تقاطع: سومین و آخرین مناظره زنده تلویزیونی نامزدهای انتخابات پیش رو، به صحنه‌ای برای افشاگری و مجادله میان دیپلمات‌های سابق و کنونی جمهوری اسلامی درباره نحوه مذاکره با غرب بر سر پرونده هسته‌ای تبدیل شد.

در این مناظره تلویزیونی که عصر روز جمعه (۱۷ خرداد-۷جون) با موضوع سیاست داخلی و خارجی به صورت زنده از تلویزیون دولتی جمهوری اسلامی پخش شد، علی‌اکبر ولایتی، مشاور بین‌المللی رهبر جمهوری اسلامی، با انتقاد از سعید جلیلی، مذاکره کننده ارشد هسته‌ای کنونی حکومت ایران گفت: «در مذاکرات اتمی شما، هیچ چیزی حاصل نشده و فقط تحریم‌ها و فشار بر مردم افزایش یافته است.»

ولایتی که که طی سال‌های ۱۳۶۰ تا ۷۶ به مدت ۱۶ سال وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی بوده، با اشاره به مذاکرات بی‌نتیجه با گروه ۵+۱ در فروردین ماه سال جاری در آلماتی قزاقستان، گفت که اعضای این گروه خواستار توقف غنی‌سازی ۲۰ درصدی در مقابل لغو بخشی از تحریم‌ها بودند، ولی سعید جلیلی این پیشنهاد را نپذیرفته است.

وی افزود: «آن‌ها پیشنهاداتی کردند که می‌شد بر اساس آن ما مقداری جلو برویم، اما ایشان (آقای جلیلی) این پیشنهاد‌ها را نپذیرفتند. گروه ۵+۱ در مذاکرات آلماتی گفتند که اگر شما غنی سازی ۲۰ درصدی را متوقف بکنید و فوردو را یک مقداری کند کنید، ما سه تحریم را بر می‌داریم. معلوم است آدم هر کاری که می‌خواهد بکند قدم به قدم انجام می‌دهد. در پاسخ آن‌ها گفته شده است که ما فلان کار را می‌کنیم شما کل تحریم‌ها را بر دارید.»

جلیلی در واکنش، اطلاعات ارائه شده از سوی ولایتی را «نادرست» خواند و گفت: «اگر اطلاعات دیگرتان هم مثل اخبارتان درباره مذاکرات آلماتی باشد، واویلا است! چون کاملا غلط است. نوار گفت‌و‌گوهای آلماتی پیاده شده و خدمت آقا تقدیم شده است. اتفاقا همین گزارشی که شما بر این مبنا نوشته بودید، روی آن نوشته شده بود: ایشان دارد از کجا این را می‌گوید، این خلاف است.»

دبیر شورای عالی امنیت ملی در ایران اضافه رکد: «بگذارید به مردم بگویم که در آلماتی چه گذشت. آن‌ها به ما گفتند که ۲۰ درصد غنی سازی را بردارید تا ما بعدا دو تحریم را برداریم. این یعنی “دُر” در برابر “آب نبات”؛ بعد وارد ۳ درصد بشوند. همین روند اشتباه است که برخی دوستان شما قبلا دنبالش بودند.»

وی افزود: «این به دلیل منطق محکم ما بود که آن‌ها رفتند تا با روسایشان مشورت کنند که ۴۰ روز طول کشید. آن‌ها در برابر منطق ما اصلا جوابی نداشتند که متاسفانه امروز از جانب شما اینگونه مطرح می‌شود.»

ولایتی در ادامه در پاسخ به جلیلی گفت: «نمی‌شود که آن‌ها هرچه را که ما از آن‌ها می‌خواهیم بدهند و ما متقابلا هیچ کاری نکنیم. هنر دیپلماسی بیانیه صادر کردن نیست، یا بیانیه را پشت میز مذاکره خواندن نیست. حتما کار مذاکرات هسته‌ای که در حال حاضر داریم اشکال دارد اگر این طور نبود وضع ما به اینجا نمی‌رسید.»

او سپس از ماجرای مذاکره خود با نیکلا سارکوزی رییس جمهوری وقت فرانسه، پیش از صدور قطعنامه‌های تحریمی شورای امنیت علیه ایران پرده برداشت که علیرغم تمایل غرب برای رسیدن به نتیجه اما این مذاکرات به دلیل کارشکنی‌های مقامات دولت محمود احمدی‌نژاد و از جمله، قائم مقام وزارت امورخارجه در تهران بی‌نتیجه ماند.

ولایتی در توضیح مذاکراتش با نیکلا سارکوزی، از فردی به نام «دیوید لویت» نام برد و وی را فردی بلندپایه در کاخ الیزه نامید که با واکنش سعید جلیلی مواجه شد. جلیلی دیدار و گفتگوی ولایتی با این فرد را کم‌ارزش دانست و از لویت با عنوان «کار‌شناس الیزه» یاد کرد.

این درحالی است که «ژان دیوید لویت» از جمله دیپلمات‌های کهنه کار فرانسوی، مشاور ویژه دیپلماتیک سارکوزی بوده است که به نوشته روزنامه لوموند، از جمله مشاوران بلندپایه و مورد اعتماد سارکوزی محسوب می‌شود. وی سفیر فرانسه در سازمان ملل (۲۰۰۰-۲۰۰۲) و رییس شورای امنیت ملی فرانسه، مذاکره‌کننده در بسیاری از موضوعات بین‌المللی از جمله قطعنامه ۱۴۴۱ عراق و مشاور ویژه دیپلماتیک شیراک نیز بوده است.

در ادامه این مناظره، حسن روحانی کاندیدای نزدیک به اصلاح طلبان و مذاکره‌کننده ارشد جمهوری اسلامی در دوران سیدمحمد خاتمی نیز ضمن انتقاد از نحوه مذاکرات سعید جلیلی با گروه ۵+۱ گفت: «هرچه که آقایان پیش‌بینی کردند، عکس آن پیش آمد؛ گفتند شورای امنیت قطعنامه، تحریم، در کار نیست و هر روز جشن گرفتند که مسائل هسته‌ای حل و نهایی شده است اما باید بدانند که نتوانستند مسائل بین‌الملی را درست تشخیص دهند و بشناسند که شرایط امروز ما شرایط حساسی است.»

روحانی در بخش دیگری از این مناظره نیز در پاسخ به انتقاد محسن رضایی از روند مذاکرات هسته‌ای، و تشخیص نوع خطر آن از آغاز، وی را به عدم تشخیص درست متهم کرد و گفت: «اقای رضایی، جنابعالی همان کسی هستید که در جمع گفتید که شورای امنیت سازمان ملل به مراتب بهتر از شورای حکام است و اقای روحانی چرا جلوی این کار را گرفته است که پرونده از شورای حکام نرود به شورای امنیت، شما همان هستید، شما آن وقت اینجا ما را نصیحت می کنید.»

کاندیدای نزدیک به اصلاح‌طلبان هم‌چنین یکی از سایت‌های متعلق به رضایی را به افشای مذاکرات هسته‌ای در آن زمان متهم کرد: «اولین جلسات هسته‌ای که ما گذاشتیم و به کلی سری بود، کدام سایت افشا کرد؟ چه کسانی در جلسه سران بودند که همه ناراحت شدند. اقای دکتر ولایتی حضور داشت آنجا و دید که کدام سایت بود افشا کرد و اینجا خیلی حرفها است و  نباید گفته شود و جای این بحث‌ها نیست.»

دفاع ولایتی از عمل‌کرد علی لاریجانی در زمان مسوولیتش در پرونده‌ی هسته‌ای و مخالفت دولت با نتیجه رسیدن آن مذاکرات از طریق وی از جمله دیگر مباحث مطرح‌ شده در این مناظره بود که ولایتی گفت که دولت احمدی‌نژاد می‌خواست این پرونده از طریق خودش حل شود.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)