به اتهام عضویت در کومله محبوس است. وی به تازگی از زندان سقز به زندان اوین منتقل شده و در انتظار دادگاه است.

بوکان– میکائیل معینی، زندانی جرائم عادی از ۹ روز پیش در اعتراض به افزایش میزان وثیقه برای اعزام به مرخصی در زندان بوکان اقدام به اعتصاب غذا کرده است. این زندانی که ۳ سال از محکومیت ۴ ساله خود را سپری کرده است.

زاهدان- زندانی سیاسی بلوچ حمیدرضا کوهکن، محبوس در زندان مرکزی زاهدان، با وجود وخامت حال به علت بیماری، از حق درمان محروم است. وی به اتهام شعار نویسی، اخلال در امنیت کشور و توهین به خامنه‌ای و قاسم سلیمانی بازداشت شده است. و به مدت ۲ ماه در سلولهای انفرادی وزیر شکنجه بوده است.

اردبیل-یوسف کاری زندانی سیاسی آذربایجانی در زندان مرکزی اردبیل مورد ضرب و شتم قرار گرفت. در پی رفتار خشونت آمیز گارد زندان اردبیل به تفحص در بند۱ و اعتراض آقای کاری، در قبال رفتارهای غیرانسانی، کادر زندان با بستن دستبند و پابند به صورت گروهی وی را مورد کتک و ضرب و شتم قرار دادند.

کرج-عبدالرسول مرتضوی به بند چهار سالن زندانیان سیاسی زندان رجایی شهر منتقل شد. عبدالرسول مرتضوی از امضا کنندگان بیانیه ۱۴ امضایی است که به ۲۶ سال حبس محکوم شده بود.

تهران- امیرسالار داودی، وکیل دادگستری به دلایل نامعلومی از زندان اوین به زندان رجایی شهر کرج منتقل شد. آقای داودی سومین سال از دوران محکومیت خود را بدون مرخصی در زندان سپری می کند. این وکیل زندانی به ۳۰ سال حبس تعزیری و ۱۱۱ ضربه شلاق محکوم شده است.

تهران-همبندی های حمید منافی نادارلی، طی تماسی که با خانواده داشته اند، از وخامت وضعیت جسمانی این فعال آذربایجانی و انتقال وی به بهداری زندان اوین خبر داده اند. در اثر مشاهده علائم ویروس کرونا و وخامت حال این زندانی، وی به بهداری منتقل گردیده و پس از تزریق سرم و داروهای مسکن به بند بازگردانده شد. 

تهران–دکتر ناصر فهیمی زندانی سیاسی و عقیدتی، محبوس در تیپ ۵ زندان تهران بزرگ، با مسدود کردن کارت هوشمند تلفن خود از طرف مسئولین زندان ، برای چندمین بار از تماس با بیرون از زندان محروم شد.

ارومیه-یک زندانی بنام علی سراج وظیفه، محبوس در بند ۴-۳ زندان مرکزی ارومیه در اعتراض به تاخیر ۴۵ روزه در آزادی اش، با گچ گرفتن سرخود دست به اعتصاب غذای اعتراضی زده و در سالن بند متحصن شد. یک منبع مطلع گفت: «حکم آزادی این زندانی ۴۵ روز است که به زندان ابلاغ شده اما مسئولان زندان از آزادی او امتناع کرده اند».

صدور احکام در ایران هفته چهارم فروردین:

سقز- امین ملکی، شهروند کُرد توسط دادگاه انقلاب شهرستان سقز به تحمل ۴ سال حبس تعزیری محکوم و جهت تحمل دوران محکومیت به زندان این شهر منتقل شد.

آمل – زندانی سیاسی گلرخ ایرایی به یک سال زندان و ۲ سال محرومیت‌های مختلف اجتماعی محکوم شد. وی از بابت پرونده جدیدی که در ایام حبس در زندان قرچک ورامین علیه او گشوده شده بود، توسط دادگاه انقلاب تهران به صورت غیابی به ۱ سال حبس تعزیری، ۲ سال محرومیت از عضویت در گروه‌ها و دستجات سیاسی و ۲ سال ممنوعیت خروج از کشور محکوم شد. این زندانی سیاسی قبلا نیز به دلیل پرونده‌سازی در ایام زندان، همزمان با پایان ۳ سال حبس به ۲۵ ماه حبس محکوم شد که اکنون در حال تحمل آن است.

کرمانشاه- دو تن از معترضان آبان ۹۸ بنامهای جلال نامداری اهل کرمانشاه و سعید خالدی اهل پاوه به اتهام شرکت در اعتراضات آبان ۹۸ در کرمانشاه به ۱۳ سال حبس محکوم شدند.

۱۳ سال حبس برای دو تن از معترضان آبان۹۸ در کرمانشاه

تبریز-زینال تنهایی، فعال ترک آذربایجانی، توسط دادگاه کیفری دادگستری تبریز به پرداخت پانصد هزار تومان جزای نقدی محکوم شد.

اردبیل- حکم اعدام دو متهم در اردبیل که پیشتر در یک پرونده مشترک از بابت اتهام قتل یکی به ۴ بار اعدام و دیگری به ۲ بار اعدام محکوم شده بودند، در دیوان عالی کشور تایید شد.

سنندج-پرونده زهرا محمدی، مدرس زبان کُردی و عضو انجمن فرهنگی – اجتماعی «نوژین»جهت بازبینی به دیوان عالی کشور ارجاع داده شده است. حکم وی از ۱۰ سال به  پنج سال حبس تعزیری تغییر پیدا کرد.

مهاباد- حکم اعدام ارسلان خودکام، زندانی سیاسی کُرد اهل شهرستان مهاباد به حبس ابد تبدیل شد.

تهران-روز سه شنبه ۲۴ فروردین ماه ۱۴۰۰، سخنگوی قوه قضاییه از صدور حکم شلاق برای شش متهم اقتصادی در کنار سایر مجازات ها خبر داد.

یزد- با اعتراض دادستان؛ علیرغم اتمام دوره محکومیت معین محمدی به ۳ سال و ۳ ماه حبس محکوم شد. معین محمدی، شهروند بهائی اهل یزد علیرغم سپری کردن ۱ سال تحت نظارت پابند الکترونیکی در محدوده این شهرستان، مجددا از بابت همان پرونده به ۳ سال و ۳ ماه حبس تعزیری محکوم شد.

قتل‌های خودسرانه در ایران هفته چهارم فروردین:

اشنویه-یک کولبر کُرد به نام حکیم عثمانی٣٠ ساله اهل اشنویه بر اثر شلیک نیروهای سپاه پاسداران در مرز این شهرستان زخمی شد. این کولبر بدون اخطار قبلی مورد شلیک مستقیم نیروهای سپاه پاسداران قرار گرفته است.

اشنویه-در پی شلیک مستقیم پاسداران، در ارتفاعات مرزی شهرستان اشنویه، یک کولبر زخمی شد. نام این کولبر زحمتکش فرشاد خوشمرام، اهل اشنویه عنوان شده است.

بلوچستان- یک سوخت‌بر زحمتکش بنام محسن مرادزهی بر اثر تیراندازی مستقیم نیروهای مرصاد جان خود را از دست داد.

کشته شدن یک سوختبر بر اثر تیراندازی ماموران مسلح سپاه پاسدارانمحسن مرادزهی

کرونا در زندانهای ایران هفته چهارم فروردین:

شیروان- ویروس کرونا در زندان مرکزی شیروان، بصورت گسترده ای شیوع پیدا کرده و هیچ اقدام جدی برای قرنطینه و یا آزادی زندانیان صورت نمی گیرد. برخی منابع خبر می دهند که روزانه بیش از ۲۰ نفر از زندانیان با وضعیت وخیم جسمانی و با علائم حاد کرونا، به بهداری مراجعه می کنند ولی هیچ اقدام فوری و سریع پزشکی در این زندان صورت نمی گیرد و زندانیان به حال خود رها شده‌اند.

گزارش نقض حقوق بشر در ایران هفته چهارم فروردین ماه ۱۴۰۰

به کانال نه به زندان نه به اعدام در تلگرام بپیوندید
https://t.me/NoToPrisonNoToExecution

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)