محمد مهدی حاج محمدی رئیس جدید سازمان زندانها کیست؟

سخنگوی قضائیه نظام ولایت فقیه در روز سه‌شنبه ۲۰ خرداد ۹۹ محمدمهدی حاج محمدی؛ معاون سابق قضائی دادگستری استان تهران را، به عنوان رئیس سازمان زندانها معرفی کرد. محمدمهدی حاج محمدی کیست؟

آنچه در نظام ولایت فقیه با نام قضائیه خوانده می‌شود، از ابتدای برقراری حکومت ولایت فقیه بی‌شک جز اعدام، شکنجه، زندان، نمی‌تواند برای مخاطب تصویر دیگری را بر پرده نمایش به تصویر بکشد.

دهه‌ی ۶۰ یعنی دهه‌ی ابتدایی عمر ولایت فقیه کفاف و دلیل این ادعا به تنهایی است. دهه‌ای که در آن هزاران هزار به وسیله کسانی که هیچ سابقه‌ای در قضاوت نداشتند به جوخه‌های اعدام سپرده شدند، در خیابان تیرباران شدند، و به صدها نوع دیگر زجرکش شدند.

راس قضائیه فعلی نظام؛ ابراهیم رئیسی بهترین نمونه است که در دهه شصت با وجود این که بیش از ۲ دهه از عمرش نگذشته بود، در مقام صدور حکم برای جوانان ایران در میان افراد هیئت مرگ قرار گرفت و به گفته رضا ملک، یکی از معاونین پیشین وزارت اطلاعات نظام، فقط در تابستان ۶۷ بیش از ۳۰ هزار نفر از اعضای سازمان مجاهدین خلق ایران و برخی گروه‌های دیگر را به پای جوخه‌های اعدام فرستاد.

رئیسی حال و بعد از گذشت ۳ دهه، بر بالاترین مقام در قضائیه نظام تکیه زده است. از همین یک نمونه می‌شود به خوبی به وضعیت قضا، قضاوت و قضائیه در نظام پی برد.

همچنین می‌توان به وضعیت سازمان‌ها و دیگر ارگان‌های تابعه‌ی آنچه قوه قضائیه در نظام خوانده می‌شود و کسانی که بر مناصب آن گمارده می‌شوند، پی برد.

محمد مهدی حاج محمدی، «معاون قضایی پیشین دادگستری» تهران که به عنوان رییس جدید سازمان زندان‌ها در نظام ولایت فقیه معرفی شده است، از این نمونه‌هاست.

فقط یک نمونه از کارهای حاج محمدی شاید بتواند نمایی کلی از کارنامه او در سالیان گذشته در نظام ولایت فقیه را بیان کند.

حاج محمدی در خرداد ۹۸، زمانی که در سمت سرپرست دادسرای تهران بود، شماره تلفنی در اختیار شهروندان تهران قرار داد و از آنها خواست تا جاسوسی دیگر شهروندان را بکنند! امری که سالها پیش خمینی نسبت به آن فتوا صادر کرده بود و آن را بر شهروندان واجب اعلام کرده بود!

وی از «شهروندان اخلاق‌مدار تهرانی» در آن زمان خواسته بود به محض مشاهده هرگونه «کشف حجاب در خودرو»، «کشف حجاب … برگزاری مراسم مختلط رقص در اماکنی همچون سفره خانه، کافه، رستوران، مراکز خرید، باغ تالار و…»، «اطلاع از برگزاری پارتی‌های شبانه»، «انتشار مطالب خلاف عفت در اینستاگرام و …» موضوع را به وی گزارش کنند.

حاج محمدی اعلام کرده بود خود شخصا یه این موضوعات رسیدگی خواهد کرد. این امر با واکنش‌های بسیار در شبکه‌های اجتماعی روبرو شد. حساب اینستاگرام «دادسرای ارشاد» تهران مسدود شد.

اما نظام نشان داد که به کارهای حاج محمدی علاقه دارد و حالا به او منصب مهمتری در نظام اعطاء شده است، پیشینه او در خور توجه است.

حاج محمدی پیش از این معاون قضائی دادگستری استان تهران بوده است. سرپرست دادسرای تهران، بازپرس ویژه دادگاه عمومی و انقلاب تهران از جمله مناصبی است که حاج محمدی در آن به سرکوب مردم ایران و در برخی موارد و در جنگ قدرت به ساکت‌کردن بدنه ناراضی نظام پرداخته است.

این باعث شده است تا در سمت «بازپرس ویژه دادگاه عمومی و انقلاب تهران» در سال ۹۷، در اجلاس سراسری «بسیج اساتید» نظام ولایت فقیه، از سوی مصباح یزدی، محمد مهدی حاج محمدی به عنوان قاضی نمونه معرفی و از وی تقدیر بعمل آید.

همچنین حاج محمدی در «دادسرای رسانه» بازپرس پرونده‌های محمود صادقی، اسفندیار مشایی، حمید بقایی، فاطمه هاشمی بوده و در سال ۸۸ نیز، بازپرس‌ دادسرای اوین بوده است.

در یک نمونه یک حساب کاربری نزدیک به احمدی‌نژاد که خود از هم‌مسلکان حاج محمدی است، در فروردین ۹۷، فاش ساخت، حاج محمدی بازپرس پرونده اسفندیار رحیم مشایی، در جریان پرونده مشایی از وی خواسته بوده تا تعهد بسپارد در صورت آزادی سخنی علیه دستگاه قضایی ولایت فقیه نخواهد گفت و امتناع مشایی ادامه بازداشت وی از جانب حاج محمدی را در پی داشت.

این نمونه فشار بر مشایی در جنگ قدرت و از سوی حاج محمدی در حالی که مشایی خود از مهره‌های امنیتی و اطلاعاتی نظام و دست راست پاسدار احمدی‌نژاد محسوب می‌شد، می‌تواند چهره واقعی حاج محمدی را به خوبی نشان دهد.

حاج محمدی پیش از آن و در مرداد ۱۳۹۴ به عنوان «دادستان» در شهر سراوان در استان سیستان و بلوچستان گماشته شده بود.  

با این توصیفات اکنون رئیسی در راس قضائیه‌ی خامنه‌ای، مهره‌هایی را به کار می‌گمارد که در تبعیت از خامنه‌ای بی چون و چراترین باشند. در قوه‌ای در نظام که فساد در آن نهادینه شده است.

این روند از انتصاب رئیسی در سال ۹۷ شروع شد، با انتصاب قالیباف در راس مقننه‌ی نظام ادامه یافت، در سایر مناصب حکومتی مانند نصب حاج محمدی امتداد می‌یابد و به نظر می‌رسد با «دولت جوان و حزب‌اللهی» مد نظر خامنه‌ای که چندی است از آن صحبت به میان می‌آورد، پایان خواهد یافت.

این شاید پایان عمر نظام ولایت فقیه بر اثر قیام ارتش گرسنگان و طبقه‌ی فرودستان ایران نیز باشد که خامنه‌ای با این انتصابات می‌خواهد از آن جلوگیری کند.  

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)