استفاده معقول و ایمن از تکنولوژی و شبکه‌های اجتماعی، فواید شغلی و اجتماعی زیادی در به همراه دارد. با این وجود اگر هوشیار نباشید، ممکن است مشکلاتی برایتان پیش آید که یکی از آنها سایبر استاکینگ  یا تعقیب سایبری است.

سایبر استاکینگ  به معنی ایجاد مزاحمت یا تعقیب فرد از طریق اینترنت است. هدف این تعقیب ممکن است یک فرد، گروه یا سازمان باشد و در نهایت می‌تواند اشکال مختلفی مثل تهمت زنی، بدنام کردن و تهدید به خود بگیرد. در اغلب موارد انگیزه مجرم از این کار کنترل، ترساندن یا جمع‌آوری اطلاعات از قربانی می‌باشد.

با وجود اینکه قربانیان این حملات مقصر نیستند اما به دلیل جو حاکم بر فضای مجازی، بسیاری از مردم خود را در تیررس این قبیل مزاحمت‌ها قرار می‌دهند. برای مثال امروزه بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی، انتشار تصاویر، اطلاعات شخصی، اشتراک گذاری احساسات و عواطف، همچنین انتشار عکسهای خانوادگی و دسته جمعی را امری طبیعی قلمداد می‌کنند.

تعقیب سایبری چیست؟

همانطور که در بالا نیز اشاره شد، تعقیب سایبری اشکال مختلفی دارد، اما به طور کلی عمل تعقیب یا ایجاد مزاحمت برای فرد یا افرادی دیگری از طریق اینترنت، مثل شبکه‌های اجتماعی، انجمن‌ها و ایمیل‌ گفته می‌شود. معمولا این کار به صورت برنامه ریزی شده انجام می‌گیرد و برای مدت طولانی ادامه می‌یابد.

در اغلب موارد، این قبیل مزاحمت‌ها به نظر بی‌خطر می‌آیند، اما به مرور زمان، ممکن است پیام‌هایی دریافت کنید که باعث ایجاد ترس و دلهره شوند.

گرفتن چند کامنت منفی در زیر پستهای اینستاگرام یا فیسبوک کاملا عادی است. ممکن است با خواندن آنها کمی ناراحت شویم اما مدتی بعد فراموششان خواهیم کرد. برخی افراد مشهور مثل سلبریتی‌ها و اینفلوئنسرها، به دلیل افزایش توجه مخاطبان، حتی از این کامنت‌های منفی استقبال هم می‌کنند.

زمانی که میزان دریافت کامنت‌ها و پیام‌های ناخواسته و منفی از حد خود عبور کند و باعث آزار و اذیت شما شود، یعنی دیگر کار از کار گذشته است. تعقیب کننده با ارسال پیام‌های ناخوشایند پی در پی (به صورت مرتب و چندین بار در روز)، قربانی را دچار وحشت می‌کند. این حس زمانی به اوج خود می‌رسد که مزاحم برای ارسال پیام‌های خود از چندین حساب کاربری مختلف استفاده کند.

در تعقیب سایبری همیشه تعامل به صورت مستقیم نیست به همین علت برخی اصلا متوجه این مزاحمت نمی‌شوند. مزاحم می‌تواند با روشهای مختلفی در مورد قربانی خود اطلاعات کسب کرده و سپس با این اطلاعات جرمهای مختلفی را مرتکب شود.

در برخی موارد، مرز بین فضای مجازی و زندگی واقعی بسیار باریک است. مزاحمان می‌توانند با اطلاعاتی که بدست آورده‌اند، قربانی را در محل کار، محل سکونت یا تحصیل و … نیز آزار دهند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)