سازمان حقوق بشر ایران؛ ۲۷ آذر ماه ۱۳۹۸: طبق اطلاعاتی که جدیدا به دست آمده، شمار اعدام شدگان روز ۱۳ آذر ماه در زندان رجایی شهر کرج از یک نفر به هفت نفر، از جمله دو زن افزایش یافته است. منابع رسمی اعدام یکی از این زنان را اعلان کرده‌اند. در روز جاری نیز دو مرد و یک زن مسن در این زندان اعدام شدند.

بنا به اطلاع سازمان حقوق بشر ایران،‌ طبق اطلاعات جدید، شمار قربانیان اعدام در روز چهارشنبه ۱۳ آذر ماه، هفت تن بوده است. پیشتر این سازمان خبر اعدام یک زندانی به نام «علی گل‌محمدی» که با اتهام «قتل عمد» به قصاص نفس محکوم شده بود را در این روز اعلام کرده بود.

در بین اعدام شدگان دو زن نیز دیده می‌شوند که رسانه‌های داخل ایران خبر اعدام یکی از ایشان را اعلان کرده‌اند.

وبسایت عصر شهروند، هویت یکی از زنان اعدام شده را «فاطمه» ۲۱ ساله اعلان کرده است. این زن به اتهام «قتل همسر» خود با پرتاب چاقو به قصاص نفس محکوم شده بود.

وبسایت جوان آنلاین از قول این زن اعدام شده نوشت: «پنج‌سال قبل در حالی که ۱۶‌ساله بودم با کامران ازدواج کردم. ما هر دو در شهرستان زندگی خوبی را شروع کردیم تا اینکه مدتی قبل شوهرم برای کار به تهران آمد و من همراه او شدم. از آنجایی که او ابتدا خواستگار دختر خاله‌ام بود کم‌کم به رفتار‌ها و تلفن‌های او در تهران مشکوک شدم. شوهرم تازه از طریق تلفن همراهش عضو شبکه‌های اجتماعی شده بود و دائم سرش به گوشی‌اش گرم بود و کمتر به من و دختر یک ساله‌ام توجه می‌کرد و همین موضوع باعث شد به او مشکوک شوم و کم کم زندگی رو به سیاهی رفت تا جایی که هر چند روز یکبار با هم درگیری و کتک کاری داشتیم. هر وقت از او می‌خواستم گوشی‌اش را در اختیار من قرار دهد تا پیامک‌های او را چک کنم با هم درگیری می‌شدیم».

 هویت زن دوم که در روز ۱۳ آذر  حکم اعدام وی به اجرا درآمد تا لحظه تنظیم این خبر مشخص نشده است. 

خبرگزاری هرانا، پیشتر خبر اعدام چهار زندانی را در این روز داده بود و هویت یکی از اعدام شدگان را محمد خداپرست ذکر کرده بود.

طبق اطلاعاتی که به سازمان حقوق بشر ایران رسیده سه زندانی مرد با هویت و اتهام نامعلوم نیز در روز ۱۳ آذر اعدام شدند. 

یک شاهد عینی به سازمان حقوق بشر ایران گفت: «از آنجا که شاکیان در هنگام اعدام حضور داشتند، میگویم که این سه زندانی با اتهام قتل عمد به اعدام محکوم شده بودند. ولی نفهمیدم از قزل‌حصار آمده اند یا از فشا [فشافویه]».

در روز جاری، چهارشنبه ۲۷ آذر نیز، سه زندانی در زندان رجایی شهر کرج اعدام شدند. این سه زندانی نیز با اتهام «قتل عمد» به قصاص نفس محکوم شده بودند. 

در بین اعدام شدگان یک زن مسن (حدود ۶۰ ساله) نیز حضور داشت که گفته می‌شود از زندان شهر ری به رجایی شهر منتقل شده بود. هویت این زن که با اتهام «قتل عمد» به قصاص نفس محکوم شده بود، تا لحظه تنظیم این خبر مشخص نشده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، هویت یکی از مردانی که امروز حکم وی به اجرا درآمد، محمدرضا خلیل زاده از اندرزگاه ۶ سالن ۱۷ بوده است. وی یکی از کسانی است که گفته می‌شود، یک زندانی سیاسی به نام علیرضا شیرمحمدعلی را شامگاه ۲۰ خرداد سال جاری در زندان فشافویه به قتل رسانده بود.

یک منبع مطلع در این خصوص به سازمان حقوق بشر ایران گفت: «محمدرضا خلیل‌زاده معروف به محمد رشتی یکی از کسانی بود که در فشافویه علیرضا شیرمحمدعلی را به قتل رساند. دیگر متهم پرونده حمیدرضا شجایی زواره، معروف به حمید خروس است که در این پرونده اعدام نگرفته و دفعه قبل هم که برای اجرای حکم بردندش برای قتل دیگر بود که از قبل انجام داده بود».

دیگر زندانی اعدام شده در روز جاری، مهدی زارعی نام داشت. وی که پدر دو کودک خردسال بود، از بند ۱ سالن ۲ برای اجرای حکم به پای چوبه دار رفت.

محسن رضاییان، فردی با نام کوچک ابوالفضل، و یک زندانی که خبرگزاری هرانا نامش را منوچهر ایرانشاهی اعلام کرده بود نیز جزء کسانی بودند که جهت اجرای حکم به سلول انفرادی منتقل شده بودند، ولی با اخذ رضایت و یا مهلت از شاکیان پرونده به بندهای خود بازگشتند.

از میان این ۹ اعدام تنها اعدام یک زن از سوی رسانه‌های داخل ایران اعلان شده است.

در شش ماه اول سال ۲۰۱۹ دست‌کم ۱۱۰ حکم اعدام در زندان‌های مختلف ایران و یا در ملاءعام اجرا شده که ۸۳ مورد آن با اتهام «قتل عمد» صورت گرفته است. در این مدت رسانه‌های داخل ایران تنها ۳۷ اعدام را اعلام کردند و ۷۳ مورد دیگر از سوی منابع سازمان حقوق بشر ایران به تأیید رسیده است.

عدم درجه بندی برای قتل عمد در ایران باعث می‌شود هر نوع قتلی فارغ از شدت و ضعف و انگیزه متهم، منجر به صدور حکم اعدام شود.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com