رتبه اول خودکشی زنان در خاورمیانه از آن ایران تحت حاکمیت ولایت فقیه

در ایران تحت حاکمیت ولایت فقیه، آمار خودکشی زنان افزایش فوق العاده‌ای داشته و ایران دارای بالاترین نرخ خودکشی زنان در خاورمیانه می‌باشد اما اطلاع‌رسانی درباره این امر از جمله خط‌قرمزهای حکومت به حساب می‌آید این در حالی است که نه تنها هیچ اقدامی برای پیشگیری از خودکشی زنان صورت نمی گیرد بلکه سیاستها و قوانین زن‌ستیزانه بیشتر به آن دامن می زند.

افزایش فشار و محدودیت بر زنان ایرانی و موانع متعدد در مقابل استخدام و فعالیتهای اجتماعی، قوانین ازدواج و فقر روزافزون موجب  افسردگی گسترده و ناامیدی در میان زنان شده و به نرخ بالای خودکشی زنان منجر شده است.

زنان ایرانی در برابر زن‌ستیزی نهادینه شده در قانون و سیاست‌های حکومت بی‌پناه می‌باشند. حکومت به جای رفع موانع ساختاری و تبعیض‌آمیز و ایجاد فرصتهای اقتصادی برابر، به تحکیم قوانین و ضوابطی می‌پردازد که به تبعیض علیه زنان و به حاشیه راندن فزاینده آنان دامن می‌زند. در این قوانین زنان به عنوان اسیر یا برده جنسی در اختیار مردان قرار می‌گیرند و در بسیاری موارد در جریان اختلافات خانوادگی نهایتاً دست به خودکشی می‌زنند.

پنهان‌کردن آمار خودکشی زنان

شایان ذکر است مقامات و کارشناسان حکومت در موارد متعدد اذعان کرده‌اند که آمار خودکشی ها در ایران به طور کامل گزارش و اعلام نمی‌شوند و آمار اعلام شده از سوی پزشکی قانونی و یا سایر مراجع حکومتی را باید یک حداقل محسوب نمود. پروین بختیارنژاد، پژوهش‌گر حوزه‌ زنان که درباره خودکشی زنان در ایران تحقیق می‌کند درباره علت ثبت‌نکردن خودکشی در موارد منجر به مرگ، می‌گوید: «در تحقیقاتی که داشتم با پرستاران نیز صحبت کردم می‌گفتند در بیشتر مواقع عل مرگ را سانحه ثبت می‌کنند؛ چراکه در صورت ثبت واقعیت، آمار خودکشی بسیار بالا می‌رود.»

بنابر اخباری که در رسانه‌های حکومت یا در فضای مجازی منتشر شده است در نیمه اول پاییز ۹۸، آمار خودکشی زنان در ایران ۱۲ نفر بوده است.

فقر از مهمترین عوامل خودکشی زنان در ایران

خودکشی زنان و دختران به دلیل فقر در سال گذشته افزایش داشته است. در حال حاضر بیش از ۸۰ درصد جامعه ایران زیر خط فقر زندگی می‌کنند و طبقه متوسط اساساً ناپدید شده است. آمار فقر مطلق در کشور از سال ۹۶ تا کنون از ۱۲ درصد به ۵۰ درصد رسیده و خط فقر بیش از ۸میلیون تومان می باشد. این در حالی است که ایران بر روی دریایی از نفت نشسته، دومین دارنده منابع بزرگ گاز طبیعی در جهان و دارای منابع طبیعی بسیار می باشد.

ازدواج اجباری یکی از دلایل خودکشی زنان جوان در ایران

ازدواج اجباری یکی دیگر از اصلی ترین دلایل خودکشی زنان جوان در فقدان هرگونه حمایت قانونی است. طبق قوانین حکومت ولایت فقیه سن قانونی ازدواج برای دختران ۱۳سال می باشد و در زیر این سن هم پدر می تواند با تأیید قاضی دخترش را وادار به ازدواج کند.

یک دختر ۱۶ساله به نام زیبا در ۴ شهریور، سوما خدری ۱۹ساله در بانه در ۱۵ خرداد، سارا اسماعیلی ۱۷ساله در پیرانشهر در ۱۰ خرداد، یک دختر ۱۸ساله به نام دلینا رحمانی در اول خرداد،‌ یک زن متأهل به نام ماندانا حسینی در ۲۸ مرداد به دلیل ازدواج مجدد همسرش اقدام به خودسوزی کرد و جان باخت.

بر اساس قوانین زن ستیزانه رژیم ملایان، مردان می‌توانند تا ۴ همسر رسمی داشته باشند. آنها در عین حال می‌توانند بدون اطلاع همسر، او را طلاق دهند.

مشکلات خانوادگی

مشکلات خانوادگی نیز  یکی دیگر از عوامل خودکشی زنان در ایران است؛ روز ۷ شهریور ۱۳۹۸، یک دختر ۱۶ساله در روستای دلاوان پیرانشهر، روز ۵ شهریور ۱۳۹۸، یک دختر ۱۶ساله در شهرستان خوی و یک دختر ۱۸ساله در سقز، روز ۲ شهریور ۱۳۹۸، یک دختر ۱۵ساله در پیرانشهر به دلیل مشکلات خانوادگی به زندگی خود پایان دادند.

چهار زن ۲۱ تا ۲۹ ساله طی روزهای ۲۱ تا ۲۴ خرداد در شهرهای ارومیه،‌ آبدانان،‌ ایلام و پاوه به دلیل مشکلات خانوادگی با خوردن قرص برنج به زندگی خود خاتمه دادند.

ایران تحت حاکمیت ولایت فقیه در حالی رتبه نخست خودکشی  زنان در خاورمیانه را داراست که زنان ایران در مقایسه با دیگر زنان منطقه از جایگاه آگاهی بالاتری برخوردارند؛ این آگاهی اما به جای آن‌که به تغییر شرایط‌شان بینجامد، آن‌ها را افسرده کرده و به انتخاب مرگ کشانده است. در این شرایط اما سران حاکمیت ولایت فقیه همچنان از پرداختن به این معضل‌ اجتماعی سر باز می‌زنند.

 

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com