گروهی از ماموران امنیتی (آسایش) در روز ۱ آپریل ٢٠٢١ بدون حضور پلیس و با همراهی خبرنگارانی از تلویزیون‌های اسلامی به مناطقی در شهر سلمانیه به منظور دستگیری افراد ال‌جی‌بی‌تی یورش بردند. طبق تصاویر منتشر شده اکثر افراد دستگیر شده همجنسگرایان مرد هستند. در بین دستگیرشدگان افراد زیر ١٨ سال هم وجود دارد. این گزارش  از رسانه‌های اسلامی پخش شد.

“پشتیوان بهادین” فرمانده اصلی این سرکوب به طور مستقیم به این که دستگیرشدگان همجنسگرا هستند اشاره کرده است. او در مصاحبه خود از الفاظ رکیک برای مقابله با اقلیت‌های جنسی استفاده کرد.

زیرپا گذاشتن کرامت انسانی

بر اساس اخبار رسیده، در نتیجه این حمله نیروی امنیتی در سلیمانیه یک نوجوان ۱۶ ساله در شهر شاره‌زوور خودکشی کرده است.

با توجه به اتفاقاتی که رخ داده است تعداد زیادی از اقلیت‌های جنسی که در سلیمانیه و یا به طور کلی در کردستان زندگی می‌کنند با من و بیشتر فعالین ال‌جی‌بی‌تی تماس گرفتند و از ترسشان برای خروج از خانه گفته‌اند، زیرا که پلیس هر کسی که را قیافه‌اش با دیگران متفاوت است، متوقف کرده و بازخواست می کند، لباس‌های آن‌ها در می‌آورند، به بدن آن‌ها دست می‌زنند و حتی معاینه پزشکی می‌کنند که ببینند اینها سکس داشته­اند یا نه. ولی هیچ کدام از این‌ها نمی‌­تواند ثابت کند که کسی که سکس کرده، این سکس را فروخته و تن فروش باشند و با تاکید بر این نکته که سکس حق هرکسی است.

همه اینها در حالی­ست که “قباد طالبانی” معاون “نچیروان بارزانی”، رییس حکومت کردستان عراق، از جامعه ال‌جی‌بی‌تی‌آی‌کیو کردستان عراق در توییتر خود حمایت کرده و گفته است «افراد ال‌جی‌بی‌تی‌کیو در سایه حقوق بشر و امنیت کامل می‌توانند در کردستان زندگی کنند و هیچ کسی نمی‌تواند حقوق آنها را زیر پا بگذارد.»

گرایش جنسی و هویت جنسیتی متفاوت امری علمی و انسانی بوده که کاملا به حقوق بشر مربوط است و هیچ دین و مذهبی نمی‌تواند کرامت انسانی را به دلیل گرایش جنسی زیر پا بگذارد زیرا گرایش جنسی هیچ ربطی به دین و مذهب ندارد.

دراین که دستگیرشدگان از جامعه ال‌جی‌بی‌تی هستند هیچ شک و تردیدی نیست و نیروهای آسایش از طریق بیانیه‌ای اعلام کردند هدف آن‌ها جامعه ال‌جی‌بی‌تی است. هنوز هیچ یک از مسئولان سیاسی کردستان در مورد این موضوع حرفی نزده‌­اند. ما  از آنها می­‌خواهیم اقدام کنند و در مورد امنیت جامعه ال­‌جی‌­بی‌­تی صحبت کنند و اقداماتی در جهت امنیت این گروه انجام دهند.

بلافاصله پس از رسانه‌­ای شدن این خبر کاربران رسانه­‌های اجتماعی به شدت این حمله را محکوم کردند و در حمایت از اقلیت‌های جنسی به فعالیت گسترده در فضای مجازی پرداختند.

اظهارات پلیس

پس از این رویداد در تاریخ ۴ آپریل رئیس پلیس حکومت کردستان در دفاع از سرکوب کنندگان اظهار داشت هدف از این حمله برای مقابله با تن فروشی بوده و هیچ ربطی به همجنسگرایان ندارد. اما هیچ منبع موثقی برای اثبات این ادعا وجود ندارد و فعالین حقوق ال‌جی‌بی‌تی معتقدند تنها هدف پلیس دستگیری اقلیت‌های جنسی در کردستان بوده است.

 

با توجه به اطلاعاتی که به فعالین حوزه ال‌جی‌بی‌تی رسیده، این دستگیرشدگان به شدت از لحاظ جسمی و روحی تحت فشار هستند و این مسئله باعث ایجاد رعب و وحشت در بین جامعه ال­جی‌­بی‌­تی در کردستان شده است.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)