دوستیابی خطرات خاص خود را به همراه دارد و باید به این نکته توجه داشت که دوستیابی در بین اعضای جامعه LGBT از خطرات بیشتری نیز برخوردار است. تحقیقات نشان داده که ۲۵% از دوست‌یابی‌های آنلاین در میان اعضای جامعه LGBT منجر به بروز حوادث ناگوار می‌شود. این آمار برای دگر‌جنس‌گرایان ۱۲% است.

این آمار نشان می‌دهد که کوییرها باید در دوستیابی (آنلاین یا آفلاین) دقت بیشتری به خرج دهند. البته این حرف به این معنی نیست که همه دوست‌یابی‌ها و قرار ملاقات‌ها خطرناک هستند، بلکه باید دقت بیشتری به خرج داد تا خطرات احتمالی آن کاهش یابد.

آمار اپلیکیشن‌های دوست‌یابی:

آمار استفاده از اپلیکیشن‌های دوست‌یابی در بین کوییرها بالا است. تحقیقات نشان داده ۵۶% از کوییرها با افرادی که در اینترنت آشنا شده‌اند، ملاقات حضوری داشته اند.

در تحقیقاتی دیگر مشخص شده که بیش ۵۰% حسابهای کاربری که در وب‌سایت‌های دوست‌یابی ایجاد شده، جعلی بودند. ۳۵% از کوییرهای شرکت کننده در همین تحقیقات، اعلام کردند که مورد آزار و اذیت و سوءاستفاده اینترنتی قرار گرفته‌اند.

۲۱% از شرکت کنندگان در این مطالعات اعلام کردند که در قرارهای حضوری، محدودیت‌های جنسی آنها توسط دوست اینترنتی‌شان نادیده گرفته شده‌است.

در آمارهای منتشر شده توسط FBI مشخص شده که آمار کلاهبرداری از طریق اپلیکیشن‌های دوست‌یابی، نسبت به سال ۲۰۱۶ افزایش ۴ برابری داشته‌است.

استفاده امن از اپلیکیشن‌های دوست‌یابی:

با وجود خطرات و آمار نگران کننده‌ای که در بالا به آنها اشاره شد، کوییرها همچنان از اپلیکشن‌های دوست‌یابی استفاده می‌کنند. آمارها نشان می‌دهد که بیش از ۴۰% بازدید کنندگان روزانه اپلیکیشن‌های دوست‌یابی را اعضای جامعه LGBT تشکیل می‌دهد.

برای اینکه بتوانید از طریق اپلیکیشن‌های دوست‌یابی به هدفتان دست‌ پیدا کنید، باید استفاده امن و هوشمندانه از آن را یاد بگیرید.

استفاده از امن‌ترین اپلیکیشن‌ دوست‌یابی:

بی شک اپلیکیشن Grindr محبوب‌ترین و پر‌کاربرد ترین اپلیکیشن دوست‌یابی در بین کوییرها است. اما آیا بهترین و امن‌ترین اپلیکیشن نیز محسوب می‌شود؟

اپلیکیشن Hornet در بین کاربران بیشترین میزان رضایتمندی را داراست. اما این جایگاه، بازهم دلیلی بر امن‌ترین بودن آن نیست. این اپلیکیشن جهت تامین امنیت کاربران، موقعیت مکانی آنها را جمع‌آوری می‌کند (حتی اگر قابلیت Show my distance را غیر فعال کرده‌باشید). این در حالی است که اپلیکیشن‌ grindr به خاطر لو رفتن موقعیت مکانی دقیق ۹۰% از کاربران خود، مورد انتقادات شدید قرار گرفت.

با وجود اینکه اپلیکیشن Grindr به دلیل قدرت امنیتی خود در گذشته زبانزد بود، اما امروزه به دلیل مشکلات امنیتی فراوانی که در محافظت از اطلاعات کاربران دارد، به تیتر اصلی اخبار تبدیل شده‌است. علاوه بر اینکه کاربران این اپلیکیشن‌ها باید مراقب استاکینگ و آزار و اذیت از سوی دیگران باشند، بلکه ایرادات امنیتی آن در کشورهایی که کوییر‌ها را مجرم می‌دانند مثل مصر، مشکلات زیادی بوجود آورده است. در بسیاری موارد، عوامل دولتی با استفاده از این اپلیکیشن‌ها، محل دقیق کاربران آن را شناسایی کرده و آنها را دستگیر می‌کنند. به همین علت بهتر است از اپلیکیشن‌هایی که دارای امنیت بالاتری هستند استفاده کنید و اپلیکیشن‌های دیگر (صرفنظر از محبوبیت‌ آنها) را کنار بگذارید.

شناسایی پروفایل‌های جعلی:

درخواست عکس بیشتر: اگر با پروفایلی مواجه شدید که فقط یک عکس در آن قرار داده شده، بهتر است برای اطمینان عکس‌های بیشتری درخواست کنید. کاربران جعلی از ارائه عکس بیشتر عاجز خواهند ماند. معمولا در چنین شرایطی فرد نسبت به ارائه عکسهای بیش‌تر، کاملا ابراز بی علاقگی خواهد کرد.

جستجوی معکوس تصویر در گوگل: اگر تصاویری که به دنبال آن هستید (یا نسخه‌های مشابه آن) در نتایج جستجو دیده شد، مطمئنا به جواب مورد نیاز خود رسیده اید.

به افرادی که در مورد هویت یا تمایلات جنسی خود خیلی راحت صحبت می‌کنند، شک کنید: اگر پروفایل کاربر به وضوح نشان دهنده تمایلات جنسی او بوده یا از همان آغاز تمایل شدیدی به ملاقات حضوری نشان داد، باید لحظه‌ای درنگ کرده و شرایط را دوباره بسنجید، به احتمال قوی یک جای کار ایراد دارد. اغلب کاربران اپلیکیشن‌های دوست‌یابی که تمایل شدیدی برای ملاقات دارند، کلاهبردار یا تعارض کننده جنسی هستند.

حواستان به دروغ‌ها و تعارضات در اتفاقات باشد: زمانی که سابقه و شرایط کاربر بی عیب و نقص باشد، یا صحبت‌های او با هم در تعارض باشد، زمان قطع مکالمه و رابطه فرا رسیده است.

درخواست شماره تماس: هرچه سریعتر بتوانید از اپلیکیشن‌ دوست‌یابی خارج شوید، سریعتر می‌توانید اطلاعاتی در مورد شخصیت حقیقی کاربر بدست بیاورید.

قرار ملاقات امن:

زمانی که فرد مورد نظر خود را پیدا کردید و دوست دارید او را از نزدیک ملاقات کنید، از نکات زیر پیروی کنید تا قراری امن داشته باشید:

• قرار گذاشتن در محلی عمومی:

بهتر است چند قرار اول در مکان‌های عمومی مثل کافی‌شاپ، رستوران و غیره باشد. معمولا افراد حقیقی مشکلی با این کار نخواهند داشت. اگر طرف مقابل شما اسرار زیادی به ملاقات در محیط سرپوشیده مثل منزل شخصی، هتل و … داشت، بهتر است قرار را کنسل کنید.

• حتما یکی از دوستان خود را در جریان ملاقات خود قرار دهید:

بهتر است حتما جزئیات اولین ملاقات خود از جمله زمان حضور، مدت زمان ملاقات، مخاطب و … را در اختیار یکی از دوستان صمیمی و قابل اعتماد خود قرار دهید.

• قرار ملاقات‌های گروهی:

این مورد شاید کمی عجیب به نظر برسد اما در صورت امکان قرار ملاقات‌های اولیه خود را به صورت گروهی برگزار کنید تا در صورت بروز مشکل، بتوانید از کمک دوستان خود بهره‌ بگیرید.

امنیت در قرارها:

با وجود اینکه در مراحل قبلی از واقعی بودن پروفایل مخاطب و اهداف او مطمئن شده‌اید، بازهم بهتر است در قرارهای اول یک سری قوانین را رعایت کنید:

قبل از ملاقات، خط قرمزهای خود را مشخص کنید: تمایلات فیزیکی افراد از ملاقات‌های حضوری متفاوت است. تحقیقات نشان داده که ۵۷% از کوییرها تمایل به بوسه دارند، ۲۵% به دنبال عشق بازی هستند و ۹% به دنبال رابطه جنسی هستند. بنابراین بهتر است محدودیت خود را قبل از رفتن به قرار اعلام کنید تا مشکلی پیش نیاید.

حد و حدود را رعایت کنید: اگر قرار ملاقات شما همراه با مصرف نوشیدنی الکلی است، بهتر است حد و حدود خودتان را رعایت کرده و بیش از اندازه مصرف نکنید. در این صورت از گرفتن تصمیماتی که بعدا پشیمانتان کند، جلوگیری می‌کنید. از سوی دیگر امکان سوءاستفاده طرف مقابل را نیز از بین می‌برید.

پوشش مناسب: ممکن است سبک پوشش خاصی داشته باشید اما بهتر است در ملاقات اولیه طوری لباس بپوشید که بیش از اندازه جلب توجه نکنید. همچنین بهتر است اشیای قیمتی و جواهرات خود را در خانه بگذارید.

اگر احساس بدی به شما دست داد، سریعا به ملاقات خاتمه دهید: اگر طرف مقابل شما چیزی گفت یا کاری کرد که حس بدی به شما منتقل شد، یا به این نتیجه رسیدید که این فرد برای دوستی و آشنایی بیشتر مناسب نیست، درنگ نکنید، همانجا به ملاقات خاتمه دهید. نباید نسبت به رفتن خود احساس گناه داشته باشید، شما مجبور به ماندن با آن شخص نیستید.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)