سعید اوحدی کیست؟

روحانی با صدور حکمی «سعید اوحدی» را در روز یکشنبه ۱۸ خرداد ۹۹ به عنوان «معاون رئیس جمهور و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران» منصوب کرد. سعید اوحدی کیست؟

سعید اوحدی، متولد اسفند ۱۳۳۵ در بروجرد، پس از طی دوره ابتدایی و راهنمایی، دوره دبیرستان را در مدرسه هشترودی تهران می‌گذراند سال ۱۳۵۴ برای ادامه تحصیلات به آمریکا می‌رود.

در چهارم اسفند‌ماه ۱۳۵۷ به ایران باز می‌گردد. مدتی بعد به آمریکا برمی‌گردد و در تابستان ۱۳۵۹ مجددا به ایران باز می‌گردد و همان سال با شروع جنگ به جبهه می‌رود. در سال ۱۳۶۱ در جنگ اسیر می‌شود و در سال ۱۳۶۹ از عراق به ایران برمی‌گردد.

با استفاده سابقه خود در جنگ و اسارتش و کشته‌شدن برادرش در جنگ، مدرک مهندسی عمران خود را از دانشگاه تهران می‌گیرد.

همچنین اوحدی در جنگ خمینی‌ساخته جراحت برداشته، برادر همسر وی نیز در این جنگ کشته شده است. از این رو، وی جزء طیفی در نظام است که نظام بر آن نام‌هایی چون «خانواده شهید»، «آزاده»، «ایثارگران» می‌نهد و از این قبل، آنها را از امتیازات فراوان بهره‌مند می‌کند چیزی که کارنامه کنونی اوحدی به خوبی گویای آن است.

صعود و ترقی اوحدی در نردبان در هرم قدرت نظام ولایت از همین جا نشات می‌گیرد، کما این اکثر مناصبی که در اختیار او گذاشته شده است به مانند دیگر مهره‌های نظام، بدون داشتن سابقه تخصصی در این مناصب و به پشتوانه همین امر بوده است.

رویداد ۲۴ یک رسانه حکومت در اول اردیبهشت ۹۹، درباره انتصاب سعید اوحدی به ریاست «بنیاد شهید» نظام  می‌نویسد «نکته عجیب اینکه هیچ نشانی از حضور او در مجموعه‌های تخصصی وجود ندارد و او صرفا به عنوان یکی از مدیران قابل اعتماد در دولت‌های مختلف، پست‌های متفاوت گرفته است؛ از فدراسیون اتومبیل‌رانی گرفته تا کشتیرانی و آموزش و پرورش و شرکت ساختمانی و …!»

به همین منوال او به مناصب حکومتی زیر گمارده می‌شود:

«رئیس ستاد آزادگان استان لرستان

رئیس ستاد آزادگان استان مرکزی

نماینده تام الاختیار ابوترابی در امور آزادگان

جانشین برنامه‌ریزی ستاد کل آزادگان

مدیرعامل و عضو هیات مدیره کانون جهانگردی و اتومبیل‌رانی

عضو هیات مدیره و معاون امور نظارت سازمان ایرانگردی و جهانگردی

عضو هیات مدیره موسسه پیام آزادگان

عضو هیات مدیره شرکت اقتصادی و خودکفائی آزادگان

عضو هیات مدیره و مدیرعامل شرکت صنعتی مینو

مدیرعامل و عضو هیات مدیره موسسه عمره ندای سعادت

مشاور امور بین‌الملل بانک پارسیان و شرکت سرمایه‌گذاری پارسیان

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری بانک گردشگری

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری نگین گردشگری ایرانیان

رئیس هیات مدیره سرمایه‌گذاری بانک ملت

عضو هیات مدیره  و معاون گروه سرمایه‌گذاری میراث فرهنگی و گردشگری ایران

دبیر کمیسیون گسترش روابط اقتصادی ایران و عراق

رئیس ستاد توسعه روابط اقتصادی ایران و سوریه

مدیریت نمایشگاه‌های تمدن اسلامی در مالزی

عضویت در سازمان‌های سیاحتی بنیاد مستضعفان

فعالیت مستمر در حوزه نمایندگی ولی فقیه

سابقه معاونت وزارت آموزش و پرورش

معاون حقوقی و امور مجلس وزیر آموزش و پرورش

همزمان دبیر شورای هماهنگی چهره مردمی سال

رئیس قرارگاه فرهنگی هنری مردمی اربعین

معاونت سیاحتی وزارت ارشاد

ریاست سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران

مشاور ویژه معاون اول رئیس جمهور نظام در موضوع عراق و سوریه

مشاوره معاون اول رئیس جمهور نظام

ریاست سازمان حج و زیارت کشور»

علاوه بر این آنطور که خود اوحدی می‌گوید «سه سال هم به عنوان مشاور استاندار در دو استان بوده همچنین  به سمت مدیر کل در استانداری لرستان و مرکزی منصوب می‌شود.»

زمزمه تکیه سعید اوحدی بر کرسی «معاون رئیس جمهور و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران» از اردیبهشت ۹۹ به گوش می‌رسید.

رویداد ۲۴ همچنین می‌افزاید «آنگونه که شنیده‌های موثق نشان می‌دهد چهره‌ای شناخته شده جای شهیدی [رئیس پیشین بنیاد شهید نظام] خواهد نشست؛ چهره‌ای که معمولا همیشه بر صندلی‌های خالی تکیه می‌زند و تفاوتی نمی‌کند این صندلی در شهرداری باشد یا سازمان حج و زیارت یا آموزش و پرورش: سعید اوحدی»

در دوران تصدی اوحدی بر سازمان حج و زیارت، زمزمه فساد در آن بالا گرفت. شهریور ۹۲ وزیر «فرهنگ و ارشاد» نظام صراحتا از رئیس جدید سازمان حج و زیارت درخواست کرد گردش مالی، نقدینگی‌ها و درآمد‌های این سازمان را به صورت عمومی در سایتی منتشر کند؛ این درخواست چون فساد اوحدی در سازمان حج و زیارت را فاش می‌کرد، البته پاسخی نگرفت.

قبل از سال ۱۳۹۲ اوحدی بنیانگذار شرکت «عمره سعادت» بوده است که عملیات اجرایی حج عمره را به عهده داشته و مسؤول بستن تمام قرارداد‌های اسکان، پرواز و تغذیه زائران با شرکت‌های عربستانی بوده است و اوحدی از این مجرا ثروت‌‌های هنگفتی به جیب زده است.

«بنیاد فرش رسام عرب‌زاده»، «عمران و توسعه امید زائر»، «کشتیرانی والفجر»، «شرکت فرهنگی پیام آزادگان»، «شرکت ساختمانی پارسیان»، «شرکت پرواز شرق پاسارگاد»، «شرکت گسترش ساختمانی لوتوس پارسیان» از جمله شرکت‌هایی است اوحدی در هیات مدیره آنها حضور داشته است بی‌آنکه هیچ تخصصی در این زمینه داشته باشد.

پیش از این «بنیاد شهید» نظام یکبار به خاطر فساد گسترده مالی و اخلاقی در آن سوژه تحقیق و تفحص شد و اخبار عجیب و غریبی از تخلفات در آن به گوش رسید اما به پشتوانه‌ و حمایت خامنه‌ای، این بنیاد توانست از ورود مجلس نظام، برای تحقیق جلوگیری به عمل آرود تا پرونده فساد در آن مانند بسیاری از ارگان‌های دیگر نظام مسکوت بماند.

چنین بنیادی به نظر می‌رسد نیاز به فردی چون اوحدی دارد تا بتواند سیاق سابق را در خود ادامه دهد، بنیادی که در سال‌های اخیر به فعالیت‌های تروریستی نیز در  دیگر کشورها متهم شده است.

زمینه‌سازی برای نصب اوحدی بر بنیاد شهید نظام همانگونه که زمزمه‌هایش بود و از پیشتر آغاز شده بود، ادامه یافت و در ۱۸ خرداد افرادی که خود را «جمعی از خانواده های شهدا و ایثارگران دفاع مقدس» می‌خواندند از روحانی رئیس‌ جمهور ولایت فقیه خواستند تا اوحدی را بر ریاست «بنیاد شهید» نظام بنشاند و روحانی در ۱۹ خرداد ۹۹ با آن موافقت کرد!

نمونه اوحدی مشت از خروار افرادی در نظام ولایت فقیه است که صرف وابستگی خانوادگی به سران نظام یا شرکت در جنگ نظام با عراق و … به مناصبی در حکومت راه می‌یابند که در هیچ کدام از آنها تخصصی ندارند، این روند بیش از ۴ دهه است که در نظام ولایت فقیه ادامه دارد.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)