گرانی گوشت و مرغ در ایران

با وجود اینکه برخی سران حکومت ایران، اقتصاد این کشور را با کشورهای توسعه‌یافته اروپایی مقایسه می‌کنند اما داده‌ها نشان می‌دهد مردم ایران در تامین بسیاری از اقلام معیشتی از جمله تامین گوشت قرمز و مرغ ناتوانند و مصرف این اقلام در سال‌های اخیر کاهش فزاینده‌ای داشته است.

آنچه از بازار گوشت و مرغ می‌‌رسد خبرهای شوکه‌کننده است. گرانی سرسام‌آور این اقلام در کنار سایر اقلام معیشتی که آنها نیز در ماراتن ربودن قیمت از بقیه کالاها، از همدیگر سبقت می‌گیرند باعث شده تا خانوارهای ایرانی از تهیه گوشت و مرغ در سفره خود محروم شوند.

آمار منتشره‌ی وزارت صنعت، معدن و تجارت  حکومت، اعلام می‌دارد از بین ۹۵ کالای معیشتی که تغییرات قیمت آن‌ها از آذر ۱۳۹۸ تا آذر ۱۳۹۹ منتشر شده، قیمت ۲۸ کالا بیش از ۱۰۰ درصد و بین ۱۰۰ تا ۳۵۰ درصد افزایش داشته است.

در این بین پرکشیدن گوشت و مرغ از سفره خانوارهای ایرانی در حالی است که میزان عرضه این محصولات در بازار نه تنها کاهش نداشته، بلکه افزایش نیز داشته است.

البته علت این افزایش عرضه، نه در افزایش میزان تولید یا واردات گوشت و مرغ، بلکه در کاهش تقاضا و عدم استطاعت مالی خانوارهای ایرانی جهت خرید این اقلام می‌باشد به عبارت دیگر کاهش تقاضا به دلیل گرانی افسارگسیخته این اقلام می‌باشد.

محمدعلی کمالی سروستانی مشاور مدیر عامل اتحادیه مرغداران در زمینه گرانی گوشت مرغ و کاهش خرید آن اخیرا اعلام کرده «طبیعتاً با وجود تورمی که ما در سال گذشته داشتیم و سطح درآمدی مردم، قدرت خرید مردم کاهش زیادی داشته است. به‌طور خاص درباره گوشت مرغ به ‌نظر من ما با میزان کاهش خرید مردم مواجه بوده‌ایم.»

اقدام به پس‌انداز برای خرید گوشت!

در ماه‌های اخیر بسیاری از خانوارها که در دهک‌های پایین جامعه قرار دارند خرید گوشت و مرغ را به طور کامل از سبد معیشت خود حذف کرده‌اند یا به عبارت دیگر توان خرید آنها را ندارند و بسیاری دیگر از خانواده‌های ایرانی نیز که سابقا در دهک‌های متوسط جامعه تقسیم‌بندی می‌شدند از اقدام برای پس‌انداز، جهت خرید گوشت خبر می‌دهند!

پیش از این نیز برخی رسانه‌های حکومت اذعان کرده بودند «با توجه به افزایش شدید قیمت گوشت، برخی قصابی‌ها آن را با چک کارمندی به‌صورت اقساطی به فروش می‌رسانند.»

مصرف گوشت در یکسال گذشته نصف شده است

کاهش قدرت خرید و عدم استطاعت در خرید گوشت و مرغ در حالی صورت می‌گیرد که رسانه‌های حکومت ایران، با توجه به قیمت دام زنده، نرخ منطقی هر کیلو گوشت گوساله را  ۹۵ هزار تومان و گوشت گوسفندی را ۱۱۵ هزار تومان اعلام می‌کنند و خبر از کاهش ۵۰ درصدی مصرف گوشت در یک سال گذشته می‌دهند.

منصور پوریان رئیس شورای تأمین‌کنندگان دام، با اشاره به تفاوت فاحش قیمت دام زنده و گوشت عرضه‌شده در بازار، به تازگی اعلام کرده «با کاهش تقاضا از سوی پر مصرف‌ها، میزان مصرف گوشت قرمز نسبت به مدت مشابه سال قبل ۵۰ درصد کاهش یافته است.»

علت افزایش قیمت به رغم افزایش عرضه

از سوی دیگر وی گرانی گوشت و مرغ در بازار را «بهانه» خوانده و بر انباشت دام و مرغ بر روی دست دامداران و مرغداران اشاره کرده است. به عبارت دیگر وی علت گرانی‌های فاجعه‌بار را از روی دوش حکومت برداشته و آن را به عوامل توزیع گوشت و مرغ نسبت می‌دهد.

پوریان قیمت کنونی هر کیلو دام در بخش سبک را ۴۶ تا ۴۷ هزار تومان و دام سنگین ۳۷ هزار تومان اعلام کرده و می‌گوید «با توجه به قیمت دام زنده، نرخ منطقی هر کیلو گوشت گوساله ۹۵ هزار تومان و گوشت گوسفندی ۱۱۵ هزار تومان است… با توجه به انباشت دام زنده و فشار سنگین بر روی دامداران و هم‌چنین مازاد ۴۰۰ هزار تنی گوشت در سردخانه‌ها، نوسان قیمت در بازار توجیه ندارد.»

پوریان همچنین در مورد انباشت دام زنده در کشور اعلام می‌دارد «حدود ۳۰۰ هزار رأس دام در بخش سنگین و ۶ تا ۷ میلیون رأس در بخش سبک در دامداریها انباشت شده است.»

اما این اقدام ترفندی برای به در بردن عامل اصلی گرانی‌ گوشت و مرغ؛ یعنی حکومت ایران است چرا که در جایی که ادعا می‌شود فراوانی عرضه وجود دارد، بنا بر قانون پایه عرضه و تقاضا، قیمت محصول در بازار و هنگام رسیدن به دست مصرف‌کننده، باید با کاهش مواجه باشد نه افزایش.

حال آنکه در مورد گوشت و مرغ به رغم افزایش عرضه، قیمت آن در بازار سر به فلک گذاشته و در حالی که کارگزاران حکومت بر روی قیمت دام زنده انگشت می‌گذارند به این سوال پاسخ نمی‌‌دهند که چرا به رغم این سطح از عرضه، قیمت  تمام‌شده‌ی محصول در بازار و هنگامی که به دست مشتری می‌رسد تا بدین حد سرسام‌آور است به نحوی که بیشتر دهک‌های جامعه در تامین آن با مشکلات جدی روبرو هستند.

روی آوردن مردم به مصرف احشاء مرغ و دام

گرانی روزافزون مرغ و گوشت باعث شده تا مردم به خرید احشاء دام و مرغ روی بیاروند.

در یک نمونه، صدیف بیک‌زاده، رئیس اتحادیه فروشندگان پرنده و ماهی خبر فروش استخوان و اسکلت مرغ و گوساله به جای گوشت و مرغ را تایید کرده و افزوده است «برخی از مردم در ایران به دلیل گرانی گوشت قرمز و مرغ توان خرید آن را ندارند.»

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)