زنان در اغلب موارد، شاهد میزان بالایی از مزاحمت‌های اینترنتی هستند. این مزاحمت‌ها می‌تواند تاثیراتی زیادی بر روی آنها بر جای گذاشته، به اعتماد به نفس و عزت نفس آنها آسیب زند. برای اینکه بتوان با این آسیب‌ها مقابله کرده باید با انواع مزاحمت آشنا شده و نحوه مقابله با آن را یاد گرفت.

ایجاد مزاحمت با استفاده از تصاویر و ویدیو:

این نوع مزاحمت که بیشتر با عنوان پورن انتقامی شناخته می‌شود، زمانی رخ می‌دهد که فردی تصاویر یا ویدیوهای خصوصی جمع‌آوری شده (با اطلاع یا بدون اطلاع) از  شخص دیگری را، بدون اجازه او در فضای مجازی منتشر کند.

تصاویری که با کمک ابزارهای ویرایشی (فتوشاپ و …)، دستکاری شده‌اند را نیز نوعی مزاحمت با استفاده از تصاویر محسوب می‌شود.

تصاویر و ویدیو خصوصی شامل موارد زیر است:

• تصاویری که نشان دهنده ناحیه تناسلی یا مقعدی فرد باشد (برهنه یا دارای زیرپوش)

• تصاویر سینه‌های زنان، تراجنسی یا بیناجنسی‌ها

• فعالیت‌های خصوصی (مثل تعویض لباس، حمام کردن و رابطه جنسی)

• به تن داشتن پوششی متفاوت با آنچه که فرد در زمان‌های عادی و در فضای عمومی جامعه به تن می‌کند.

ایجاد مزاحمت با استفاده از تصاویر و ویدیو، در دنیای مجازی با عنوان پورن انتقامی شناخته می‌شود اما نمی‌توان به هرگونه انتشار تصاویر خصوصی، پورن انتقامی گفت. جهت درک بهتر این موضوع، باید موضوع پورن انتقامی را دقیق‌تر بررسی کنیم.

پورن انتقامی چیست؟

هر گاه فردی تصاویر یا ویدیوی خصوصی شخص دیگری (که در گذشته بین آنها رابطه عاطفی وجود داشته است) را بدون اجازه در فضای مجازی منتشر کند، پورن انتقامی رخ داده است. عبارت انتقام در این حرکت خصمانه دقیقا نشان دهنده علت رفتار است. یعنی فرد جهت انتقام گیری از فردی که قبلا با او رابطه عاطفی داشته است، این تصاویر را منتشر می‌کند تا هم وجهه او را خدشه دار کرده و هم ضربه روحی به او وارد کند. 

اما سوال اینجا است که آیا همیشه هدف از انتشار این قبیل عکس و ویدیوها، انتقام گرفتن است؟ پر واضح است که دلایل مختلفی برای انتشار محتوای خصوصی افراد در اینترنت وجود دارد مثل قلدری، حسادت، رقابت، مباحث سیاسی و … . بنابراین هرگونه مزاحمتی را نمی‌توان پورن انتقامی دانست.

متاسفانه این پدیده نیز، مانند دیگر انواع مزاحمت‌ها زنان بیشتر از مردان هدف قرار داده می‌شوند.

صرفنظر از هر نامی که می‌توان برای مزاحمتهای مبتنی بر تصاویر و ویدیو در نظر گرفت، هر فردی ممکن است به چنین اتفاقی دچار شود. با افزایش روند استفاده از تکنولوژی در زندگی روزمره، و با توجه به خانه نشینی ناشی از COVID-19، تعاملات رو در رو کاهش یافته و اغلب جوانان و بزرگسالان به سکس چت گرایش یافته‌اند. به همین علت، باید همیشه به نکات زیر دقت داشته باشید تا قربانی پورن انتقامی نشوید:

• نه گفتن حق شما است، اگر دوست ندارید تصاویر برهنه خود را برای فرد دیگری ارسال کنید، پس این‌کار را نکنید.

• در صورت تمایل، از دیده شدن اطلاعات قابل شناسایی (مثل چهره، خال، خالکوبی، علامت مادرزادی و …) در عکس، جلوگیری کنید. در این صورت حتی اگر فرد تصاویر شما را منتشر کند، می‌توانید همه چیز را انکار کنید.

• زاویه عکس را طوری انتخاب کنید که جزئیاتی محل گرفته شدن تصویر (مثل کمد، قفصه کتاب و …) مشخص نباشد.

• حتما روی عکس فیلتر بگذارید تا رنگهای آن کاملا تغییر کنند.

• از برنامه‌هایی که قابلیت حذف خودکار پیام دارند، استفاده کنید.

اگر با وجود رعایت نکات بالا، بازهم تصاویر خصوصی شما منتشر شد، هرگز خودتان را مقصر ندانید.

در صورتی که تصاویر شما در پلتفرمهای بزرگی مثل فیسبوک و اینستاگرام منتشر شده باشد، می‌توانید آن را گزارش کرده و خواستار حذف آن شوید.

چگونه می‌توان با تاثیرات روانشناختی انتشار تصاویر کنار آمد؟

همیشه نمی‌توان تصاویر منتشر شده در فضای مجازی را حذف کرد. حتی اگر موفق به حذف آنها شوید بازهم فشار روحی زیادی را تحمل خواهید کرد. به همین دلیل بهتر است توانایی کنار آمدن با چنین اتفاقی را در خود ایجاد و آن را تقویت کنید. بهترین راه گرفتن مشاوره از یک متخصص آسیب‌های جنسی است.

اگر در چنین شرایطی خودتان را سرزنش کردید یا منزوی شدید، به خاطر بیاورید که مقصر شما نیستید. بر روی چیزی که هیچ کنترلی روی آن ندارید، تمرکز نکنید. این قبیل افکار، به جای حل کردن مشکل، فشار روحی شما را تشدید می‌کنند.


زنان، قربانیان مزاحمت‌های اینترنتی (بخش اول)

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)