مرگ بیماران در ایران به دلیل تحریم دارویی یا …؟

چند روزی است که رسانه‌های دو جناح حکومت ولایت فقیه سلسله‌وار، مطلب واحدی با عنوان «مرگ ۱۵ کودک ای‌بی به علت تحریم پانسمان میپلکس» را در بوق و کرنا کرده و بر این طبل می‌کوبند که مرگ بیماران در ایران بر اثر تحریم‌‌ها، منجمله تحریم دارویی است. واقعیت چیست؟ آیا مرگ بیماران در ایران به دلیل تحریم دارویی است یا …؟

۱۰مهر۹۸ بود که اهالی روستای چنارمحمودی از توابع بخش مرکزی شهرستان لردگان در چهارمحال و بختیاری در اعتراض به استفاده کارگزاران وزارت بهداشت از سرنگهای آلوده که باعث اشاعه ویروس ایدز شد شیشه‌های ساختمان شبکه بهداشت روستا را شکستند. مردم چنارمحمودی در این روز شعار می‌دادند «نه غزه نه لبنان جانم فدای ایران». اما حکومت استفاده از سرنگ‌های آلوده را منکر شد و ادله واهی برای شیوع ایدز در روستای چنارمحمودی ارائه کرد. قبل و بعد از موضوع روستای چنارمحمودی، یک طیف در درون حکومت هستند که برای ایز گم‌کردن بحث تحریمها را پیش کشیده و از مرگ بیماران! به دلیل تحریم دارو سخن به میان می‌آورند.

این در حالی است که بارها از سوی مقامات مختلف آمریکا اعلام شده که تحریمها به هیچ وجه شامل مواد دارویی و غذایی نمی‌شود.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، بارها تاکید کرده است که ایالات متحده هرگز ارسال مواد غذایی و دارویی به ایران را تحریم نکرده است.

برایان هوک؛ نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران، نیز بارها این موضوع را به صراحت اعلام کرده است. هوک در ۲مرداد۹۸ خطاب به مردم ایران گفت: «رژیم جمهوری اسلامی در مورد تحریم‌ها ادعاهای دروغ را مطرح می‌کند. ایالات متحده تمامی خدمات مرتبط با دارو و خدمات و تجهیزات درمانی برای مردم ایران را از شمول تحریم‌ها معاف کرده است. مردم ایران خوب می‌دانند که مشکل اصلی که از دسترسی [آنها به این خدمات] جلوگیری می‌کند، خود رژیم است. در جامعه پزشکی ایران زمزمه‌هایی وجود دارد مبنی بر این که رژیم و عوامل سپاه پاسداران مشغول انبار کردن دارو هستند تا خودشان آن را به قیمت بالا بفروشند و سود به جیب بزنند.»

شاید یادآوری خبر مرداد سال ۹۷ مبنی بر کشف انباری در استان البرز از دارو‌های احتکار شده به ارزش ۵ میلیارد تومان و اخلال ۱۸۵میلیارد تومانی در توزیع مایحتاج عمومی دارو، در حاکمیت ولایت فقیه به فهم سخنان هوک کمک کند.

اما داستان همچنان ادامه دارد و سران و مهره‌های حکومت هرازگاهی دوباره این ساز را کوک می‌کنند. هدف از این جوسازی را جز در برانگیختن احساسات مردم همسو با منافع حکومت نمی‌توان یافت.

اخیرا داستان «مرگ ۱۵ کودک ای‌بی به علت تحریم پانسمان میپلکس» با همین هدف در بسیاری از رسانه‌های حکومت منتشر شد.

در گذشته سعید حجاریان از جناح اصلاح‌طلب حکومت که ویترین بیرونی حکومت ولایت فقیه برای فریب جامعه بین‌المللی است مدعی شده بود که باید حرف‌مان را از زبان سلبریتی‌ها بزنیم.

یک نمونه که کاربران شبکه‌های مجازی افشاء کردند شاید پشت‌پرده‌ی این سناریوی حکومت را عیان‌تر سازد. مدتی پیش در این فریب رسانه‌ای شمار زیادی از سلبریتی‌های نظام در پستی مشابه موضوع مرگ بیماران را به تحریم دارویی منتسب کرده و همگی متنی کاملا یکسان را در این‌باره منتشر کردند.

 

حال سوالی که پیش می‌آید اینست کشوری که بنا به گفته سران و مهره‌های حکومت و به تبع آن رسانه‌ها و سلبریتی‌هایش، از کمبود دارو و مرگ شهروندانش به خاطر کمبود دارو فغان سر می‌دهد چرا و چطور می‌تواند دارو به کشورهای تحت حمایت خودش صادر یا کمک کند؟

در آذر ۹۷ نیز معاون امور بین‌الملل هلال احمر حکومت از ارسال اقلام غذایی و دارویی به مبلغ ۱۲۰ میلیون دلار به حوثی‌های یمن خبر داده بود.

اواخر سال ۹۷ نیز رئیس سازمان غذا و داروی حکومت در دیدار با معاون وزیر امور خارجه ونزوئلا برای صادرات دارو و تجهیزات به این کشور اعلام آمادگی کرده بود.

همچنین حکومت اعلام کرده است که ارزش صادرات دارو به افغانستان در سال ۹۷ به تنهایی ۱۲.۵ میلیارد دلار بوده است.

در ۱۴مرداد۹۸ وزیر بهداشت لبنان در دیدارش از ایران گفت: «در لبنان، ارزش واردات دارو تقریبا ۱.۷ میلیارد دلار است … ما علاقه‌مند به واردات داروهای باکیفیت ایرانی هستیم. روند واردات از داروهای ایرانی را برای بخش خصوصی لبنان تسهیل می‌کنیم.» در همین روز سعید نمکی؛ وزیر بهداشت حکومت در دیدارش با وزیر بهداشت لبنان گفت: «ایران در زمینه انتقال دانش فنی، راه‌اندازی کارخانه‌های داروسازی و توسعه زیرساخت‌ها  لبنان اقدامات لازم را انجام می‌دهد … ایران  تسهیلات لازم را جهت مداوای بیماران لبنانی فراهم کرده است.»

در روز سه شنبه ۲۲ مرداد ماه ۹۸ نیز قراداد صادرات دارو به نیکاراگوئه بین رئیس سازمان غذا و داروی حکومت و وزیر دارایی کشور نیکاراگوئه بسته شد.

سیدعلی مرعشی «رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر» در ۱۸مهر۹۸ از ارسال ۲۰۰ تن دارو به عراق خبر داد.

به دنبال اوج‌گیری اعتراضات مردم در فضای مجازی پیرامون سیاست یک بام و دو هوای؛ صادرات دارو به کشورهای وابسته به حکومت و مرگ بیماران به دلیل تحریم دارویی، سعید نمکی وزیر بهداشت، در ۲۸مهر۹۸ در پی رفع و رجوع برآمد و گفت: «کمبودی در  داروهای اساسی و تجهیزات پزشکی نداریم، اگر به داروخانه‌های سطح شهر سر بزنید خواهید دید که در مورد داروهای اساسی به هیچ‌وجه کمبود نداریم… صادرات دارو به کشورهای آفریقایی و آسیای میانه، به‌ویژه در حوزه داروهای بایولوژیک در حال انجام است و صادرات به اروپا را هم شروع کرده‌ایم.»

حال به همه‌ی این نمونه‌ها خبر گم‌شدن ۱.۴ میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی که برای واردات دارو اختصاص داده شده اما هیچ دارویی وارد نشده است را اضافه کنید. محمدحسین قربانی نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس حکومت در ۲ مرداد ۹۸ با بیان اینکه «نحوه هزینه کرد ۱.۴ میلیارد دلار ارز دولتی برای دارو شفاف نیست»، گفت: «گزارشات متعددی وجود دارد که برخی شرکت‌ها ارز دولتی را گرفته اما کالای دیگری وارد کرده یا اینکه در انبار نگهداری کرده‌اند تا با قیمت بالاتر به بازار عرضه کنند»

حال به نظر می‌رسد پاسخ به سوال «آیا مرگ بیماران در ایران به دلیل تحریم دارویی است یا …؟» بسیار آسان خواهد بود.

 

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com