زنان در اغلب موارد، شاهد میزان بالایی از مزاحمت‌های اینترنتی هستند. این مزاحمت‌ها می‌تواند تاثیراتی زیادی بر روی آنها بر جای گذاشته، به اعتماد به نفس و عزت نفس آنها آسیب زند.

برای اینکه بتوان با این آسیب‌ها مقابله کرده باید با انواع مزاحمت آشنا شده و نحوه مقابله با آن را یاد گرفت.

معمولا مزاحمت‌های اینترنتی علیه زنان حالات مختلفی دارد که سه شکل عمده آن به شرح زیر است:

۱. مزاحمت‌های کلامی

۲. مزاحمت با بکارگیری تصاویر و ویدیو

۳. اخاذی جنسی

مزاحمت‌های کلامی:

به هر مزاحمتی که به صورت متنی صورت بگیرد، مثل پیام‌ها یا کامنت‌های ناراحت کننده، مزاحمت کلامی گفته می شود. در این نوع  مزاحمت که به ترولینگ هم معروف است، شخصی عمدا کامنت یا پیامی به دیگران ارسال می‌کند تا او را ناراحت کند. اغلب اوقات هدف این فرد خوشگذرانی است و با آزار دادن قربانی و دیدن رفتار و واکنش‌های او لذت می‌برد. به افرادی که این نوع مزاجمت‌ها را ایجاد می‌کنند، ترولر گفته می‌شود.

آمارها نشان داده که میزان ترولینگ روز به روز در حال افزایش است. این رفتار به قدری رشد کرده که حتی افراد به انجام دادن آن افتخار کرده و دیگران را هم نسبت به انجام آن تشویق یا ترغیب می‌کنند. در برخی موارد به دلیل ساده اندیشی و در برخی موارد به دلیل وجود پیش زمینه‌های فرهنگی و اجتماعی مثل کم ارزش دانستن جایگاه زنان، بسیاری به این دعوت‌ها پاسخ واکنش نشان داده و همین امر به بروز ترولینگ‌های هدفمند و طرح ریزی شده منجر می‌گردد.

یکی از اصلی‌ترین المان‌های دیده شده در ترولینگ علیه زنان، تهدید به تجاوز و آسیب جانی (حتی قتل) است. اهمیت این موضوع به قدری زیاد است که شایع‌ترین نوع مزاحمت‌های کلامی، یعنی زیر سوال بردن جایگاه اجتماعی و توانایی‌های زنان (به خصوص توانایی ذهنی)، به اندازه کافی مورد بحث و بررسی قرار نگرفته است.

زمانی که توانایی یک فرد به دفعات زیر سوال رفته و مورد تمسخر قرار بگیرد، میزان تحمل او پایین خواهد آمد. به همین علت به مرور زمان، نسبت به این قبیل مزاحمت‌ها سریعتر واکنش نشان داده و هر بار به شدت آن افزوده خواهد شد.

همانگونه که قبلا نیز اشاره کردیم، اصلی‌ترین هدف ترولرها از چنین مزاحمت‌هایی، دیدن واکنش قربانی و لذت بردن از آن است. بنابراین بهترین راه دور کردن ترولرها و مقابله با ترولینگ، عدم توجه به آنها است. تاکید می‌کنیم که به هیچ عنوان نباید نسبت به پیام‌ها یا کامنتهای دریافتی از طرف چنین اشخاصی پاسخ داده شود. هر واکنشی منجر به تشدید شرایط، ترغیب ترولر و شدیدتر شدن تهدیدها و اهانت‌ها خواهد شد. فقط کافی است آنها را بلاک کنید. می‌توانید کامنت‌های آنها را هم پاک کنید تا بیشتر آزارتان ندهد. 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)