مرگ کارگران در اثر نبود ایمنی کار روزانه از کارگران ایران قربانی می‌گیرد

سوانح کار به دلیل نبود ایمنی باعث مرگ بسیاری از کارگران در ایران می‌شود. امری که نمی‌شود آن را به تنهایی به سوانح کار یا خطای انسانی تعمیم داد. نبود قوانین و نظارت کافی و عدم آموزش مسائل ایمنی، نبود الزامات و وسائل ایمنی از عواملی است که قربانی آن کارگران، اما قصور حکومت در آن نهان است.

کم توجهی به مقوله ایمنی و حفاظت  در کار، افزایش حوادث، ‌آسیب‌دیدگی‌ها و پرداختهای فراوان به افراد غرامت دیده را به دنبال دارد و هرگونه حادثه ناشی از کار ولو جزیی موجب درد و ناراحتی فرد حادثه دیده و اعضای خانواده او می‌شود و در موارد حادتر منجر به از دست‌ رفتن جان یک کارگر می‌شود. سالانه هزاران کارگر در ایران بر اثر نبود ایمنی در کار جان خود را از دست می‌دهند.

در حالی که در سال ۹۷، تعداد جان‌باختگان بر اثر سوانح کار و نبود ایمنی در کار ۶۷۸ نفر بوده است، بر اساس آمار فقط در شش ماهه نخست سال جاری ۸۹۸ نفر بر اثر نبود ایمنی در کار جان خود را از دست دادند.

از فروردین تا پایان شهریور سال ۹۸ به ترتیب:

۳۵۴ نفر به دلیل سقوط از بلندی،

۲۳۲ نفر به دلیل اصابت جسم سخت،

۱۴۰ نفر به دلیل برق‌گرفتگی،

۷۸ نفر به دلیل سوختگی،

۴۳ نفر به دلیل کمبود اکسیژن

و ۵۱ نفر به دلایل دیگر، جان خود را در حوادث کار ناشی از نبودن ایمنی جان خود را از دست داده‌اند.

شایان ذکر است نزدیک به ۵۰ درصد حوادث منجر به فوت متعلق به بخش‌های معدن و ساختمان است. ایران تحت حاکمیت ولایت فقیه که در طول حاکمیت خود نشان داده است که امنیت، سلامت و ایمنی کارگر برایش محلی از اعراب ندارد، در میان کشورهای جهان رتبه ۱۰۲ را در زمینه رعایت مسائل ایمنی داراست.

این در حالی است که نظارت بر اجرای قانون کار در کارگاه‌ها برای دفاع از حقوق جامعه کارگری و کنترل حوادث ناشی از کار، بر عهده بازرسان وزارت کار است اما این امری است که در حکومت ولایت فقیه فقط بر روی کاغذ ثبت شده است اما در صحنه عمل خبری از اجرای آن نیست.

سیاست‌های ضدکارگری حکومت ولایت فقیه همواره بر آن استوار شده است تا در حوادث کارگری که منجر به جان‌باختن کارگران می‌شود عامل یا خطای انسانی را عامل سوانح قلمداد کند.

شایان ذکر است در سال ۹۷ تعداد آسیب‌های شغلی، ۹۹۹۶ نفر حادثه بوده که ۹۷.۲ درصد مربوط به مردان و ۲.۸ درصد مربوط به زنان است.

براساس آمار رسمی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در سال ۹۷ حدود ۱۰ هزار حوادث ناشی از کار در ایران برای کارگران تحت پوشش تامین اجتماعی رخ داد که در این ارتباط حدود ۶۷۸ کارگر جان خود را از دست دادند که بیشترین تلفات انسانی در کارگاه‌های کارگری با ۱۷۹ مورد مربوط به استان تهران است و پس از آن اصفهان با ۵۲ فوتی رتبه دوم کشور را به خود اختصاص دادند.

در بررسی حوادث شغلی سال ۹۷، ۱۲ عامل سقوط اشیا، آتش سوزی، مسمومیت ناشی از مواد شیمیایی، تماس با اجسام و سطوح داغ، انفجار، خفگی، سقوط‌کردن و لغزیدن، ریزش و ماندن زیر آوار، تماس با مواد شیمیایی خطرناک، گیرکردن داخل یا بین اشیا و ماشین، برخورد با اشیا و تجهیزات و جریان برق نقش داشته‌اند که بیشترین آمار حادثه مربوط به سقوط کردن و لغزیدن با ۳۵۵۶ مورد، برخورد با اشیا و تجهیزات با ۲۰۷۰ مورد و گیر کردن داخل یا بین اشیا و ماشین با ۲۰۲۷ مورد بوده است.

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)