تاسیسات اتمی نطنز اصفهان

پنج شنبه ۲ ژوئیه ۲۰۲۰ (۱۲، تیرماه ۱۳۹۹) نیروگاه هسته‌ای نطنز اصفهان به علت انفجار شدید از رده فعالیت خارج شد. رسانه‌های داخلی جمهوری اسلامی طبق معمول علت این حادثه را نقص فنی و آتش سوزی اعلام نمودند ولی چند از روز بعد از این حادثه علت را خرابکاری و عوامل نفوذی اسرائیل و آمریکا اعلام نمودند. تلویزیون اسرائیلی “کان” در طی یک برنامه مستند تحت عنوان “زمان حقیقت” جزئیات کامل انهدام نیروگاه هسته‌ای نطنز را به تصویر کشید ولی حکومت اسرائیل هیچ گاه به طور رسمی مسئولیت این عملیات را به عهده نگرفت، که شاید این مساله برای خیلی‌ها که شناختی به سیاست‌های امنیتی اسرائیل ندارند، با حیرت و تعجب روبرو شود ولی می‌توان با ارجاع به کتاب محقق و نویسنده‌ی اسرائیلی رونن برگمن ” Rise and kill first” (برخیز و اول او را بکش) تا حدودی با سیاست اسرائیل در برخورد با دشمنان خود آشنا شد.

عملیات اپرا

در تاریخ ۷ ژوئن ۱۹۸۱ هواپیما‌های اسرائیلی در طی یک عملیات گسترده هوایی تحت عنوان “اپرا” یا معروف به “بابل” نیروگاه اتمی عراق “اوسیراک” را به طور کامل منهدم کردند. که تا سال‌ها بعد از این حادثه حکومت پیشین عراق علت عدم موفقیت خود در محو و از بین بردن اسرائیل را نابودی نیروگاه اتمی خود می‌دانستند.

عملیات بستان (باغ میوه)

۲۲ آوریل ۲۰۰۴ انفجار یک قطار باری در کره شمالی که در پی آن چند کارشناس سوری کشته شدند، سازمان اطلاعات امنیتی اسرائیل “موساد” را به کاوش و تحقیق واداشت تا علت انفجار و ارتباط کارشناسان سوری با آن را دریابند. که بعد از تحقیقات گسترده در این زمینه به این نتیجه رسیدند که ایران با پرداخت یک میلیارد دلار به سوریه در صدد ساخت یک نیروگاه هسته‌ای با کمک کارشناسان کره شمالی می‌باشد. و این اطلاعات جمع آوری شده توسط سازمان امنیتی اسرائیل حکومت ایهود اولمرت را بر آن داشت تا در تاریخ ۶ سپتامبر ۲۰۰۷ تاسیسات هسته‌ای سوریه واقع در استان دیرالزور را منهدم کند.

یکشنبه ۱۱ آوریل ۲۰۲۱ تنها یک روز بعد از راه اندازی دوباره و شروع فعالیت تاسیسات اتمی نطنز اصفهان، بار دیگر این تاسیسات اتمی به دلایل نامعلوم دچار حادثه شده و از رده فعالیت خارج شد. آیا در روزهای آتی شاهد دستگیری تعدادی از کارشناسان و سرداران سپاه ناظر بر راه اندازی پروژه اتمی نطنز خواهیم بود؟

بن لیوی

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)